Hipovitaminozė

Terminas

Tai – liguista būsena, kurią sukelia vitaminų stoka organizme. Jei maiste vitaminų trūksta arba sutrinka jų pasisavinimas ir apykaita (pvz., geriant vaistus, svaigalus), padidėja vitaminų poreikis ir galima hipovitaminozė. Ji gali būti pirminė ir antrinė.

Pirminė hipovitaminozė atsiranda, gaunant nepakankamai vitaminų su maistu ar padidėjus organizme jų poreikiui (pvz., sergant, per nėštumą, žindant kūdikį, sunkiai dirbant šalto ir karšto klimato sąlygomis). Atsižvelgiant į tai, kokio vitamino trūksta, galimi įvairūs hipovitaminozės požymiai. Kai trūksta vitamino A, pablogėja matymas sutemus (būna vištakumas), drumstėja ir minkštėja akies ragena. Oda tampa sausa, šiurkšti, pleiskanoja. Dėl vitamino D hipovitaminozės kraujyje sumažėja kalcio ir fosforo, sutrinka kaulų mineralizacija, vaikas gali susirgti rachitu, suaugusiajam pradeda minkštėti kaulai. Esant vitamino K hipovitaminozei, lėtėja kraujo krešėjimas, poodyje, sąnariuose, vidaus organuose gali išsilieti kraujas. Vitamino E hipovitaminozė pasireiškia polinkiu į hemolizinę mažakraujystę. Kai yra vitamino C hipovitaminozė, greitai nuvargstama, sumažėja darbingumas, atsiranda mažakraujystė, kraujuoja dantenos. Vaikas blogiau auga, tampa neatsparus įvairioms ligoms. Dėl vitamino B1 trūkumo ligonis išsenka, liesėja. Kai yra vitamino B2 hipovitaminozė, sutrūkinėja lūpų kampučiai, lūžinėja nagai, prasideda liežuvio, burnos gleivinės uždegimas, nukenčia rega. Dėl vitamino PP hipovitaminozės sumažėja apetitas, viduriuojama ar užkietėja viduriai, sausėja oda, dažnai pažeidžiama centrinė nervų sistema. Kai trūksta vitamino B6, sutrinka centrinės nervų sistemos veikla, gali atsirasti odos ir gleivinės uždegimas. Dėl vitamino B12 hipovitaminozės susergama piktybine mažakraujyste, vadinamąja Adisono ir Birmerio liga, dėl folio rūgšties hipovitaminozės – megaloblastine mažakraujyste, burnos, skrandžio ir žarnų gleivinės uždegimu.

Antrinė hipovitaminozė atsiranda, sutrikus vitaminų pasisavinimui organizme, sergant skrandžio, kepenų, kasos, žarnyno ligomis, padidėjus vitaminų išskyrimui iš organizmo. Tokią hipovitaminozę gali sukelti ir patekę į organizmą antivitaminai, suardantys vitaminus ar slopinantys jų veiklą.

Gydoma tais vitaminais, kurių stoka sukelia hipovitaminozę. Labai svarbu maitintis visaverčiu vitaminingu maistu.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
hipovitaminozė
mažakraujystė