Smegenų skystis, likvoras

Terminas

Tai – skystis (audinių skysčio atmaina), užpildantis smegenų skilvelius, talpyklas ir povoratinklinį tarpą, esantį po voratinkliniu smegenų dangalu (lot. pia arachnoidea). Jį gamina skilvelių kraujagyslinių rezginių ependimocitai. Dauguma jo pro voratinklines granuliacijas (voratinklinio dangalo paviršiuje esančius spenelių formos iškilimus) tuoj pat išsiskiria į kraują, likusioji dalis – į limfą. Smegenų skystis laisvai cirkuliuoja šoniniuose, ketvirtajame, trečiajame ir galiniame skilveliuose, tarpskilvelinėje angoje ir smegenų vandentiekyje. Per parą likvoras pasikeičia 5–7 kartus.

Suaugusio žmogaus likvoras yra skaidrus, bespalvis, turi baltymų ir limfocitų. Jo būna 100–150 ml. Tankis – 1007–1009 kg/m³, pH ~7,4, spaudimas į smegenis sėdint – 11–18, gulint – 7–15 mm Hg (11 mm Hg ≈ 133 Pa). Cheminė sudėtis panaši į kraujo serumo. Likvoras palaiko galvos smegenų struktūrą, spaudimą, apsaugo nuo nedidelių mechaninių poveikių, maitina jas, palaiko pastovų osmosinį slėgį, turi antikūnų, baktericidinių savybių, todėl saugo smegenis nuo infekcijų. Sutrikusi likvoro apytaka sukelia galvos smegenų vandenę.

Smegenų skystis imamas tyrimui iš juosmeninės cisternos, kuri susisiekia su povoratinkline ertme. Tai daroma, kai įtariamos smegenų traumos ar infekcija (pvz., meningitas).

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
likvoras
skystis