1 tipo cukrinis diabetas be komplikacijos

Ligos aprašymas

Anatomija

1 tipo cukrinis diabetas (1TCD) yra liga, kuri tiesiogiai veikia kasą, ypač Langerhanso saleles, kuriose gaminamas insulinas. Insulinas yra hormonas, atsakingas už gliukozės kiekio kraujyje reguliavimą. Kai kasos beta ląstelės, kurios gamina insuliną, sunaikinamos, organizmas nebegali tinkamai reaguoti į gliukozės kiekį kraujyje, todėl jis pakyla. Ši liga taip pat gali turėti įtakos kitiems organams ir sistemoms, tokiems kaip širdies ir kraujagyslių sistema, inkstai ir nervų sistema, tačiau, kalbant apie 1 tipo cukrinį diabetą be komplikacijų, šie organai dar nėra pažeisti.

Ligos aprašymas

1 tipo cukrinis diabetas yra autoimuninė liga, kai organizmo imuninė sistema klaidingai atakuoja ir naikina insuliną gaminančias ląsteles. Ši liga dažniausiai pasireiškia vaikystėje ar jaunystėje, tačiau gali atsirasti bet kuriame amžiuje. 1TCD yra svarbi, nes ji gali turėti rimtų pasekmių, jei ji nėra tinkamai valdoma, įskaitant hiperglikemiją ir galimą diabeto ketoacidozę. Tačiau, kai liga yra gerai kontroliuojama ir nesukelia komplikacijų, pacientai gali gyventi pilnavertį gyvenimą.

Ligos priežastis

Pagrindinės 1 tipo cukrinio diabeto priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad tai yra autoimuninis procesas, kurio metu organizmo imuninė sistema atakuoja kasos beta ląsteles. Genetiniai veiksniai gali turėti įtakos ligos vystymuisi, nes tam tikri genai yra susiję su didesne rizika. Be to, aplinkos veiksniai, tokie kaip virusinės infekcijos, gali suaktyvinti šį procesą, sukeldami autoimuninę reakciją.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai: šeimos anamnezė, kurioje yra 1 tipo diabeto atvejų, padidina riziką.
  • Aplinkos veiksniai: tam tikros virusinės infekcijos, tokios kaip Coxsackie virusas, gali sukelti autoimuninę reakciją.
  • Amžius: liga dažniausiai pasireiškia vaikystėje ar jaunystėje, tačiau gali atsirasti ir suaugusiems.

Simptomai

  • Dažnas šlapinimasis: padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje sukelia didesnį šlapimo kiekį.
  • Intensyvus troškulys: organizmas bando kompensuoti skysčių netekimą dėl dažnesnio šlapinimosi.
  • Padidėjęs alkis: organizmas negali efektyviai naudoti gliukozės kaip energijos šaltinio.
  • Nuovargis: energijos trūkumas dėl nepakankamo gliukozės panaudojimo.
  • Svorio kritimas: nepaisant padidėjusio apetito, organizmas pradeda deginti raumenis ir riebalus, kad gautų energijos.

Diagnostika

1 tipo cukrinio diabeto diagnostika apima kelis tyrimus. Pirmiausia atliekamas gliukozės kiekio kraujyje tyrimas, kuriuo nustatomas gliukozės lygis tuščiu skrandžiu arba po valgio. Taip pat gali būti atliekamas HbA1c testas, kuris rodo vidutinį gliukozės lygį per pastaruosius tris mėnesius. Jei gliukozės lygis yra aukštas, gali būti paskirti papildomi tyrimai, siekiant patvirtinti diagnozę.

Gydymas

1 tipo cukrinio diabeto gydymas apima insulino terapiją, nes organizmas negali jo gaminti. Insulinas gali būti skiriamas keliais būdais: švirkščiant, naudojant insulino pompas arba inhaliatorius. Be to, pacientams rekomenduojama stebėti gliukozės kiekį kraujyje, laikytis sveikos mitybos ir reguliariai sportuoti. Naujausios terapijos galimybės apima pažangias insulino formas, kurios leidžia geriau kontroliuoti gliukozės lygį, ir imunoterapiją, kuri gali padėti moduliuoti imuninę sistemą ir sustabdyti beta ląstelių naikinimą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
1 tipo cukrinis diabetas
akių komplikacija
cukrinis diabetas
diabetinė dieta
diabetinė edukacija
diabetinė ketoacidozė
diabetinė makulopatija
diabetinė nefropatija
diabetinė neuropatija
gestacinis diabetas
hiperglikemija
inkstų komplikacija
insulino terapija
makroangiopatija
mikroangiopatija
mitybos terapija
nepatikslinta komplikacija
pirmo tipo cukrinis diabetas
retinopatija

Rašyti komentarą