UIBC
Norma
Moterys 43–60µmol/l
Vyrai 38–55µmol/l
Serumas
Sinonimai: neprisotintos geležies surišimo rodiklis, Unsaturated iron binding capacity.
Dangtelis raudonas
UIBC (neprisotintos geležies surišimo rodiklis) – vienas iš informatyviausių geležies apykaitos rodiklių. Patologijų metu jis kinta analogiškai kaip ir transferinas ar TIBC (visos geležies surišimo rodiklis). Tačiau jo pokytis yra didesnis nei transferino ar TIBC. Net ir esant nedideliam geležies deficitui, kai geležies koncentracija šiek tiek sumažėja, o TIBC ir transferinas nedaug padidėja, UIBC gali padidėti daug labiau. Taip yra, nes stingant geležies UIBC padidėjimas proporcingas geležies sumažėjimui plius TIBC padidėjimui (UIBC pokytis yra šių pokyčių suma). Panašiai yra ir esant geležies pertekliui. Hemochromatozės metu UIBC kartais gali sumažėti iki nulio. Taip yra, nes, viena vertus, mažėja transferino, bet, kita vertus, daugėja geležies.
Su maistu patenkanti geležis iš pradžių absorbuojama žarnyno gleivinės ląstelėse geležies apoferitino kompleksų pavidalu. Esant geležies pareikalavimui organizme, ji atpalaiduojama iš žarnyno gleivinės ir prisitvirtinusi prie transferino molekulės pernešama į retikuloendotelinę sistemą ir į normoblastus. Normoblastuose geležis panaudojama hemoglobinui sintezuoti. Transferinas, kuris perneša geležį, yra prisotintas tik apie 30%. Tai normali fiziologinė pusiausvyra. Tačiau laboratorinėmis sąlygomis pridėjus prie transferino geležies, dar galėtų būti prijungiama likusi dalis – apie 70%. Ši dalis, kuri dar galėtų būti papildomai prijungiama, ir vadinama UIBC, arba neprisotintos geležies surišimo rodikliu. UIBC norma maždaug dvigubai viršija serumo geležies koncentraciją. Esant geležies deficitui, UIBC ryškiai viršija (3–10 kartų) serumo geležies koncentraciją.
Žinant UIBC ir geležies koncentraciją, galima apskaičiuoti TIBC. TIBC lygus geležies ir UIBC sumai (darant tokius apskaičiavimus svarbu įsitikinti, kad abu rodikliai išmatuoti tais pačiais vienetais). Analogiškai, žinant geležies ir TIBC koncentraciją, UIBC rodiklį galima nustatyti iš TIBC atėmus geležies koncentraciją. Tačiau pasirenkant laboratorinį rodiklį tyrimui svarbu turėti omenyje tai, kad tiesiogiai matuojamas UIBC yra informatyvesnis negu TIBC. Informatyvesnis rodiklis visada turi būti nustatomas tiesiogiai.
Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis