Mėgstate valgyti saldžiai? Dantų akmenys – gali būti Jūsų „palydovas“

2024-09-16 |

Dantų akmenys – tai sukietėjusios dantų apnašos, kurios laikui bėgant gali sukelti įvairių problemų burnoje. Nors iš pradžių jie gali atrodyti tik estetinė problema, tačiau ilgainiui gali sukelti rimtų sveikatos komplikacijų

Dantų akmenys ne tik kelia sveikatos problemų, bet ir estetiškai gadina šypseną. Jie dažniausiai būna gelsvos arba rudos spalvos ir nusėda ten, kur sunkiausiai pasiekiama dantų šepetėliu, dažniausiai prie dantenų linijos.

Kokia žala gali būti padaryta?

Dantų akmenys yra pagrindinė dantenų ligų, tokių kaip gingivitas ir periodontitas, priežastis. Bakterijos, besidauginančios ant akmenų, sukelia dantenų uždegimą, kuris, negydomas, gali progresuoti ir pažeisti dantenų audinius bei žandikaulį. 

Deja, jeigu dantenų ligos nėra gydomos – dantys gali pradėti judėti ir ilgainiui iškristi. Nors šiais laikais atkurti dantis įmanoma, dantų implantai ne tik vizualiai atrodo kaip tikri dantys, tačiau ir puikiai atlieka tikrų dantų funkciją, tačiau reikėtų bandyti gyventi taip, kad jų neprireiktų.

Bakterijos, besidauginančios ant dantų akmenų, gali plisti į kitas kūno dalis, didindamos širdies ligų, insulto, kvėpavimo takų infekcijų ir kitų sveikatos problemų riziką. Atminkite, kad dantų akmenys kelia pavojų ne tik burnos ertmei, tačiau ir visam organizmui. Galiausiai, jie sukelia nemalonų burnos kvapą, kuris gali būti socialinė problema. Kartais žmonės gydo nemalonų kvapą, tačiau pirmiausia reikia panaikinti priežastis, kurios juos sukelia.

Kaip atpažinti dantų akmenis?

Dantų akmenis dažniausiai galima aptikti apžiūrint dantis veidrodyje. Jie atrodo kaip kietos, gelsvos arba rusvos apnašos, kurios tvirtai prilimpa prie dantų. Tačiau kartais juos sunku pastebėti, ypač jei jie yra po dantenomis. Dėl to reguliarios patikros pas specialistą gali padėti identifikuoti problemą dar tada, kol ji yra labai minimali.

Gydymas ir prevencija

Dantų akmenų pašalinimas yra odontologo darbo sritis. Medikai naudoja specialius instrumentus arba ultragarsinį įrenginį, kad nuvalytų akmenis nuo dantų paviršiaus. Apskritai geriausia namuose daug dėmesio skirti savo burnos higienai, kad akmenys neatsirastų. Tam puikiai pasitarnaus burnos irigatorius, kurie vadinamas profesionalia higiena namuose.

Kruopščiai valykite dantis du kartus per dieną, naudokite dantų siūlą ir burnos skalavimo skystį. Reguliarūs apsilankymai pas odontologą ir higienistą padės pašalinti apnašas ir užkirsti kelią akmenų susidarymui. Venkite per daug saldaus ir lipnaus maisto, kuris skatina apnašų susidarymą.  Atminkite, kad rūkymas padidina dantenų ligų ir dantų akmenų susidarymo riziką.

Prisiminkite, kad geriausia prevencija – tai reguliari burnos higiena ir apsilankymai pas odontologą.