Skrandžio piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Dietos
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Ligos aprašymas

Skrandžio vėžys – tai skrandžio piktybinis navikas. Skrandis – tai maišo pavidalo organas, esantis viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje, tuoj po šonkauliais. Į skrandį iš stemplės patenkantis maistas čia yra dalinai suvirškinamas, o po to patenka į plonąjį žarnyną.

Sergamumas skrandžio vėžiu yra didelis. Tai viena dažniausių mirties priežasčių daugelyje pasaulio šalių. Lietuvoje skrandžio vėžiu per metus suserga maždaug 22 iš 100 000 gyventojų. Vyrai serga šiek tiek dažniau nei moterys. Šios ligos mirtingumas taip pat yra labai didelis ir siejamas su vėlyva ligos diagnostika.

 

Ligos priežastis

Tiksli skrandžio vėžio priežastis nėra žinoma. Manoma, jog piktybinei ląstelių transformacijai atsirasti gali turėti įtakos gyvenimo būdas. Iš esmės visi piktybiniai navikai – tai normalios ląstelės tam tikros genetinės mutacijos, dėl kurių ji ima nesuvaldomai daugintis. Dažniausiai pasitaikantis skrandžio vėžys – adenokarcinoma (augimas prasideda iš gleivinės ląstelių).

 

Rizikos faktoriai

Skrandžio vėžio atsiradimo rizikos veiksniams priskiriama:

Rūkymas, alkoholio vartojimas,
Sūraus, riebaus maisto vartojimas (racione mažai vaisių ir daržovių),
Lėtinis gastritas,
H. pylori infekcija,
Skrandžio polipai.

 

Simptomai

Ankstyvose ligos stadijose nepasireiškia jokie simptomai. Vėlyvoms skrandžio vėžio stadijoms būdinga:

Nuolatinis skausmas viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje (epigastriume), sustiprėjantis po valgio, nepraeinantis nuo skrandžio rūgštis neutralizuojančių vaistų;
Pykinimas, vėmimas;
Svorio mažėjimas.

 

Diagnostika

Būtina įvertinti ligos simptomus, atkreipti dėmesį į paciento amžių (kruopščiau tirti vyresnius nei 50 metų žmones). Atliekami krajo tyrimai (gali būti anemijos požymiai). Pagrindinis skrandžio vėžio diagnostinis tyrimas – fibrogastroskopija su biopsinės medžiagos iš skrandžio paėmimu (ištyrimui mikroskopu). Kiti tyrimai (kompiuterinė tomografija, rentgenografija ir t.t.) gali būti atliekami siekiant nustatyti ligos išplitimą (metastazių buvimą). Nustatoma skrandžio vėžio klinikinė stadija, nuo kurios priklauso gydymo pasirinkimas (pagal TNM klasifikaciją).

 

Gydymas

Ankstyvose ligos stadijose paprastai atliekama operacija, kurios metu pašalinamas navikas su plačiu sveiko audinio kraštu. Kartais taikomas agresyvesnis gydymas, kuomet pašalinama didelė dalis ar net visas skrandis kartu su šalia esančiais limfmazgiais. Vėlyvose stadijose, kai vėžinis procesas išplitęs, aptinkama metastazių kituose organuose – taikomas paliatyvus gydymas (chemoterapija, paliatyvios operacijos) gyvenimo kokybei gerinti.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
diagnostika
navikas
skrandis
vėžys

Rašyti komentarą