Penicilinai
Tai yra generinis pavadinimas daugelio tarpusavyje giminingų antibiotikų, natūraliai gaminamų įvairių Penicillium ir Aspergillus šeimos mikrogrybelių arba pusiau sintetinių, turinčių b-laktam-tiazolidino žiedo sistemą.
Čia R yra viena iš įvairių acilgrupių: fenilacetilas C6H5 – CH2 – CO– (penicilinas G, penicilinas II, benzilpenicilinas), fenoksiacetilas C6H5 –O-CH2 – CO– (penicilinas V) ir D-adipilas HOOC – CH(NH2) – (CH2)3 – CO– (penicilinas N, dažniausiai vadinamas cefalosporinu N). Tik šie entomerai, turintys D konfigūraciją prie tiazolidino žiedo C-2 atomo, pasižymi antibiotiniu aktyvumu. Penicilinų struktūrinį pagrindą sudaro 6-aminopenicilino rūgštis.
Ji yra dipeptidas, sudarytas iš D-valino ir cisteino. Penicilinas slopina gramteigiamąsias bakterijas, blokuodamas peptidoglikanų skersinių ryšių susidarymą bakterijų sienelėse ir padidindamas jų osmozinę lizę. Penicilinas yra natūralus baltymų sintezės slopiklis (inhibitorius). Jų antibakterinis poveikis susijęs su heksapeptidų, įeinančių į ląstelių sienelių sudėtį, sintezės slopinimu. Penicilinas apie 50 metų buvo svarbiausias vaistas nuo pneumokokinių infekcijų. Pelėsinio grybelio Penicillum, iš kurio buvo išskirtas, garbei pavadintas penicilinu.
Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė