Peptidiniai antibiotikai

Terminas

Yra peptidai, pasižymintys antibakteriniu poveikiu, vartojami ir kaip vaistinės mežiagos. Peptidiniai antibiotikai, kuriuos sintetina grybeliai, dažnai turi ne tik L-, bet ir D-aminorūgščių, kurių nėra baltymuose. Pavyzdžiui, antibiotikas gramicidinas C yra ciklinis dekapeptidas, turintis ciklinį fenilalaniną ir nebaltyminę aminorūgštį ornitiną.

L-Val – L-Orn – L-Leu – D-Phe – L-Pro

|                                                   |

L-Pro – D-Phe – L-Leu – L-Orn – L-Val

Gramicidinas S

Gramicidinas S baktericidiškai veikia stafilokokus, pneumokokus ir kitus mikroorganizmus. Jis yra jonoforas, t. y., geba pernešti K+, Na+ ir kitus vienvalenčius jonus pro membraną.

Kitas ciklinis peptidinis antibiotikas valinomicinas taip pat yra jonoforas, kuris specifiškai prijungia ir pro membraną perneša kalio jonus. Be peptidinių ryšių, valinomicine yra ir esterinių ryšių, kuriuos sudarant dalyvauja a-hidroksirūgštys: pieno (2-hidroksipropano) ir a-hidroksivalerijono (2-hidroksi-3-metilbutano). Ciklinę valinomicino molekulę sudaro trys vienodi fragmentai, sudaryti iš nuosekliai sujungtų D-valino, L-pieno rūgšties, L-valino ir D-hidroksivalerijono rūgščių. Membranoje jie sudaro kanalą, kuriuo pernešami K+ jonai.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
antibiotikas
gramicidinas
jonoforas