Pacientų paruošimas ekskrecinei urografijai: kuo naudingas gali būti simetikonas (Espumisan)?
Įvadas
Intraveninė urografija (pielografija) yra svarbus ir informatyvus diagnostinis tyrimas, leidžiantis įvertinti šlapimo takų sistemos funkcionavimą, anatominius pokyčius, organų dydį, formą ir pakitimus, taurelių sistemą, šlapimtakius, šlapimo pūslę, šlapimo takų praeinamumą, simetriškumą, plėtimosi priežastis, susiaurėjimus. Atliekant procedūrą, naudojama jodo turinti kontrastinė medžiaga. Siekiant gauti kuo daugiau informacijos iš tyrimo ir išvengti nepageidaujamo jodo kontrastinės medžiagos poveikio, svarbus tinkamas paciento paruošimas (1–3).
Ruošiant pacientą procedūrai, turi dalyvauti visi juo besirūpinantys sveikatos priežiūros specialistai, tarp jų radiologas, kuris atliks tyrimą. Jis turėtų patikslinti, ar nėra kontraindikacijų atlikti intraveninę urografiją su kontrastine medžiaga.
Jei pacientas yra netinkamai pasiruošęs tyrimui, radiologas gali atlikti natyvinę šlapimo takų rentgenogramą, kuri yra sudėtinė intraveninės urografijos dalis, ir įvertinti, ar virškinimo trakto turinys bei dujos netrukdys vertinti radiologinių vaizdų. Jei žarnyno turinys ar / ir dujos netrukdo vertinti radiologinių vaizdų, radiologas gali tęsti urografiją. Jei dėl netinkamo paciento paruošimo radiologinių vaizdų vertinimas bus apsunkintas, radiologas gali tyrimą nutraukti po natyvinės rentgenogramos ir pasitelkti kitus diagnostinius tyrimus, tokius kaip ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija.
Simetikonas (Espumisan®) – tai geriamasis preparatas, padedantis pacientams pasiruošti intraveninei urografijai, pašalinantis žarnyne susikaupusias dujas, kurios gali kliudyti įvertinti radiologinius vaizdus.
Simetikonas (Espumisan®) keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto spindyje, paviršiaus įtempimą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti absorbuojamos arba, veikiant žarnų peristaltikai, pašalinamos. Simetikono (Espumisan®) minkštas kapsules patogu nuryti. Kiekvienoje kapsulėje yra 40 mg simetikono. Išgertas simetikonas neabsorbuojamas (todėl nebūna jo sisteminio toksinio poveikio), o iš virškinimo trakto šalinamas nepakitęs.
Simetikonas gali būti vartojamas virškinimo trakto sutrikimams, kurie pasireiškia meteorizmu, gydyti bei ruošiantis radiografinėms diagnostinėms procedūroms (pvz., intraveninė ekskrecinė urografija, cistografija, ekskrecinė uretrocistografija, pilvo ar dubens kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija, echoskopija). Vienintelė kontraindikacija vartoti šio preparato yra padidėjęs jautrumas jo sudedamosioms dalims (4).
Vartojant simetikoną (Espumisan®) prieš tyrimus, vaistą rekomenduojama išgerti dieną prieš numatomą procedūrą po 2 kapsules 3 kartus, o tyrimo dienos rytą – 1 kapsulę.
Simetikonas (Espumisan®) yra tinkamas vartoti nėščioms, maitinančioms moterims, kūdikiams, taip pat gali būti skiriamas cukriniu diabetu sergantiems pacientams. Gydymo trukmė priklauso nuo simptomų pobūdžio. Kol kas nepageidaujamos reakcijos ar sąveika su kitais vaistais nenustatyta. Vaistas parduodamas be recepto. R. R. Babić su bendraautoriais atliko tyrimą, kuriuo įrodė Espumisan® naudą ruošiant pacientus intraveninei urografijai.
Tiriamieji ir tyrimo metodai
Tyrime vertintos 700 pacientų intraveninės urografijos, kurios atliktos Niš klinikinio centro Radiologijos institute 2009 metais nuo sausio iki gruodžio mėnesio. Pacientams Espumisan® buvo skiriamas pagal rekomendacijas – po 2 kapsules 3 k./d. tyrimo išvakarėse ir 1 kapsulė tyrimo dienos rytą. Espumisan® saugumas buvo vertinamas pagal nepageidaujamų poveikių pasireiškimą pradėjus vartoti vaisto, tyrimo metu ir po jo. Per visą stebėjimo laikotarpį intraveninė urografija buvo atlikta 700 pacientų (1 lentelė). Vertinant Espumisan® saugumą, nustatyta, kad nė vienam iš 700 tiriamųjų nepasireiškė nepageidaujamų reakcijų prieš tyrimą ir po jo. Vertinant atliktas intravenines urografijas, nustatyta, kad pacientams pavartojus simetikono, gaunamos geresnės kokybės, kontrasto ir vizualizacijos urogramos.
1 pav. pateiktos šlapimo takų natyvinės radiogramos ir intraveninės ekskrecinės urogramos po 5 min. ir 10 min., suleidus kontrastinės medžiagos. Pacientas ruoštas simetikonu. Naudota kontrastinė medžiaga Ultavist 370®, suleista į veną boliusu per kateterį. Tyrėjai juosmeninių slankstelių L1–L3 aukštyje stebėjo daugybinius šešėlius geldelėse ir taurelėse iki 6 mm skersmens. Dubenyje stebėti du 2,02 cm ir 2,64 cm dydžio židiniai – šlapimo pūslėje esantys akmenys. Inkstai yra tipinėje vietoje, normalios formos, dydžio ir funkcijos. Šlapimtakių pozicija gera, diametro, obstrukcijų nematyti.
2 pav. pavaizduota natyvinė skaitmeninė šlapimo takų radiograma ir ekskrecinė urograma praėjus 5 min. po kontrastinės medžiagos suleidimo. Pacientas ruoštas simetikonu. Tyrėjai stebėjo juosmeninio pirmojo slankstelio aukštyje esantį ovalios formos akmens šešėlį iki 13 mm dydžio, kurio pradinė dalis yra kairiojo šlapimtakio juosmeninėje dalyje. Inkstai tipinės padėties, normalios formos, dydžio ir funkcijos. Kontrastinė medžiaga iš kairiojo inksto pasišalina lėtai,
iš dešiniojo – normaliai. Stebimos išsiplėtusios geldelės ir taurelės kairėje. Kairiajame šlapimtakyje matoma kliūtis. Dešinysis šlapimtakis nepakitęs. Šlapimo pūslė nepakitusi.
3 pav. stebimas akmuo dešiniojo šlapimtakio spindyje bei dešiniojo inksto hidronefrozė. Vaizduojama natyvinė urograma ir ekskrecinė urograma po 5 min. po Ultravist 370® suleidimo. Pacientas ruoštas Espumisan®. Ovalios formos 5 mm diametro akmens šešėlis stebimas dešiniojo šlapimtakio pradinėje dalyje ties L2–L3. Inkstai tipinėje vietoje, normalios formos, dydžio ir funkcijos. Kontrastinė medžiaga iš dešiniojo inksto pasišalina lėtai, iš kairiojo – normaliai. Dešiniojo inksto geldelė ir taurelės išsiplėtusios. Dešiniojo šlapimtakio obstrukcija akmeniu, o kairysis šlapimtakis nepakitęs. Šlapimo pūslė be pakitimų.
4 pav. pateikta kairiojo inksto intravenine urograma. Pacientas ruoštas Espumisan®. Kontrastinė medžiaga – Ultavist 370®. Matomas inkstas yra tipinės padėties, formos, dydžio bei funkcijos. Pradinėje kairiojo šlapimtakio dalyje ties juosmeniniais L2– L3 slanksteliais stebimas nehomogeniškas minkštųjų audinio tankio šešėlis aiškiomis ribomis, 6,39 x 2,64 cm dydžio, panašus į šlapimtakio naviką. Kitos šlapimo sistemos dalys be didesnių pakitimų.