Spermicidai

Terminas

Kontraceptinė priemonė, kuria žudomi spermatozoidai. Moteris įkiša juos į makštį prieš pat lytinius santykius. Laikoma, kad tai gana veiksminga apsaugos nuo nėštumo priemonė, net naudojantis jais vienais. Spermicidai kartu su vyriškuoju prezervatyvu ir kitomis kontracepcijos priemonėmis garantuoja dar didesnę apsaugą nuo lytiškai plintančių ligų ir AIDS. Spermicidiniai geliai taip pat naudojami kartu su diafragma, taip padidindami jos veiksmingumą. Spermicidai gaminami įvairiais pavidalais: kremai, želė, pastos, aerozoliai, žvakutės, tabletės, kurių veikliosios medžiagos, veikdamos vietiškai, pažeidžia spermatozoidų, taip pat ir bakterijų, virusų membranas, veikia makšties rūgštingumą ir gimtos kaklelio gleives.

Spermicidų poveikis yra vienkartinis, t. y. prieš kiekvieną lytinį aktą reikia naujos spermicidų dozės. Spermicidų patikimumas siekia 79–97 proc., naudojant kartu su prezervatyvu – 98–99 proc. Šios priemonės ypač tinka moterims, turinčioms retus lytinius santykius. Labai retais atvejais vyras arba moteris gali būti alergiški spermicidams.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė