Kasos piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Dietos
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Kasos vėžys – tai piktybinis procesas, prasidėjęs kasoje – organe, esančiame pilvo ertmėje už skrandžio. Kasa – tai virškinimo sistemos liauka, turinti keletą svarbių svarbių funkcijų. Kasoje gaminami įvairūs fermentai, kurie patekę į dvylikapirštę žarną virškina įvairias maistines medžiagas. Kasa taip pat gamina hormonus, kurių pagrindiniai – insulinas ir gliukagonas, reguliuojantys gliukozės („cukraus“) kiekį kraujyje.

Sergamumas kasos vėžiu Lietuvoje siekia maždaug 10 atvejų 100 000 gyventojų per metus. Moterys ir vyrai serga panašiu dažniu. Kasos vėžio prognozė bloga, jis dažniausiai nustatomas per vėlai.

 

Ligos priežastis

Kasos vėžys, kaip ir kiti piktybiniai susirgimai, atsiranda dėl genetinių mutacijų ląstelėse, dėl kurių jos pradeda nekontroliuojamai dalintis formuodamos navikinę masę, o taip pat plisti į kitus audinius ir organų sistemas (metastazuoti). Priežastys, dėl kurių atsiranda šios mutacijos, nėra gerai žinomos. Nustatyta, jog kasos vėžio atsiradimas labai susijęs su rūkymu. Dėl kitų rizikos veiksnių (riebaus maisto, alkoholio vartojimas ir kt.) vis dar diskutuojama.

 

Simptomai

Paprastai sergant kasos vėžiu klinikiniai simptomai atsiranda tik tuomet, kai liga jau būna pažengusi. Būdingi skundai:

Viršutinės pilvo dalies skausmas, plintantis į nugarą;
Gelta (odos pageltimas);
Nuovargis, silpnumas;
Apetito stoka, staigus svorio kritimas;
Pykinimas, vėmimas.

 

Diagnostika

Kasos vėžio diagnostika yra sudėtinga, kadangi jį galima nustatyti tik atlikus įvairius instrumentinius tyrimus, o jie taikomi retai. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į rizikos veiksnius (vyresnio amžiaus rūkantis vyras), simptomus (net ir nežymius, tokius kaip nestiprus nuolatinis viršutinės pilvo dalies skausmas) ir kitus požymius, padedančius įtarti kasos vėžį. Diagnozei naudojami įvairūs instrumentiniai tyrimai: ultragarsinis kasos tyrimas, kompiuterinė tomografija ar branduolinis magnetinis rezonansas. Vėžinio susirgimo patvirtinimui atliekama kasos audinio biopsija (paimamas audinio gabalėlis ištyrimui mikroskopu).

 

Gydymas

Gydymas labai priklauso nuo ligos stadijos, išplitimo, kurie nustatomi diagnozės metu. Naviką aptikus pirmose stadijose, kai jis dar nedidelis, neišplitęs į gretimus organus galima operuoti chirurgiškai (visiškai jį pašalinant). Išplitusios vėžio gydymui paprastai skiriami chemoterapiniai vaistai.

Kasos vėžio prognozė yra prasta. Ligos nustatymo metu operacinis gydymas gali būti taikomas tik maždaug 15% sergančiųjų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
diagnostika
gydymas
kasos
vėžys

Rašyti komentarą