Sterkobilinogenas

Terminas

Didžioji urobilinogeno dalis iš plonųjų žarnų patenka į storąsias. Ten urobilinogenas, dalyvaujant anaerobinei mikroflorai, redukuojamas į sterkobilinogeną. Pastarasis šalinamas su išmatomis (apie 250–300 mg per parą). Jis greitai oksiduojasi, veikiamas deguonies, ir virsta rusvu pigmentu – sterkobilinu.

Ligos.lt Sterkobilinogenas

Nedidelė dalis sterkobilinogeno pereina iš tiesiosios žarnos į kraują ir išsiskiria su šlapimu (1–4 mg per parą). Tai urosterkobilinogenas – normalus šlapimo pigmentas. Veikiant šviesai ir orui, urosterkobilinogenas verčiamas urosterkobilinu, todėl tik sterkobilinogenas yra normalus bilirubino apykaitos metabolitas šlapime. Jei išnyksta sterkobilinogenas iš šlapimo, tai rodo, kad tulžis nepatenka į žarnyną. Tokia situacija susidaro, užsikimšus tulžies ir kepenų bendrajam latakui (tulžies akmenligė, kasos galvos vėžys).

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
sterkobilinogenas