Neimuninė neutropenija

Ligos aprašymas
Straipsniai

Anatomija

Neimuninė neutropenija yra liga, susijusi su kraujo ląstelių gamyba ir funkcijomis. Ši liga paveikia kaulų čiulpus, kurie yra atsakingi už kraujo ląstelių, įskaitant neutrofilus, gamybą. Neutrofilai yra svarbūs imuninės sistemos komponentai, padedantys kovoti su infekcijomis. Dėl neutropenijos sumažėja neutrofilų skaičius kraujyje, todėl organizmas tampa labiau pažeidžiamas infekcijoms. Taigi, šios ligos anatominis poveikis tiesiogiai susijęs su kraujo formavimu ir imuninės sistemos funkcionalumu.

Ligos aprašymas

Neimuninė neutropenija yra būklė, kai organizme sumažėja neutrofilų skaičius, tačiau tai nėra sukeliama dėl imuninės sistemos sutrikimų. Ši liga gali būti pirminė arba antrinė, priklausomai nuo to, ar ji atsiranda dėl genetinių veiksnių, ar dėl kitų ligų ar vaistų poveikio. Neutropenija yra svarbi, nes ji gali sukelti sunkių infekcijų, kurios gali būti gyvybei pavojingos. Dėl neutropenijos pacientai gali patirti dažnesnes ir sunkesnes infekcijas, o tai reikalauja specialaus gydymo ir stebėjimo.

Ligos priežastis

Pagrindinės neimuninės neutropenijos priežastys gali būti įvairios. Viena iš jų gali būti genetinė predispozicija, kai tam tikri genai, atsakingi už kraujo ląstelių gamybą, yra pažeisti. Be to, neutropeniją gali sukelti tam tikri vaistai, chemoterapija, infekcijos ar autoimuninės ligos. Taip pat gali būti, kad kaulų čiulpuose vyksta patologiniai procesai, tokie kaip mielodisplazija, kurie trukdo normaliai kraujo ląstelių gamybai.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – tam tikros paveldimos ligos gali padidinti neutropenijos riziką.
  • Vaistų vartojimas – kai kurie vaistai, ypač chemoterapiniai, gali slopinti neutrofilų gamybą.
  • Infekcijos – kai kurios virusinės ir bakterinės infekcijos gali sukelti neutropeniją.
  • Autoimuninės ligos – ligos, kai organizmo imuninė sistema puola savo ląsteles, gali paveikti neutrofilų skaičių.

Simptomai

  • Dažnos infekcijos – pacientai gali patirti pasikartojančias infekcijas, ypač bakterines.
  • Karščiavimas – dažnai pastebimas esant infekcijai.
  • Nuovargis – dėl sumažėjusio imuniteto pacientai gali jaustis nuvargę ir silpni.
  • Žaizdų gijimo sutrikimai – infekcijos gali lėtinti žaizdų gijimą.

Diagnostika

Neimuninė neutropenija diagnozuojama atliekant kraujo tyrimus, kurie nustato neutrofilų skaičių. Paprastai atliekamas bendras kraujo tyrimas, kuris parodo kraujo ląstelių skaičių ir jų proporcijas. Jei nustatoma neutropenija, gali būti atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip kaulų čiulpų biopsija, siekiant įvertinti kraujo ląstelių gamybą ir nustatyti galimas ligas, kurios gali sukelti neutropeniją.

Gydymas

Neimuninės neutropenijos gydymas priklauso nuo jos priežasties. Jei neutropenija yra sukelta vaistų, gydytojas gali rekomenduoti jų nutraukimą arba pakeitimą. Taip pat gali būti skiriami vaistai, skatinantys kraujo ląstelių gamybą, pavyzdžiui, kolonijas stimuliuojantys faktoriai. Sunkiais atvejais gali prireikti kaulų čiulpų transplantacijos. Be to, pacientams rekomenduojama imtis prevencinių priemonių, kad būtų išvengta infekcijų, pavyzdžiui, vengti kontaktų su sergančiais žmonėmis ir laikytis higienos taisyklių.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
agranulocitozė
diagnostika
granuliomatozė
gydymas
imunitetas
imunodeficitas
infekcija
insultas
karščiavimas
ligoms
medikamentinis
pacientas
sergamumas
sindromas
skystis
terapija
vaistai
vargina
vėžys
virusai

Rašyti komentarą