200 V/ml KONCENTRACIJOS GREITO VEIKIMO INSULINAS – NAUJA GALIMYBĖ PAGERINTI CUKRINIO DIABETO KONTROLĘ

2016-08-21 | Ligos.lt

Sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu (CD) kasmet vis daugėja. Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis [1], pasaulyje ši liga diagnozuota 382 mln. žmonių, todėl ieškoma būdų ir priemonių, kaip geriau valdyti cukrinį diabetą, atitolinti jo komplikacijų išsivystymą. 2016 metais atnaujintose Amerikos diabetologų asociacijos sergančiųjų cukriniu diabetu priežiūros rekomendacijose [2] pabrėžiama, kad būtina įrodymais pagrįstais sprendimais siekti geresnių priežiūros rezultatų ir geresnės gyvenimo kokybės pacientams, sergantiems cukriniu diabetu. Norint efektyviai valdyti cukrinį diabetą, svarbu ne tik vaistų efektyvumas bei saugumas, bet ir paprastas bei patogus vaistinio preparato vartojimas. Tai yra didelis privalumas parenkant ilgalaikį gydymą, padedant pacientui laikytis gydymo režimo bei pagerinti ligos priežiūros rezultatus [3, 4]. Jau keletą mėnesių Lietuvoje yra 200 V/ml koncentracijos greito veikimo insulinas lispro 200 V/ml (Humalog 200 V/ml) [5]. Apie tai kalbamės su Marijampolės ligoninės gydytoja endokrinologe Jūrate Kulbokiene.

Naujasis insulinas lispro 200 V/ml (Humalog KwikPen 200 V/ml) – ta pati insulino dozė dvigubai mažesniame kiekyje tirpalo. Kuo jis pasižymi?

Insulinas lispro 100 V/ml (firminis vaisto pavadinimas Humalog) – tai pirmasis greito veikimo insulino analogas. Pirmąjį insulino analogą farmacijos kompanija „Lilly“ sukūrė prieš dvidešimtmetį. Greito veikimo insulino analogai, lyginant su trumpo veikimo žmogaus insulino preparatais, geriau mažina glikemiją po valgio, yra saugesni bei patogesni vartoti. Insulinas lispro (Humalog) tiekiamas vienkartiniuose injektoriuose KwikPen. Viename injektoriuje yra 3 ml tirpalo, t. y. 300 V insulino lispro. Nuo 2015 m gruodžio 7 d. į kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną įtrauktas naujas greito veikimo preparatas – du kartus labiau koncentruotas insulinas lispro 200 V/ml (Humalog KwikPen 200V/ml). Kaip matyti iš insulino pavadinimo, šis 200 V/ml greito veikimo insulinas tiekiamas vienkartiniuose injektoriuose KwikPen ir nuo kitų greito veikimo insulinų skiriasi tuo, kad yra dvigubai didesnės koncentracijos (1 ml naujojo insulino preparato yra 200 V greito veikimo insulino, tuo tarpu iki šiol buvo tik 100 V/ml koncentracijos greito veikimo insulinai). Viename Humalog KwikPen 200 V/ml vienkartiniame injektoriuje yra 3 ml tirpalo, t. y. 600 V insulino lispro. Taigi dabar Lietuvoje yra dviejų koncentracijų greito veikimo insulinai – 100 V/ml ir 200 V/ml.

Kokiems pacientams skiriamas naujasis insulinas Humalog KwikPen 200V?

Humalog KwikPen 200V skiriamas suaugusiems, sergantiems cukriniu diabetu pacientams, kai normaliai gliukozės homeostazei palaikyti reikia insulino. Šis insulinas turėtų būti skiriamas tiems pacientams, kurių greito veikimo insulino paros dozė didesnė kaip 20 vienetų.

Kodėl šis insulinas tinka vartoti tik tiems pacientams, kurie leidžiasi daugiau kaip 20 vienetų greito veikimo insulino per parą?

Priežastis labai paprasta – pradėto vartoti insulino injektoriaus tinkamumas, kuris yra 28 dienos (>20 V paros dozė dauginama iš 28 dienų ~600 V insulino = 1 insulino injektorius).

Ar saugu pacientams skirti didesnės koncentracijos insuliną?

Taip, saugu. Insulino injektorius KwikPen pagamintas taip, kad nebūtų galima suklysti dozuojant insuliną. Keičiant 100 V/ml koncentracijos greito veikimo insuliną į 200 V/ml koncentracijos į greito veikimo insuliną, insulino vienetų skaičius injektoriaus dozavimo langelyje rodomas nepriklausomai nuo stiprumo ir, skiriant pacientui naujo stiprumo vaistinį preparatą, dozės perskaičiuoti nereikia.

Ar skiriasi insulino lispro 100 V/ml ir insulino lispro 200 V/ml veiksmingumas?

Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad naujasis insulinas lispro 200 V/ml (Humalog 200 V/ml) savo farmakokinetinėmis ir farmakodinaminėmis savybėmis visiškai atitinka insuliną lispro 100 V/ml (Humalog), todėl keičiant vieną insuliną kitu dozės koreguoti nereikia. Taip pat įrodyta, kad abu šie preparatai yra saugūs, gerai toleruojami [5, 6, 7].

Ligos.lt

Kodėl pacientams patogu vartoti naująjį insuliną Humalog KwikPen 200V/ml?

Kadangi tame pačiame tirpalo tūryje yra dvigubai daugiau insulino vienetų, kiekvienos injekcijos metu į poodį leidžiamas perpus mažesnis insulino tūris. Pacientui patogu, nes kiekviename injektoriuje esančio insulino užtenka dvigubai ilgesniam laikui. Jam reikės mažiau insulino injektorių, o tai patogu, nes šaldytuve ar keliaujant susitaupo vietos. Taip pat sergančiajam lengviau susileisti insuliną: Humalog 200 V/ml insulinas injektoriumi KwikPen sušvirkščiamas 48 proc. mažesne jėga nei Humalog 100 V/ml KwikPen švirkštikliu [8].

Apibendrinimas

Taigi, jei jūsų suaugęs pacientas serga cukriniu diabetu ir leidžiasi daugiau nei 20 vienetų greito veikimo insulino per parą, tokiam pacientui galima skirti 200 V/ml koncentracijos greito veikimo insuliną. Galima skirti netgi tuo atveju, jei glikemijos kontrolė yra gera. Pacientas, pradėjęs vartoti Humalog KwikPen 200 V/ml:

„. leistųsi tą pačią insulino dozę dvigubai mažesniame kiekyje tirpalo;

„. jam būtų lengviau ir patogiau susileisti insuliną, nes Humalog 200 vienetų/ml KwikPen injektoriumi insulinas sušvirkščiamas 48 proc. mažesne jėga;

„. pacientui reikės mažiau injektorių, nes švirkštiklyje yra dvigubai daugiau insulino. Taigi naujasis greito veikimo 200 V/ml koncentracijos insulinas yra nauja efektyvi, saugi ir patogi galimybė pagerinti cukrinio diabeto priežiūrą.

Kalbėjosi R. Pečeliūnienė

Šaltinis: "Lietuvos gydytojo žurnalas" Nr.2, 2016m.