Agranulocitozė

Ligos aprašymas
Tyrimai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Tai granulocitų (baltųjų kraujo kūnelių, turinčių grūdelių) sumažėjimas, kai galutinai subrendę, iš dalies ir nesubrendę granulocitai žaibiškai suardomi dėl vaistų poveikio. Tai gali sukelti daug įvairių vaistų, dažniau pasitaiko agranulocitozė dėl analgetikų ir antipiretikų poveikio (ypatingai pirazolono derivatai),  nesteroidiniai antiflogistiniai vaistai, tireostatikai (pvz., propiltiouracilas), sulfonamidai, priešepilepsiniai, psichotropiniai vaistai ir kt.

Agranulocitozės išsivystymo mechanizmas: vaistas kraujyje susijungia su proteinais (smulkiais baltymais), sudarydamas pilnavertį antigeną (svetimą organizmui medžiagą). Pirmą kartą nieko nenutinka. Kai toks vaistas pakartotinai patenka į organizmą, imuninė sistema ima gaminti antikūnus prieš susidariusį antigeną. Visi šie antigenai ir pasigaminę antikūnai nusėda ant granulocitų paviršiaus ir sukelia jų lizę (sunaikina).

 

Simptomai

Tai urgentinė būklė, todėl reikialinga greitai suteikiama pagalba. Simptomai staigiai atsiranda. Prasideda ūmiu karščiavimu su šaltkrėčiu, burnos gleivinės/tonzilių išopėjimu, retais atvejais kai būklė prasta – sepsiu.

 

Diagnostika

Kraujo tyrime stebimas granulocitų sumažėjimas, dažnai iki nulio. Nutraukus vartoti vaistą, po 7-10 parų, granulocitų skaičius atsistato. Kaulų čiulpuose išryškėja granulocitų brendimo sutrikimas, vyrauja promielocitai. Kitų kraujo kūnelių (eritrocitų, trombocitų brendimas normalus).

 

Gydymas

Sergantysis laikomas kuo mažiau užterštoje bakterijomis aplinkoje (visiška antiseptika), nes organizmas neturėtų kuo kovoti su infekcija. Skiriami antibiotikai, granulocitų kolonijas ir granulocitų-makrofagų kolonijas stimuliuojančtys faktoriai. 

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
agranulocitozė
vaistai

Rašyti komentarą