Proteinas C
Išskirtas iš jaučio plazmos, pavadintas proteinu C todėl, kad tai buvo trečiasis baltymas („pikas C“), išplautas iš DEAE safarozės jonų mainų chromatografo. Jis yra kraujo plazmos endopeptidazės profermentas, kuris yra glikoproteinas (M – 62 000 kDa). Neaktyvus, sintetinamas hepatocituose. Koncentracija žmogaus kraujo plazmoje – 3–5 mg/l. Aktyvus, sudarytas iš dviejų grandinių, sujungtų disulfidiniais tilteliais. Trombomodulino–trombino kompleksas aktyvina plazmoje esantį C baltymą 1000 kartų greičiau negu vienas trombinas. Aktyvus baltymas C proteolizės būdu inaktyvina VIIIa ir Va veiksnius. Reakcija gali vykti tik ant fosfolipidinio paviršiaus ir dalyvaujant baltymui S kaip kofaktoriui. C baltymą slopina heparinas ir specifinis slopiklis (PCI). Fibrinolizės metu pastarasis komponentas aktyvus būna tol, kol jį neutralizuoja plazminogeno aktyviklio slopiklis (PAI). Jo molekulėje yra g-karboksiglutamato liekanos. Trombinas membranų komplekse IIa-Tm-Ca2+ daline proteolize aktyvina proteiną C. Aktyvintas proteinas C (Ca) su baltymu aktyvikliu S sudaro prie membranų prijungtą kompleksą Ca-S-Ca2+. Ca, įeidamas į šio komplekso sudėtį, hidrolizuoja Va ir VIIIa veiksniuose po dvi peptidines jungtis ir inaktyvina šiuos veiksnius. Veikiant kompleksui Ca-S-Ca2+, per 3 min. netenkama apie 80 proc. aktyvumo. Taip trombinas teigiamo grįžtamojo ryšio principu ne tik pagreitina savo susidarymą, bet ir aktyvina proteiną C, slopina kraujo krešėjimą. Dėl paveldimo proteinų C ir S trūkumo Va ir VIIIa veiksnių inaktyvacijos greitis mažinamas ir galimos trombozės. V veiksnio geno mutacija, kai sintetinamas V veiksnys, atsparus proteinui C, taip pat būna trombogenezės priežastis.
Tm – trombomodulinas; C – proteinas C; Ca – aktyvus proteinas C; S – proteinas S.
Trombinas (IIa) sudaro membraninį kompleksą su baltymu trombomodulinu (Tm).
Trombinas, įeidamas į membraninio komplekso IIa-Tm-Ca2+ sudėtį, aktyvina proteiną C.
Aktyvus proteinas C, įeidamas į kofermentinio membraninio Ca-Tm-Ca2+ sudėtį, hidrolizuoja po dvi peptidines jungtis Va ir VIIIa veiksniuose ir verčia juos neaktyviais peptidais.
Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė