Kelio sąnario vidiniai pažeidimai
Anatomija
Kelio sąnarys yra sudėtinga struktūra, sudaryta iš kaulų, kremzlių, raiščių ir kitų minkštųjų audinių. Jame susijungia šlaunikaulis, blauzdikaulis ir kelio girnelė. Ši sąnario struktūra leidžia judėti ir nešti kūno svorį, tačiau kartu ji yra labai pažeidžiama. Vidiniai pažeidimai dažnai apima raiščius, meniskus ir sinoviją, kurie atlieka svarbias funkcijas, tokius kaip stabilizavimas ir skysčių gamyba, reikalinga sąnario funkcionavimui.
Ligos aprašymas
Kelio sąnario vidiniai pažeidimai apima įvairius sužalojimus, kurie gali paveikti sąnario vidinius audinius, tokius kaip meniskai ir raiščiai. Ši liga gali sukelti skausmą, judėjimo apribojimus ir ilgalaikius funkcinius sutrikimus. Dėl savo paplitimo ir įtakos gyvenimo kokybei, kelio sąnario vidiniai pažeidimai yra svarbi tema medicinos srityje, nes jie gali paveikti žmonių kasdienį gyvenimą ir sportinę veiklą.
Ligos priežastis
Pagrindinės kelio sąnario vidinių pažeidimų priežastys apima trauminius sužalojimus, tokius kaip sporto traumos, kritimai ar avarijos. Be to, degeneraciniai procesai, susiję su senėjimu, taip pat gali sukelti šių audinių silpnėjimą ir pažeidimus. Kiti galimi mechanizmai apima genetinius veiksnius, kurie gali paveikti sąnario struktūrą ir funkciją, bei per didelį fizinį krūvį, kuris gali sukelti audinių nusidėvėjimą.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresni žmonės dažniau patiria degeneracinius pokyčius, dėl kurių padidėja vidinių pažeidimų rizika.
- Sportinė veikla – sportininkai, ypač kontaktinių sporto šakų atstovai, yra labiau linkę patirti traumų.
- Nutukimas – antsvoris didina sąnarių apkrovą, kas gali sukelti greitesnį nusidėvėjimą.
- Ankstesni sužalojimai – jei asmuo jau buvo patyręs kelio traumą, rizika patirti naują pažeidimą didėja.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima skausmą, patinimą, sąnario standumą ir judėjimo apribojimus. Lengvi pažeidimai gali sukelti tik nedidelį diskomfortą, o sunkesni atvejai gali sukelti stiprų skausmą ir negalėjimą judėti.
Diagnostika
Kelio sąnario vidinių pažeidimų diagnozė paprastai prasideda nuo anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali atlikti specialius testus, kad įvertintų sąnario stabilumą ir funkciją. Papildomi tyrimai, tokie kaip rentgeno nuotraukos, magnetinio rezonanso tomografija (MRT) arba ultragarsas, gali būti naudojami siekiant išsamiau įvertinti vidinius pažeidimus ir nustatyti jų pobūdį bei sunkumą.
Gydymas
Kelio sąnario vidinių pažeidimų gydymas gali būti konservatyvus arba chirurginis, priklausomai nuo pažeidimo sunkumo. Konservatyvūs gydymo metodai apima poilsį, fizinę terapiją, vaistus nuo skausmo ir uždegimo, taip pat ortopedines priemones, tokias kaip kelio įtvarai. Chirurginis gydymas gali būti rekomenduojamas, jei konservatyvūs metodai nepadeda. Operacijos metu gali būti atliekama meniskų ar raiščių rekonstrukcija, o naujausios terapijos galimybės, tokios kaip biologiškai aktyvių medžiagų injekcijos, gali padėti skatinti gijimą ir atkurti sąnario funkciją.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas