Emulsija

Terminas

Cheminės reakcijos kryptis nusakoma, nustačius sistemos laisvąją energiją – ∆G. Kiekvienas organinis junginys, patenkantis į organizmą, turi tam tikras vidinės energijos atsargas. Dalis tokios energijos gali būti panaudota naudingam darbui. Tokia sistemos energija vadinama laisvąja energija (G). Cheminės reakcijos kryptis nusako ∆G. Tarkime, jeigu šis dydis neigiamas, tai vyksta savaiminė reakcija ir mažėja laisvoji energija. Tokios reakcijos vadinamos eksergoninėmis. Jeigu absoliutus ∆G dydis didelis, tai reakcija praktiškai vyksta iki galo ir ją galima laikyti negrįžtama. Jeigu ∆G teigiamas, tai reakcija vyksta tik gavus laisvosios energijos iš šalies. Tokios reakcijos vadinamos endergoninėmis. Jeigu absoliuti ∆G didelė, tai sistema stabili ir reakcija nevyksta. Kai ∆G lygi nuliui, sistema yra pusiausviroji.

Biologinėse sistemose termodinamiškai nenaudingos reakcijos (endergoninės) gali vykti eksergoninių reakcijų sąskaita. Tokios reakcijos vadinamos energetiškai susijusiomis reakcijomis. Daug tokių reakcijų vyksta, dalyvaujant ATP, kuris yra konjuguojantis veiksnys.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
energija