Veidinio nervo ligos
Anatomija
Veidinio nervo ligos tiesiogiai susijusios su veidinio nervo, kuris yra septintas galvos nervas, anatomija. Šis nervas atsakingas už veido raumenų judesius, taip pat už skonio jutimą iš priekinės liežuvio dalies. Veidinis nervas išeina iš smegenų kamieno ir eina per veido sritį, kur jis inervuoja raumenis, atsakingus už mimikas, pavyzdžiui, šypseną ar raukšlėjimą. Be to, veidinio nervo ligos gali paveikti ir kitas struktūras, tokias kaip seilių liaukos ir ašarų liaukos, dėl to gali pasireikšti sutrikimai, susiję su seilių ar ašarų gamyba.
Ligos aprašymas
Veidinio nervo ligos apima įvairias būkles, kurios gali sutrikdyti veidinio nervo funkciją. Šios ligos gali pasireikšti kaip ūmus arba lėtinis procesas, sukeldamos raumenų silpnumą, paralyžių ar kitus neurologinius simptomus. Pavyzdžiui, Bell paralyžius yra viena iš dažniausių veidinio nervo ligų, kuriai būdingas staigus veido raumenų paralyžius. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei, socialiniams santykiams ir psichologinei būklei.
Ligos priežastis
Veidinio nervo ligos gali būti sukeltos įvairių priežasčių. Pagrindinės priežastys apima virusines infekcijas, ypač herpes simplex virusą, kuris gali sukelti uždegimą veidinio nervo srityje. Taip pat gali pasireikšti ligos dėl traumos, navikų ar autoimuninių procesų, kurie pažeidžia nervą. Kartais ligos priežastis lieka nežinoma, tačiau manoma, kad genetiniai veiksniai taip pat gali turėti įtakos.
Rizikos faktoriai
- Viena iš pagrindinių rizikų yra amžius, nes vyresni žmonės dažniau patiria veidinio nervo problemas. Be to, stresas, virusinės infekcijos ir šeimos anamnezė gali padidinti ligos tikimybę.
Simptomai
- Pagrindiniai veidinio nervo ligų simptomai apima veido raumenų silpnumą, asimetriją, sunkumus uždarant akis, seilių nutekėjimą, skonio sutrikimus ir skausmą už ausies. Simptomai gali svyruoti nuo lengvo veido diskomforto iki visiško paralyžiaus, priklausomai nuo ligos sunkumo.
Diagnostika
Veidinio nervo ligos diagnozuojamos remiantis klinikiniais simptomais ir neurologiniu įvertinimu. Gydytojas gali atlikti fizinį patikrinimą, kad įvertintų veido raumenų funkciją. Papildomi tyrimai, tokie kaip elektromiograma (EMG) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), gali būti naudojami norint nustatyti nervo pažeidimo laipsnį ar pašalinti kitas galimas ligas.
Gydymas
Veidinio nervo ligų gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo būdai gali apimti steroidų terapiją, siekiant sumažinti uždegimą, ir antivirusinius vaistus, jei liga yra virusinė. Reabilitacija, įskaitant fizioterapiją, gali padėti atkurti raumenų funkciją. Naujoviškos terapijos, tokios kaip botulino toksino injekcijos ar elektrinė stimuliacija, taip pat gali būti naudojamos siekiant pagerinti simptomus ir atkurti veido simetriją.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas