1 tipo cukrinis diabetas

Ligos aprašymas

Anatomija

1 tipo cukrinis diabetas yra autoimuninė liga, kuri paveikia kasą, konkrečiai Langerhanso salelių beta ląsteles, kurios yra atsakingos už insulino gamybą. Insulinas yra hormonas, reguliuojantis gliukozės kiekį kraujyje. Kai beta ląstelės yra pažeidžiamos, organizmas nebegali gaminti reikiamo insulino, todėl gliukozė kaupiasi kraujyje, o tai lemia hiperglikemiją. Be kasos, ši liga taip pat gali paveikti ir kitas sistemas, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių, inkstų bei nervų sistemas, nes ilgalaikė hiperglikemija gali sukelti įvairias komplikacijas.

Ligos aprašymas

1 tipo cukrinis diabetas yra lėtinė liga, kuri dažniausiai pasireiškia vaikystėje ar jaunystėje, nors ji gali atsirasti bet kuriame amžiuje. Ši liga atsiranda, kai organizmo imuninė sistema klaidingai atakuoja ir sunaikina beta ląsteles, todėl insulino gamyba sumažėja arba visiškai sustoja. Dėl to gliukozė, kuri yra pagrindinis energijos šaltinis, negali būti tinkamai panaudota, o tai sukelia įvairius simptomus. 1 tipo cukrinis diabetas yra svarbus, nes jis reikalauja nuolatinio gydymo ir stebėjimo, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų, tokių kaip diabetinė ketoacidozė, neuropatija, nefropatija ir retinopatija.

Ligos priežastis

1 tipo cukrinio diabeto priežastys vis dar nėra visiškai suprantamos, tačiau manoma, kad tai yra autoimuninė reakcija, kurios metu organizmo imuninė sistema atakuoja ir naikina beta ląsteles. Genetiniai veiksniai gali padidinti riziką, tačiau aplinkos veiksniai, tokie kaip virusinės infekcijos (pvz., kiaulytė, citomegalovirusas), taip pat gali prisidėti prie ligos vystymosi. Be to, tam tikri imuniniai sutrikimai gali būti susiję su 1 tipo cukriniu diabetu.

Rizikos faktoriai

  • Genetinė predispozicija – jei šeimoje yra buvę 1 tipo cukrinio diabeto atvejų, rizika susirgti didėja.
  • Aplinkos veiksniai – tam tikros virusinės infekcijos gali sukelti autoimuninę reakciją.
  • Imuniniai sutrikimai – asmenys, turintys kitų autoimuninių ligų, yra labiau linkę susirgti 1 tipo cukriniu diabetu.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima nuolatinį troškulį, dažną šlapinimąsi, nuovargį, svorio netekimą, alkio jausmą ir sumišimą. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir sunkesni simptomai, tokie kaip diabetinė ketoacidozė, kuri gali sukelti vėmimą, pilvo skausmą, kvėpavimo sutrikimus ir netgi sąmonės netekimą.

Diagnostika

1 tipo cukrinis diabetas diagnozuojamas remiantis kraujo tyrimais, kurie nustato gliukozės kiekį. Pagrindiniai tyrimai apima: gliukozės kiekio matavimą tuščiu skrandžiu, atsitiktinį gliukozės kiekio matavimą ir gliukozės tolerancijos testą. Taip pat gali būti atliekami autoantikūnų tyrimai, kurie padeda nustatyti autoimuninę ligą.

Gydymas

1 tipo cukrinio diabeto gydymas apima insulino terapiją, kuri yra būtina, kad organizmas gautų reikiamą insuliną. Insulinas gali būti skiriamas įvairiomis formomis – injekcijomis arba insulino pompomis. Be insulino, svarbu laikytis sveikos mitybos, reguliariai sportuoti ir stebėti gliukozės kiekį kraujyje. Naujausios terapijos galimybės apima pažangias insulino sistemas, tokias kaip automatizuotos insulino tiekimo sistemos ir dirbtiniai kasos, kurios gali padėti optimizuoti gliukozės kontrolę ir sumažinti komplikacijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
1 tipo cukrinis diabetas
2 tipo cukrinis diabetas
antrinis diabetas
cukrinis diabetas
diabetinė edukacija
diabetinė ketoacidozė
diabetinė nefropatija
diabetinė neuropatija
gestacinis diabetas
glikemija
hiperglikemija
inkstų komplikacija
insulino terapija
makroangiopatija
mikroangiopatija
mitybos terapija
nepatikslinta komplikacija
pirmo tipo cukrinis diabetas
retinopatija

Rašyti komentarą