1 tipo cukrinis diabetas su kita patikslinta komplikacija
Anatomija
1 tipo cukrinis diabetas su kita patikslinta komplikacija tiesiogiai veikia endokrininę sistemą, ypač kasą, kuri gamina insuliną. Insulinas yra hormonas, kuris reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje. Šios ligos atveju organizmas nesugeba gaminti pakankamai insulino, nes autoimuninė reakcija pažeidžia kasos beta ląsteles. Dėl to gali atsirasti komplikacijų, tokių kaip neuropatija, retinopatija ir nefropatija, kurios paveikia nervų sistemą, akis ir inkstus. Šios komplikacijos gali sukelti ilgalaikį pažeidimą ir funkcijų praradimą šiose sistemose.
Ligos aprašymas
1 tipo cukrinis diabetas yra autoimuninė liga, kuriai būdingas insulino trūkumas dėl kasos beta ląstelių sunaikinimo. Ši liga dažniausiai pasireiškia vaikystėje ar jaunystėje, nors gali atsirasti bet kuriame amžiuje. 1 tipo diabetas yra svarbus, nes jis reikalauja nuolatinio stebėjimo ir gydymo, kad būtų išvengta sunkių komplikacijų, kurios gali paveikti gyvenimo kokybę ir trukmę. Su komplikacijomis, tokiomis kaip diabetinė neuropatija ar retinopatija, pacientai gali patirti rimtų sveikatos problemų, todėl šios ligos valdymas yra labai svarbus.
Ligos priežastis
Pagrindinė 1 tipo cukrinio diabeto priežastis yra autoimuninė reakcija, kurios metu organizmo imuninė sistema klaidingai atpažįsta kasos beta ląsteles kaip svetimas. Šis procesas sukelia jų sunaikinimą, todėl insulino gamyba sumažėja arba visiškai sustoja. Nors tikslios ligos priežastys nėra visiškai suprantamos, manoma, kad genetiniai veiksniai, virusinės infekcijos ir aplinkos veiksniai gali prisidėti prie šios ligos išsivystymo.
Rizikos faktoriai
- Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezė, kai artimi giminaičiai turi 1 tipo diabetą, gali padidinti riziką.
- Vystymosi veiksniai – tam tikri virusai, pvz., Coxsackie virusas, gali sukelti autoimuninę reakciją.
- Aplinkos veiksniai – tam tikros dietos ir gyvenimo būdo sąlygos gali turėti įtakos ligos vystymuisi.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima dažną šlapinimąsi, didelį troškulį, nuovargį, svorio kritimą ir neryškų matymą. Be to, gali pasireikšti ir sunkesni simptomai, tokie kaip ketonų acidozė, kuri gali sukelti pykinimą, vėmimą ir pilvo skausmus.
Diagnostika
1 tipo cukrinio diabeto diagnozė remiasi kraujo tyrimais. Dažniausiai atliekami gliukozės kiekio kraujyje testai, įskaitant atsitiktinį gliukozės testą, badavimo gliukozės testą ir HbA1c tyrimą, kuris matuoja vidutinį gliukozės kiekį per pastaruosius tris mėnesius. Be to, gali būti tikrinamas ketonų kiekis šlapime, kad būtų nustatyta, ar pacientas patiria ketoacidozės būklę.
Gydymas
Gydymas 1 tipo cukriniu diabetu apima insulino terapiją, kuri yra būtina siekiant kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Insulinas gali būti vartojamas skirtingomis formomis, įskaitant greito ir ilgo veikimo insuliną. Be insulino, pacientams rekomenduojama laikytis sveikos mitybos, reguliariai mankštintis ir stebėti gliukozės kiekį kraujyje. Naujovės gydyme, tokios kaip insulino pompos ir automatizuoti gliukozės stebėjimo prietaisai, gali padėti geriau valdyti ligą. Be to, nauji vaistai ir terapijos, tokios kaip imunoterapija, yra tiriami siekiant pagerinti 1 tipo diabeto valdymą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas