Portinės venos trombozė
Anatomija
Portinės venos trombozė yra liga, susijusi su portine vena, kuri yra pagrindinė kraujagyslė, nešanti kraują iš virškinimo trakto, blužnies ir kasos į kepenis. Portinė vena yra svarbi, nes ji leidžia kraujo srautui praeiti per kepenis, kur vyksta medžiagų apykaita, toksinų šalinimas ir maistinių medžiagų kaupimas. Šios venos trombozė gali sukelti kepenų kraujotakos sutrikimus, kas gali paveikti visą virškinimo sistemą ir sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip kepenų nepakankamumas.
Ligos aprašymas
Portinės venos trombozė yra būklė, kai susidaro kraujo krešulys portinėje venoje, trukdantis normaliam kraujo srautui. Ši liga gali būti ūminė arba lėtinė. Ūminė forma pasireiškia staiga ir gali būti labai pavojinga, o lėtinė forma gali būti besimptomė arba sukelti ilgalaikes komplikacijas. Portinės venos trombozė yra svarbi dėl jos galimų pasekmių, įskaitant kepenų cirozę, portinę hipertenziją ir pilvo skausmus, kurie gali smarkiai pabloginti paciento gyvenimo kokybę.
Ligos priežastis
Portinės venos trombozės priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai pasitaikančios priežastys apima:
- Kraujagyslių pažeidimai, kurie gali atsirasti dėl traumos ar chirurginių procedūrų.
- Kraujotakos sutrikimai, tokie kaip venų varikozė ar širdies nepakankamumas.
- Infekcinės ligos, pavyzdžiui, hepatitas, kuris gali sukelti uždegimą ir trombozės riziką.
- Onkologinės ligos, kurios gali sukelti kraujo krešulių susidarymą.
Rizikos faktoriai
- Rizikos faktoriai, skatinantys portinės venos trombozės atsiradimą, gali būti:
- Amžius – vyresni žmonės dažniau susiduria su trombozės rizika.
- Nutukimas – perteklinis svoris didina venų apkrovą ir gali sukelti kraujo krešulius.
- Ilgalaikis judėjimo stoka – ilgas sėdėjimas ar gulėjimas gali padidinti trombozės riziką.
- Genetiniai veiksniai – tam tikros genetinės būklės gali padidinti kraujo krešulių susidarymo tendenciją.
Simptomai
- Portinės venos trombozės simptomai gali būti įvairūs:
- Pilvo skausmas, kuris gali būti aštrus arba bukas, lokalizuotas dešinėje arba kairėje pusėje.
- Šalčio pojūtis ar patinimas pilvo srityje.
- Vėmimas krauju arba juodos spalvos išmatos, kurios gali rodyti kraujavimo iš virškinimo trakto buvimą.
- Silpnumas ir nuovargis, kurie gali rodyti organizmo reakciją į uždegimą ar komplikacijas.
Diagnostika
Portinės venos trombozė diagnozuojama naudojant įvairius tyrimus. Pirmiausia atliekamas anamnezės surinkimas ir fizinis tyrimas. Dažniausiai naudojami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas su Dopleriu, kuris leidžia įvertinti kraujo srautą ir nustatyti trombo buvimą. Taip pat gali būti taikomi kompiuterinės tomografijos (KT) ar magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimai, siekiant gauti išsamesnį vaizdą apie kraujagysles ir aplinkinius organus.
Gydymas
Portinės venos trombozės gydymas gali būti įvairus, priklausomai nuo ligos sunkumo ir paciento būklės. Dažniausiai taikomas antikoaguliantinis gydymas, kuris padeda sumažinti krešulių susidarymo riziką. Taip pat gali būti naudojami tromboliziniai vaistai, kurie skatina esamų krešulių rezorbciją. Sunkiais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos, siekiant pašalinti trombą. Be to, gyvenimo būdo pakeitimas, pavyzdžiui, svorio metimas, fizinis aktyvumas ir dietos koregavimas, taip pat gali turėti teigiamą poveikį gydymui ir ligos prevencijai.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas