Somatostatinas

Terminas

Somatostatinas pirmiausiai buvo išskirtas iš pagumburio, vėliau buvo nustatyta, kad jis sintetinamas daugelyje audinių: skrandyje, žarnyne, kasoje, periferinėse nervų galūnėse, placentoje, antinksčiuose, akių tinklainėje. Tai – 14 aminorūgščių turintis polipeptidas. Sintetinamas kaip prosomatostatinas, kuris bręsta ir virsta 28 aminorūgščių polipeptidu, vėliau aktyviu 14 aminorūgščių somatostatinu. Jis atlieka hormono ir mediatoriaus funkcijas, slopinant sekrecinius procesus. Somatostatinas, kaip ir kiti peptidiniai hormonai, sąveikauja su plazminės ląstelių membranos receptoriais. Skiriami 5 somatostatino receptorių tipai, sujungti su G baltymais. Visi receptorių tipai yra priekinėje posmegeninės liaukos dalyje – pagumburyje ir pasižymi skirtingu giminingumu atskiroms somatostatino formoms.

Somatostatino taikiniai yra posmegeninės liaukos somatotrofai, kasos A ir B ląstelės, enterocitai. Somatostatinai stabdo augimo hormono, insulino, gliukagono, sekretino, cholecistokinino, kaltitonino, tirotropino, folitropino, kortikotropino, paratiroidino sekreciją, slopina kasos fermentų sekreciją, stabdo virškinimo hormono gastrino sekreciją ir druskos rūgšties susidarymą, lėtina chimuso pasišalinimą iš žarnyno, slopina monosacharidų rezorbciją. Somatostatino sekreciją skatina gliukozė, aminorūgštys, riebalų rūgštys, gliukagonas, Ca2+, Na+, jodtironinai.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
liaukos