Venų trombinė embolija ir plaučių embolija: naujas žvilgsnis į seną problemą
Problemos aktualumas
Venų trombinė embolija (VTE), kuri apima giliųjų venų trombozę (GVT) ir plaučių emboliją (PE), išlieka viena pagrindinių sergamumo ir mirtingumo priežasčių tarp hospitalizuojamų pacientų, paliečiančių 7–11 proc. hospitalizuotų pacientų. Pooperacinė VTE buvo antra pagal dažnį medicininė komplikacija iš daugiau nei 7 mln. pacientų, išrašytų iš 944 Šiaurės Amerikos skubiosios pagalbos ligoninių. Taip pat ji išlieka antra pagal dažnį užsitęsusios pacientų hospitalizacijos ir trečia pagal dažnį padidėjusio mirštamumo bei didesnių gydymo išlaidų priežastimi. Dažniausiai PE yra GVT padarinys. Nustatyta, kad daugiau kaip 80 proc. patvirtintų PE atvejų pacientai patyrė GVT, o daugiau kaip 50 proc. sirgusiųjų proksimaline GVT patyrė PE. PE diagnostiką, prevenciją ir gydymo ABC turi žinoti kiekvienas gydytojas. Specialistai turėtų įvertinti paciento riziką sirgti VTE, imtis pasaulyje patvirtintų naujausių rekomendacijų joms išvengti ir, nepavykus išvengti, – gydyti.
Daugybė atsitiktinės imties klinikinių tyrimų per pastaruosius 30 metų pagrindė, kad pirminė trombinės embolijos profilaktika VTE riziką turintiems hospitalizuotiems pacientams yra naudinga dėl saugumo, efektyvumo, gydymo išlaidų ir, svarbiausia, GVT bei PE dažnio sumažinimo. Klinikinės praktikos gairėse ligoninėms net rekomenduojama įdiegti oficialias VTE prevencijos strategijas ir įtraukti į įstaigos tromboprofilaktikos politiką. Iš tiesų PE, kaip komplikacija, yra viena lengviausiai išvengiamų iš hospitalinių mirties priežasčių ir įvardijama kaip pirmoji tarp svarbiausių strategijų, siekiant pagerinti pacientų gydymą ligoninėse. Nepaisant daugybės klinikinių studijų, daugiau nei 20 skirtingų praktinių rekomendacijų, išleistų nuo 1986 metų, pastebima tendencija, kad įvairiose šalyse VTE profilaktika vis dar yra netaikoma arba taikoma netinkamai, o pasireiškusių VTE komplikacijų ir mirčių nuo PE skaičius iki šiol nemažėja. Vadinasi, yra atsiradusi spraga tarp esamų įrodymų ir jų gebėjimo pritaikyti klinikinėje praktikoje.
Šiame straipsnyje apžvelgiama, kaip elgtis, norint neprarasti budrumo dėl pacientų galimybės sirgti VTE, trumpai aptariama dažniausiai taikoma diagnostika, prevencija ir pirmaeilis gydymas.
PE rizikos įvertinimas
Remiantis Jungtinių Amerikos Valstijų pacientų studija, GVT ir PE atitinkamai pasireiškia 1,3 proc. ir 0,4 proc. visų hospitalizuojamų ligonių. Vidutiniškai 60 proc. visų VTE atvejų pasireiškia kaip esamos ir neseniai buvusios hospitalizijos padarinys. Pagrindiniai rizikos veiksniai, lemiantys VTE, yra chirurginė intervencija, ūminės medicininės būklės, kurias būtina gydyti Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, vėžys bei jo gydymas, trauma, imobilizacija, centrinis venos kateterizavimas, buvusi VTE, vyresnis amžius, nutukimas. Beveik visi hospitalizuojami pacientai turi bent vieną iš išvardytų VTE rizikos veiksnių ir vidutiniškai 40 proc. pacientų turi 3 ir daugiau rizikos veiksnių (1 lentelė).
Būklės, sukeliančios VTE, gali būti grupuojamos į 3 didesnes grupes, kurias nesunku prisiminti:
● krešėjimo ir fibrinolizės pusiausvyros sutrikimai (navikinis procesas, pakaitinė hormonų terapija, nėštumas, infekcija ir kt.);
● būklės, lemiančios kraujo stazę venose (imobilizacija >3 dienas, vyresnis amžius (>65 metai), operacijos, pirminė ir antrinė eritrocitozė ir kt.);
● būklės, lemiančios trombocitų agregacinių savybių sustiprėjimą (hiperlipidemija, cukrinis diabetas, rūkymas ir kt.).
VTE diagnostika
Diagnostiką galima suskirstyti į 3 dalis:
● klinikinis ištyrimas ir VTE įtarimas;
● tyrimai, padedantys įtarti PE;
● tyrimai, patvirtinantys ar paneigiantys PE.
Klinikinis ištyrimas
PE klinikinė išraiška gali būti įvairi, tačiau nepaaiškinami kvėpavimo sutrikimo simptomai, tokie kaip sunkus kvėpavimas, krūtinės skausmas, padidėjęs kvėpavimo dažnis, yra dažniausi. Ligoninėje gulintys pacientai turi ypač didelę VTE ir jos komplikacijų riziką. Amžius, širdies nepakankamumas, buvę VTE epizodai ir kitos patologijos, dėl kurių hospitalizuojama, didina riziką sirgti VTE. Ūminės patologijos, tokios kaip miokardo infarktas ar širdies nepakankamumo paūmėjimas, infekcija, gali versti imtis skubios chirurgijos. Kiekviena šių ūmių situacijų jau savaime yra VTE rizikos veiksniai, taip pat sukelia ilgesnę imobilizaciją, o tai irgi yra rizikos veiksnys. Prieš sunkią PE dažnai kartojasi nedidelės (perspėjamosios) PE. Naudojantis Wellso klausimyno kriterijais, apskaičiuojama pacientų rizika sirgti PE, jeigu ji įtariama. Įrodyta, kad Wellso klausimynas tinkamas tiek hospitalizuotiems, tiek į Skubiosios pagalbos skyrių atvykusiems pacientams vertinti (2 lentelė).
Svarbu, kad Wellso klausimynas būtų naudojamas ne visiems pacientams, o tik tiems, kuriems įtariama PE. Rezultatai dažnai naudojami su D-dimerų tyrimu. Svarbu atsiminti, kad šis klausimynas netinka diagnozuoti PE, tačiau tinka užvesti ant kelio diagnozės link, ypač kai pagal Wellso klausimyną PE yra mažai tikėtina.
Tyrimai, padedantys įtarti PE
Visiems ligoniams atliekami rutininiai diagnostiniai instrumentiniai tyrimai (krūtinės ląstos rentgenograma, elektrokardiograma, arterinio kraujo dujų tyrimas – įtarus kvėpavimo funkcijos nepakankamumą) negali nei patvirtinti, nei paneigti PE diagnozės. Būdingi pokyčiai krūtinės ląstos rentgenogramoje leidžia tik įtarti PE.
Kai pacientas, besiskundžiantis dusuliu ir krūtinės skausmu, atvyksta į ligoninę, jis apklausiamas ir įvertinama rizika sirgti PE. Esant didelei rizikai sirgti PE, pacientas skubiai turėtų būti siunčiamas atlikti tyrimus diagnozei patvirtinti ar paneigti, o kol laukiama tyrimo atsakymo, turėtų būti pradėtas gydymas. D-dimerų tyrimas gali būti tinkamas pacientams, turintiems mažą riziką sirgti PE. Esant neigiamam atsakymui, PE diagnozę galima atmesti neatlikus vaizdinių tyrimų.
D-dimerai yra baltyminiai trombo fragmentai, kurie į bendrąją kraujotaką patenka jam irstant (tai fiziologinis procesas) ar taikant fibrinolizinę terapiją. D-dimerų tyrimas naudojamas visiškai atmesti mažos rizikos PE ir GVT. D-dimerų tyrimas yra pigus ir gali sumažinti PE diagnostikai naudojamos kompiuterinės tomografijos angiografijos poreikį, taip sumažinant ir paciento patiriamą apšvitą.
Palyginti D-dimerų tyrimo veiksmingumą su kompiuterinės tomografijos angiografija, perfuzine / ventiliacine plaučių scintigrafija, magnetinio rezonanso angiografija, D-dimerų tyrimas yra labai jautrus, tačiau susijęs ir su dideliu klaidingai teigiamų atvejų dažniu, ypač vyresniems pacientams (>65 metai). Tyrimo jautrumas svyruoja nuo 80 proc. iki 100 proc., o specifiškumas – tik nuo 23 proc. iki 63 proc. Neigiamas D-dimerų tyrimas vertingas PE diagnozei atmesti mažos rizikos sirgti PE pacientams. Kaip minėta, D-dimerų tyrimas mažiau tinkamas vyresnio amžiaus pacientams. Svarbu, kad, esant teigiamam D-dimerų testui, reikia tęsti paciento ištyrimą vaizdiniais metodais diagnozei patvirtinti ar paneigti.
Kitas vertingas tyrimas įtariant VTE yra galūnių venų ultragarsinis tyrimas. Jis yra nesudėtingas ir greitai atliekamas. Tyrimą galima taikyti tiek nejudriems
pacientams, tiek nėščiosioms. Galūnių venų ultragarsinis tyrimas neturi kontraindikacijų, nesukelia nepageidaujamo poveikio, tačiau rezultatai labai priklauso nuo tyrėjo patirties. Tyrimo jautrumas, diagnozuojant trombus proksimalinėse kojų venose, siekia 90 proc., specifiškumas – 95 proc. Nors 90 proc. atvejų PE šaltinis yra kojų giliųjų venų trombai, vis dėlto jie patvirtinami tik 30–50 proc. PE sergančių pacientų. Atliekant ultragarsinį kojų venų tyrimą, paprastai pakanka įvertinti bendrą šlauninės ir pakinklio venų būklę, tam naudojant proksimalinės ir distalinės kompresijos metodiką, kurios patikimumas įrodytas klinikiniais tyrimais.
Tyrimai, patvirtinantys PE
Auksiniu standartu laikoma kompiuterinės tomografijos angiografija. Tiesa, naujausiose CHEST 2016 metų gairėse siūloma neatlikti kompiuterinės tomografijos angiografijos, siekiant įvertinti galimą PE pacientams, turintiems mažą tikimybę sirgti PE ir neigiamą didelio jautrumo D-dimerų tyrimo rezultatą. Daugelyje studijų įrodyta, kad pacientams, turintiems nedidelę klinikinės PE tikimybę ir neigiamą D-dimerų tyrimo rezultatą (nustatytą pagal didelio jautrumo metodiką), kliniškai reikšminga PE iš esmės atmetama. Viename tyrimų nustatyta, kad 51 iš 1 057 stebėtų pacientų, kurie pagal Wellso kriterijus priskirti mažos PE rizikos grupei ir kurių D-dimerų tyrimo rezultatas buvo neigiamas ((
Netikslingas kompiuterinės tomografijos angiografijos skyrimas ir atlikimas siejamas su galima žala pacientui. Ligoniai ne tik gauna papildomą jonizuojamosios apšvitos dozę, bet ir didėja jos sukeltų padarinių rizika (pvz., onkologinių ligų išsivystymas). Taip pat dėl kontrastinių medžiagų vartojimo neišvengiamai didėja inkstų pažeidimo ar anafilaksinės reakcijos rizika. Tikėtina, kad atlikus kompiuterinę tomografijos angiografiją nedidelės PE rizikos pacientams su neigiamu D-dimerų tyrimo rezultatu, bus įžvelgti neesminiai pakitimai, reikalaujantys papildomo ištyrimo, arba nustatyta nežinomos reikšmės izoliuota subsegmentinė PE, identifikuojama daugiau kaip centrinė PE. Nors izoliuotos subsegmentinės embolijos gali būti ir kliniškai nereikšmingos, vis dėlto dažniausiai jos yra gydomos antikoaguliantais, taip didinant paciento kraujavimo riziką. Populiacijos mastu įrodyta, kad per dažnas ir netikslingas kompiuterinės tomografijos angiografijos naudojimas lėmė hiperdiagnostiką ir nereikalingo gydymo skyrimą dėl kliniškai nereikšmingos PE. Dėl šių priežasčių padidėjo su antikoaguliantų vartojimu susijusių nepageidaujamų padarinių dažnis.
PE gydymas
Svarbiausias gydymo uždavinys – apsaugoti ligonį nuo tolesnio trombų formavimosi, jų plitimo ir kartotinių PE epizodų, leidžiant endogeninei fibrinolizės sistemai ištirpinti susidariusius trombus. Kai įtariama didelės rizikos PE, būtina užtikrinti kraujotaką ir kvėpavimą, o antikoaguliantų skiriama nedelsiant – į veną iš karto suleidžiama 80 VV/kg heparino, o toliau lašine infuzija skiriama 18 VV/kg/val. Jei ištyrus PE paneigiama, gydymas antikoaguliantais nutraukiamas.
Trombinės embolijos gydymas ir antrinė prevencija yra tradiciškai paremti heparino injekcijomis, papildant gydymą vitamino K antagonistais (VKA). Tiesioginio veikimo geriamieji antikoaguliantai (TVGA), tokie kaip rivaroksabanas, apiksabanas ir dabigatranas, palengva vis plačiau naudojami kaip antikoaguliantai gydant PE. TVGA turi mažai sąveikų su kitais vaistais ar maistu, yra patogūs vartoti, dozuoti, nereikalingas krešumo rodiklių stebėjimas. Be to, priešingai negu heparinas, TVGA nesukelia trombocitopenijos.
PE profilaktika
Nemedikamentinės PE profilaktikos priemonės:
● adekvatus skysčių kiekis;
● kojūgalio pakėlimas 10–15 laipsnių kampu;
● elastinės kompresinės kojinės arba elastinis tvarstis;
● protarpinė automatinė blauzdų kompresija;
● dažniausiai PE profilaktikai skiriami vaistai:
– heparinas;
– mažos molekulinės masės heparinai;
– netiesioginio veikimo antikoaguliantai;
– geriamasis Xa faktoriaus inhibitorius rivaroksabanas;
– geriamasis IIa faktoriaus inhibitorius dabigatranas;
– geriamasis Xa faktoriaus inhibitorius apiksabanas.
Apibendrinimas
PE – didžiulė šiuolaikinės medicinos problema. Staigi plaučių arterijos šakų okliuzija gali lemti ūminį, gyvybei grėsmingą, bet potencialiai grįžtamą dešiniojo skilvelio nepakankamumą. PE diagnozę nustatyti sunku, dalis atvejų lieka neatpažinti. Persirgus PE, padidėja plautinės hipertenzijos rizika dėl PE kartojimosi ar nesinormalizuojančios plaučių kraujotakos. Būtent todėl svarbu nepamiršti laiku diagnozuoti ir imtis pirminio tiek GVT, tiek PE gydymo.
Parengė gyd. Tadas Kaminsas
Šaltinis: "Intternistas", 207m., Nr.1