Poliaminai

Terminas

Organiniai junginiai, turintys dvi ar daugiau NH2 grupes, pvz., spermidinas, putrescinas, kadaverinas ir sperminas. Jie sintetinami iš ornitino. Reakciją katalizuoja ornitindekarboksilazė (kofermentas piridoksalfosfatas). Vėliau, katalizuojant spermidinsintazei ir sperminsintazei, į molekulę įterpiamas aminopropanas:

Ligos.lt

Šių grupių donorai yra S-adenozilmetionino dariniai (S-adenozilmetiltiopropilaminas). Navikinėse ląstelėse jų yra daugiau. Spermidinas, sperminas ir putrescinas nustatyti visų žmogaus organų ląstelėse. Yra natūralūs ląstelių dariniai ir eukariotuose, ir prokariotuose. Jie turi gana didelį teigiamą krūvį ir lengvai jungiasi su neigiamą krūvį turinčiomis RNR ir DNR molekulėmis, įeina į chromatino sudėtį ir dalyvauja dvigubėjant DNR molekulei, skatina nurašymą (transkripciją) ir informacijos perdavimą (transliaciją). Jų koncentracija labai padidėja, esant audinių aktyviam vešėjimui, kurį jie veikia. Fermentas ornitindekarboksilazė yra reguliuojama – jos pusperiodis T1/2 yra apie 10 min. Augimo hormonas, kortikosteroidai, testosteronas greitai padidina jų kiekį iki 10–200 kartų. Poliaminų katabolizmas iki CO2 ir H2O vyksta kepenyse, katalizuojant poliaminoksidazėms. Dalis jų acetilintų šalinami su šlapimu.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
putrescinas
spermidinas
sperminas