Zofenoprilis – išskirtinio poveikio vaistas hipertenzijai gydyti, galintis stabdyti aterosklerozės progresavimą
Įvadas
Aterosklerozė – seniai žinoma ir labai paplitusi liga. Anksčiau jos sukelti padariniai paliesdavo tik vyresnius žmones. Deja, dabar su ateroskleroze susijusios ligos diagnozuojamos vis jaunesniems pacientams. Aterosklerozės procesas prasideda dar ankstyvose žmogaus vystymosi stadijose ir progresuoja jam senstant. Kad kraujagyslių apsauga būtų veiksminga, prevenciją reikia pradėti kuo anksčiau – kai nustatomi rizikos veiksniai sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Stebima tendencija, kad ateityje sergamumas ateroskleroze tik didės, nes tai lemia mitybos įpročiai, sumažėjęs fizinis aktyvumas, nuolatinis stresas. Ateroskleroze daug dažniau sergama ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. Manoma, kad 2020 metais aterosklerozė bus pagrindinė mirties priežastis pasaulyje.
Taip pat ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse aktuali ir metabolinio sindromo (MS) problema. Jungtinėse Amerikos Valstijose šis sindromas nustatomas 25 proc. vyresnių nei 20 metų ir 45 proc. vyresnių nei 50 metų suaugusiųjų, Graikijoje – 25 proc. vyrų ir 15 proc. moterų, vyresnių nei 18 metų. MS didina riziką sirgti 2 tipo cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis (1–5), o mirštamumo nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų komplikacijų santykinė rizika šiems pacientams siekia 1,78 (3).
Žinoma, pradiniai uždegiminiai kraujagyslės sienelės pokyčiai (monocitų susikaupimas, putliųjų ląstelių susidarymas ir riebalinių ruoželių susiformavimas) yra nepastebimi, tačiau aterosklerozės progresavimas yra laipsniškas – prasideda nuo sutrikusio oksidacinio streso, vėliau kraujagyslių sienelėse susidaro aterosklerozinės plokštelės, galiausiai ji plyšta ir įvyksta kraujagyslės trombozė. Vadinasi, kiekvieno gydytojo tikslas yra kuo anksčiau pastebėti aterosklerozės rizikos veiksnius ir kiek įmanoma padėti pacientui juos pašalinti arba bent sumažinti jų poveikį.
Vyraujanti aterosklerozės patogenezės teorija
Anksčiau manyta, kad aterosklerozę lemia tik sutrikęs lipidų metabolizmas, jų kaupimasis kraujagyslės sienelėje. Dabar visuotinai pripažįstama, kad aterosklerozė yra lėtinė uždegiminė kraujagyslių liga, kuri pasireiškia sergant arterine hipertenzija, cukriniu diabetu, MS, kitomis ligomis (6–12). Esant sutrikusiai endotelio funkcijai, dėl kurios pakinta endotelio antikoaguliacinės ir uždegimą slopinančios savybės, sutrinka ir kraujagyslių sienelės atkūrimas (8, 13,14). Nustatyta, kad ankstyvose aterosklerozės stadijose monocitai prilimpa prie endotelio (15). Taip pat žinoma, kad plyšus aterosklerozinei plokštelei, susidaręs trombas toliau skatina aterogenezę ir uždegimą kraujagyslėje. Daugelyje eksperimentinių tyrimų su gyvūnais nustatyta, kad pagrindiniai aterosklerozės rizikos veiksniai skatina laisvųjų deguonies radikalų gamybą ne tik endotelio ląstelėse, bet ir kraujagyslių lygiųjų raumenų ir adventicijos ląstelėse (13).
Svarbi aterogenezės dalis yra reaktyviųjų deguonies radikalų (RDR) susidarymas. Aterosklerozės rizikos veiksniai, tokie kaip hipertenzija, hiperlipidemija, rūkymas ir cukrinis diabetas, skatina RDR gamybą (16). Šioje patogenezės grandyje svarbios NADPH oksidazės ir mieloperoksidazės fermentinės sistemos. NADPH oksidazė skatina RDR (superoksido, vandenilio peroksido) susidarymą (17). Mieloperoksidazę gamina aktyvinti fagocituojantys leukocitai. Mieloperoksidazė vandenilio peroksidą paverčia daug stipresniu citotoksiniu oksidantu ir taip skatina aterogenezę (17, 18). Kraujagyslių sienelėje kaip RDR šaltinis svarbi NADFH oksidazė (19). Jos aktyvumą lemia angiotenzinas II, uždegiminiai citokinai ir kiti veiksniai. Taip pat svarbus ankstyvas aterosklerozės požymis, kuris stebimas ir visose kitose aterogenezės stadijose, yra kraujagyslės sienelėje randami makrofagai su lipidų intarpais (20, 21). Angiotenzino II ir AT1 receptorių stimuliacija skatina O2– gamybą ir taip per oksidacinį stresą susieja renino ir angiotenzino sistemą (RAS) ir endotelio funkciją. Ištirtas ryšys tarp RAS, endotelio funkcijos ir oksidacinio streso. Tai paaiškina, kodėl angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai (AKFI) yra antioksidantai, gerinantys endotelio funkciją. Be to, padidėjusi mažo tankio lipoproteinų (MTL) koncentracija didina AT1 receptorių ekspresiją kraujagyslių lygiųjų raumenų ląstelėse, todėl dislipidemijos metu gali padidėti kraujagyslės sienelės jautrumas angiotenzinui II (22, 23).
Viena pirmųjų endotelio funkcijos sutrikimo priežasčių yra patiriamas sustiprėjęs oksidacinis stresas (24). Oksidacinis stresas – tai padidėjęs didelio reaktyvumo molekulių (RDR ir azoto radikalų) susidarymas ir / arba prastas pašalinimas (25–27). Per didelė reaktyviųjų azoto radikalų gamyba, esant O2– pertekliui, sukelia oksidacinį stresą ir endotelio disfunkciją (28). Įrodyta, kad RDR gali suardyti NO ir sukelti aterosklerozės vystymąsi arterijose (29). Superoksido anijonas inaktyvina NO, tuomet NO sparčiai verčiamas citotoksinu peroksinitritu (ONOO–) (25, 30). Susidaro ydingas ratas – oksidacinis stresas skatina kraujagyslių ligų vystymąsi, o kraujagyslių ligos dar labiau sustiprina oksidacinį stresą (15). Įrodyta, kad MTL taip pat skatina RDR gamybą (31).
Viena vyraujančių aterogenezės patogenezės grandžių yra sutrikusi NO sintezė ir išskyrimas. Tyrimais įrodyta, kad endotelio NO slopina kai kuriuos aterogenezės procesus. NO atpalaiduoja kraujagyslių lygiuosius raumenis veikdamas guanilatciklazę. Sutrikus NO sintezei ir išskyrimui, skatinama adhezijos molekulių ekspresija. Tuomet cirkuliuojančios imuninės ląstelės ir MTL prikimba prie uždegimo pažeistos kraujagyslės sienelės (32, 33). Subendoteliniame tarpe kaupiasi lipidų fragmentai, jie oksiduojami (32), skatinamas uždegiminis atsakas į juos. Uždegiminį atsaką skatina įvairūs chemotoksiniai (34–36) ir augimo faktoriai (32). Kaip atsakas į šiuos veiksnius aktyvinamos lygiųjų raumenų ląstelės ir makrofagai, prasideda makrofagų migracija, lygiųjų raumenų ląstelių proliferacija, todėl ima storėti kraujagyslės sienelė. Taip palaipsniui atsiranda kraujagyslės intimos fibrozė ir aterosklerozei būdingas pažeidimas (3).
Kita svarbi aterogenezės grandis, kurią galima iš dalies kontroliuoti mažinant dislipidemiją, yra MTL apykaita. RDR oksiduoja lipidus, o taip modifikuoti MTL labiau skatina aterosklerozės vystymąsi nei neoksiduoti MTL (37). Kadangi hiperlipidemija ir hipertenzija yra pagrindiniai išeminės širdies ligos išsivystymo veiksniai, manoma, kad egzistuoja sąveika tarp hiperlipidemijos ir RAS suaktyvėjimo.
Angiotenzinas II reguliuoja uždegimo faktorių ekspresiją ir taip sukelia monocitų ir kitų uždegiminių ląstelių adheziją. Angiotenzinas II padidina oksiduoto MTL suvartojimą ir cholesterolio sintezę makrofaguose (38). Jau seniai nustatyta, kad hiperlipidemija yra pagrindinis oksidacinio streso ir aterosklerozės sukėlėjas (39). Angiotenzinas II yra svarbus ne tik hipertenzijos, bet ir aterosklerozės patogenezėje. Blokuojant RAS, sumažinamas ne tik kraujospūdis, bet ir oksidacinis stresas. Oksiduoti MTL – ne tik oksidacinio streso požymis, jie patys sukelia oksidacinį stresą kraujagyslėse (40). Įrodyta, kad oksiduoti MTL sukelia proaterogeninės NADPH oksidazės ekspresiją ir O2– formavimąsi kraujagyslių endotelio ląstelėse (41). Tai vienas mechanizmų, dėl kurių oksiduoti MTL skatina RDR gamybą.
Angiotenzinas II ir oksiduoti MTL kartu kaupiasi aterosklerozinių plokštelių makrofaguose (42). Angiotenzino II kiekis padidėja aterosklerozės pažeistose hiperlipidemija sergančių žmonių arterijose (43). Eksperimentiniai duomenys rodo, kad angiotenzino II ir oksiduotų MTL poveikis aterogenezei yra susijęs ir mechanizmai, kuriais jie veikia, dažnai susipina (44). Eksperimentiniuose tyrimuose su gyvūnais nustatyta, kad gydymas angiotenzino receptorių blokatoriais (ARB) sumažina NADFH oksidazės aktyvumą ir superoksido gamybą, taip pat ir aterosklerozę (45).
Nustatyta, kad žmonių, kurių kraujyje padidėjęs lipidų kiekis, aterosklerozės pažeistuose audiniuose sutrikusi AT1 receptorių ir AKF reguliacija. Oksiduotų MTL susikaupimas kraujagyslių lygiųjų raumenų ląstelėse padidina AT1 receptorių ekspresiją. AKFI taip pat efektyviai, kaip ir ARB, sumažina aterosklerozės progresavimą hiperlipidemija sergantiems pacientams (46). Taip pat šie vaistai sumažina uždegimo žymenų kiekį ir MTL oksidaciją aterosklerozės pažeistose vietose (46).
Taigi bendri angiotenzino II ir hiperlipidemijos veikimo mechanizmai, kurie skatina aterosklerozės vystymąsi, yra:
● stimuliuojamas RDR susidarymas ir atsipalaidavimas;
● mažinamas endotelio NO susidarymas, susilpnėja vazodilatacinis jo poveikis;
● sutrinka endotelio oksidacinio streso pusiausvyra;
● skatinamas kraujagyslės sienelės uždegimas (veikiant citokinams, adhezijos molekulėms ir monocitams); ● sukeliama endotelio apoptozė, skatinama lygiųjų raumenų proliferacija ir fibrozė.
AKFI zofenoprilio išskirtinumas
Pastaruoju metu nuolat daugėja duomenų, įrodančių, kad AKFI, nepriklausomai nuo jų vazodilatacinių ir hipotenzinių savybių, gali būti svarbūs mažinant aterosklerozės progresavimą kraujagyslėse. Eksperimentinių tyrimų duomenys su gyvūnais ir žmonėmis įrodo, kad AKFI keičia aterosklerozės vystymosi procesą.
ARB ir AKFI plačiai vartojami hipertenzijai ir / ar staziniam širdies nepakankamumui gydyti. Kadangi angiotenzinas II stimuliuoja RDR gamybą, šie vaistai, veikdami angiotenzinas II, slopina oksidacinį stresą. Daug tyrimų įrodo jų aterosklerozės progresavimą mažinantį poveikį (45, 47). Įvairūs AKFI skirtingai veikia oksidacinį stresą ir kraujagyslių funkciją. Įrodyta, kad sulfhidriliniai AKFI (pvz., zofenoprilis) gerina kraujagyslių funkciją, mažina širdies nepakankamumą, slopina oksidacinį stresą ir aterogenezę efektyviau nei kiti AKFI. Žinoma, kad SH grupė neutralizuoja deguonies radikalus. SH-AKFI skatina NO susidarymą kraujagyslių endotelyje ir taip selektyviai sustiprina širdį apsaugantį šio preparato veikimą, kuris nelabai būdingas kitiems tos pačios klasės preparatams (1 pav.). Zofenoprilio širdį apsaugantis veikimas yra stereoselektyvus ir nebūdingas jo stereoizomerui. Patvirtinta, kad zofenopriliui būdingas MTL oksidaciją mažinantis poveikis, kuris yra stipresnis nei kitų AKFI; jis slopina oksidacinius procesus arterijose, sumažina aterosklerozinių pažeidimų dydį, o tai padeda apsaugoti vainikines arterijas nuo pažeidimo.
Zofenoprilis yra patvirtintas kaip naudingas vaistas gydyti pirmine arterine hipertenzija (PAH) sergančius pacientus, kurie patyrė ūminį priekinės sienelės miokardo infarktą (MI) (48). Eksperimentinių tyrimu rezultatai leidžia manyti, kad AKFI SH grupė gali suteikti papildomą poveikį – gerina sutrikusią kraujagyslių endotelio funkciją ar šalina laisvuosius radikalus (49, 50). MS sergantiems pacientams toks poveikis yra labai siektinas, nes jiems pasireiškia kraujagyslių pažeidimas, kuris atsiranda ne tik prasidėjus nepalankiai lipidų homeostazei, bet ir esant oksidacinės kilmės žalai dėl uždegimo kraujagyslės sienelėje ar pakitusios gliukozės apykaitos (51–55). SH grupę turintys AKFI – zofenoprilis, kaptoprilis – gali sujungti laisvuosius radikalus, o AKFI be SH grupės tokios savybės neturi (21). Nustatyta, kad minėti AKFI su SH grupe sumažina ląstelių membranų irimą ir padidina jų gyvybingumą. Lizinoprilis ir enalaprilis tokiu poveikiu nepasižymi.
Siekiant patikrinti SH grupę turinčių AKFI pranašumą, atliktas tyrimas, kuriame palygintos antioksidacinės dviejų AKFI – SH grupę turinčio zofenoprilio ir karboksilinio enalaprilio – savybės (56). Tyrime hipertenzija sergantiems pacientams MTL oksidacija in vitro vertinta, nustatant oksidacijos metu susidarančio produkto – malondialdehido (MDA) koncentraciją. Nustatyta, kad po 12 gydymo savaičių statistiškai reikšmingai (p<0,05) sumažėjo MDA koncentracija tik tiems pacientams, kurie vartojo zofenoprilį. Kitu tyrimu vertintas parametras buvo 8isoPGFα koncentracija, minėtas rodiklis yra oksidacijos in vivo žymuo. Jo kiekis sumažėjo statistiškai reikšmingai tik pacientams, gydytiems SH grupę turinčiu AKFI zofenopriliu. Nustatyta, kad AKFI su SH grupe pasižymi kliniškai reikšmingu antioksidaciniu poveikiu pacientams, sergantiems PAH. Nustatyta, kad SH-AKFI normalizuoja NO gamybą ir sumažina padidėjusį ADMA kiekį PAH sergantiems pacientams.
Siekiant įvertinti NO bei jo inhibitoriaus ADMA kiekį gydant skirtingais AKFI, buvo atliktas kitas
tyrimas su žmogaus bambinės venos endotelio ląstelėmis. Tyrimu (56) nustatyta, kad tik zofenoprilatas (aktyvi zofenoprilio forma), bet ne enalaprilatas, statistiškai reikšmingai sumažino oksiduotų MTL paskatintą RDR formavimąsi. Palyginti su kontroline grupe, zofenoprilatas sumažino RDR koncentraciją ląstelės viduje 53,7 proc. (p<0,01). Enalaprilatas buvo neveiksmingas (2 pav.).
Kitame tyrime tirtos genetiškai modifikuotos pelės, kurioms 6 mėnesius skirtas zofenoprilis, kaptoprilis ar enalaprilis (58). Vertinti histocheminiai tyrimai, rodantys kraujagyslės sienelės oksidacinę būklę. Duomenys patvirtino, kad zofenoprilio antioksidacinis poveikis yra stipresnis nei kaptoprilio – statistiškai patikimai (p<0,05) sumažėjo aterosklerozinių plokštelių kiekis. Tuo tarpu enalaprilis neturėjo antioksidacinio poveikio ir nemažino plokštelių kiekio aortoje.
Kitu tyrimu, palyginti zofenoprilato ir enalaprilato antioksidacinį aktyvumą (59), nustatyta, kad abu AKFI reikšmingai (p<0,05) sumažino kraujospūdį, palyginti su kraujospūdžiu prieš tyrimą. Abu vaistai neturėjo reikšmės kepenų transaminazių aktyvumui ir kitiems biocheminiams ir fiziniams rodikliams, taip pat nepakeitė bendrojo plazmos cholesterolio ir MTL kiekio koncentracijų. MTL oksidacijos vertė po 12 gydymo zofenopriliu savaičių labai sumažėjo, o vartojant enalaprilį išliko nepakitusi. Sisteminį oksidacinį stresą sumažino taip pat tik zofenoprilis. Enalaprilis šio poveikio neturėjo. Tyrimo pradžioje sveikų žmonių plazmos NO ir ADMA koncentracija buvo daug mažesnė nei hipertenzija sergančių pacientų. Po gydymo abiem AKFI, NO ir ADMA koncentracija sumažėjo. Tiesa, gydant zofenopriliu, pasiektas rezultatas buvo daug geresnis, nei gydant enalapriliu. Oksidacinio streso rodmenys sumažėjo statistiškai reikšmingai (p<0,05) tik pacientų, vartojusių zofenoprilį, grupėje (56).
Teigiamas zofenoprilio poveikis aterosklerozės patogenezėje susijęs su geru tirpumu riebaluose (60). Jis iš pirmtako labai greitai virsta aktyvia forma (61). Manoma, kad būtent dėl šių savybių zofenoprilato koncentracija ląstelėje būna 30 kartų didesnė nei enalaprilato, todėl ir aterosklerozę mažinantis poveikis būna stipresnis.
Apibendrinimas
Klinikiniuose tyrimuose in vivo ir in vitro zofenoprilis patvirtintas kaip vaistas, kuris veikia kaip antioksidantas širdyje ir kraujagyslių endotelyje. Endotelio ląstelėse jis skatina azoto oksido gamybą, slopina adhezijos molekulių ekspresiją ir stabdo aterosklerozės progresavimą. Tai paaiškina zofenoprilio klinikinę naudą apsaugant nuo širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų pacientus, o tai ypač aktualu sergantiesiems cukriniu diabetu ir MS.
Zofenoprilio antioksidacinis, antilipidinis ir aterosklerozinę plokštelę stabilizuojantis poveikis įrodytas ir tyrimuose in vivo (62). Dėl sudėtyje esančios sulfhidrilinės grupės zofenoprilis geriau patenka per ląstelės membraną, veiksmingiau nei kaptoprilis neutralizuoja RDR ir stimuliuoja NO gamybą kraujagyslių endotelyje. Be to, zofenoprilis sumažina angiotenzino II sukeltą makrofagų lipidų oksidaciją (63). Nesulfhidrilinis AKFI enalaprilis nepasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Naujausi tyrimai įrodė, kad cukriniu diabetu (liga, kuria sergant suintensyvėja oksidacinis stresas) sergančių ir MI patyrusių pacientų klinikinės išeitys gali būti daug geres nės gydant AKFI, turinčiais SH grupę (64, 65). SH grupę turintis AKFI zofenoprilis gali apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų (66, 67) ir oksidacinio streso (68) poveikio. Oksidacinis stresas mažėja nuolat skiriant gydomąsias sulfhidrilinio AKFI zofenoprilio dozes; nesulfhidriliniai AKFI tokiomis savybėmis nepasižymi. Zofenoprilis užtikrina ne tik reikiamą kraujospūdžio kontrolę, bet ir palankiai veikia kraujo lipidų, susijusių su padidėjusiu aterogeniškumu, sudėtį esant MS (69, 70).
Parengė gyd. Rasa Geigalienė
Šaltinis: "Internistas", 207m., Nr.1