Proteazės
Yra hidrolazės (EC 3.4.2), kurios skaido baltymų ir kitų junginių peptidines jungtis, prijungdamos vandens molekulę, atlieka proteolizę.
Proteazės, esančios lizosomose, vadinamos katepsinais.
Fermentų grupė, katalizuojanti baltymo molekulės hidrolizę į smulkesnes dalis. Dažniausiai sudėtingų peptidazių ir proteinazių kompleksai, kurie skaido baltyminį substratą. Atsižvelgiant į tai, kokie produktai susidaro iš baltymo molekulės po proteazių poveikio, skirstomos į endopeptidazes ir egzopeptidazes. Endopeptidazės hidrolizuoja baltymo molekulės peptidines jungtis jos viduje ir susidaro daug polipeptidų. Jų pavyzdys gali būti virškinamojo kanalo fermentai – pepsinas, tripsinas, chemotripsinas, gastriksinas ir kt. Šie fermentai apibendrintai vadinami proteinazėmis. Fermentai, hidrolizuojantys galinių aminorūgščių hidrolizę, vadinami egzopeptidazėmis. Tos egzopeptidazės, kurios atskelia laisvą aminorūgštį nuo peptido N-galo, vadinamos aminopeptidazėmis, o tos, kurios aminorūgštis atskelia nuo peptido C-galo, vadinamos karboksipeptidazėmis. Dipeptidus skaido specifinės dipeptidazės.
Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė