Probiotikai ir prebiotikai

Terminas

Probiotikai – vaistiniai preparatai arba biologiškai aktyvūs maisto papildai, kuriuose yra gyvųjų mikroorganizmų, priklausančių žmogaus mikroflorai (simbiotinės bakterijos). Taigi probiotikai yra organizmui naudingos ir reikalingos (gerosios) bakterijos. Dažniausiai tai yra pieno rūgšties mikroflora, maistinės mielės, bifido bakterijos, grybai ir kt. Iš jų sudaromi deriniai, vartojami žmonių sveikatinimui, gyvulininkystės, paukštininkystės, augalininkystės reikmėms, bioskaidžių atliekų perdirbimo procesų metu, biodujų, komposto gamybai, šalinti blogus kvapus, saugoti vaisius ir daržoves. Šių mikroorganizmų deriniai nugali ir išstumia patogeninius žalingus mikroorganizmus. Jų sinergiško metabolizmo produktai turi naudingų sveikatai antibakterinių savybių. Probiotinės bakterijos ima keisti aplinkos pH, ją rūgštindami. Tokioje terpėje negali egzistuoti patogenai. Juos naudojant, nereikia jokių apsaugos priemonių. Kaip matome, probiotikų sąvoka yra gana plati. Tradiciškai žodžio „probiotikai“ reikšmė siejama su žmonių ir gyvūnų maisto priedais, kurie gaminami ir masiškai vartojami. Tačiau probiotikų deriniai yra naudojami daug plačiau. Dirvožemyje egzistuoja daugiau kaip 3000 įvairių mikroorganizmų, žmogaus organizme – apie 400. Japonijos mokslininkai nustatė, kad bet kurioje mikrobiologinėje sistemoje yra 5–10 proc. patogenų ir tiek pat probiotikų, likusieji 80 proc. yra nepastovūs. Jei bet kurioje terpėje patogenų yra daugiau ir jie stipresni, tai likusieji mikroorganizmai šliejasi prie jų. Jei probiotikai stipresni, jie sulaukia likusių mikroorganizmų paramos. Neatsitiktinai ši didžiausia mikroorganizmų grupė apibūdinama kaip oportunistinė. Maždaug 2–3 kg kiekvieno žmogaus organizmo sudaro mikroorganizmai, kuriais reikia rūpintis. Kasdienė įtampa, aktyvumo stoka, prasta mityba ir kitos priežastys neigiamai veikia mikroorganizmus, todėl kartais reikia papildomos paramos. Tam ir skirti probiotikai ir prebiotikai. Neleistina nei „geriečius“, nei „blogiečius“ visiškai išnaikinti. Taip suardoma ir sutrikdoma vietinė imuninė sistema. Besaikė chemizacija ir besaikis antibiotikų vartojimas šią problemą aštrina. Visi probiotikai paprastai yra natūralūs, nekenksmingi, genetiškai nemodifikuoti, pagaminti natūralios fermentacijos būdu. Į jų sudėtį įeina nekenksmingi mikroorganizmai ir jų metabolizmo produktai.

Prebiotikai yra maistinė probiotikų (gerųjų bakterijų) medžiaga, padedanti jiems greičiau įsitvirtinti žarnyne. Prebiotikuose pačių bakterijų nėra, tačiau jie sudaro geras sąlygas jų mitybai. Prebiotikus sudaro oligosacharidai (pvz., inulinas, laktuliozė), fermentai, rūgštys ir kt. Inulino nemetabolizuoja patogeninės bakterijos. Laktuliozė yra sintetinis laktozės ir fruktozės junginys. Ji pasižymi osmosiniu veikimu – pritraukia daugiau vandens į žarnyną, todėl didina žarnyno turinį, skatina motoriką. Ir prebiotikai, ir probiotikai dažniausiai vartojami, norint sustiprinti ar grąžinti organizmo pajėgumą.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
bakterijos
mikroorganizmai