Gimdos kaklelio displazija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Gimdos kaklelio displazija yra liga, susijusi su gimdos kaklelio anatomija, kuri yra dalis moters reprodukcinės sistemos. Gimdos kaklelis jungia gimdą su makštimi ir atlieka svarbų vaidmenį nėštumo metu bei gimdymo procese. Ši liga paveikia gimdos kaklelio epitelinį audinį, kuris yra išklotas ląstelėmis. Displazija reiškia nenormalų ląstelių augimą, kuris gali sukelti jų struktūros ir funkcijos pokyčius. Gimdos kaklelio displazija gali būti lengva, vidutinė arba sunki, priklausomai nuo ląstelių pakitimų laipsnio.

Ligos aprašymas

Gimdos kaklelio displazija yra nenormalus gimdos kaklelio ląstelių augimas, dažnai susijęs su žmogaus papilomos virusu (ŽPV). Tai yra preinvazinė būklė, kuri gali sukelti vėlesnį gimdos kaklelio vėžį, jei ji nebus diagnozuota ir gydoma. Liga gali pasireikšti įvairiais laipsniais, pradedant nuo lengvo displazijos, kuri dažnai gali savaime išnykti, iki sunkaus displazijos, kuri reikalauja skubaus gydymo. Gimdos kaklelio displazija yra svarbi, nes ji gali būti vėžio rizikos veiksnys, todėl ankstyva diagnostika ir gydymas yra būtini.

Ligos priežastis

Pagrindinė gimdos kaklelio displazijos priežastis yra infekcija su žmogaus papilomos virusu (ŽPV), kuris perduodamas lytiniu būdu. Yra daugiau nei 100 ŽPV tipų, tačiau kai kurie iš jų, ypač 16 ir 18 tipai, yra labiausiai susiję su displazija ir gimdos kaklelio vėžiu. Be to, kiti veiksniai, tokie kaip imuninės sistemos silpnėjimas, ilgalaikis kontraceptikų vartojimas ar rūkymas, gali prisidėti prie ligos vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Žmogaus papilomos viruso infekcija – pagrindinis rizikos veiksnys, susijęs su displazijos vystymusi.
  • Rūkymas – padidina imuninės sistemos silpnėjimo riziką, kas gali prisidėti prie displazijos.
  • Ilgalaikis kontraceptikų vartojimas – gali paveikti hormonų balansą ir ląstelių regeneraciją.
  • Imuninės sistemos sutrikimai – pavyzdžiui, ŽIV infekcija, gali padidinti displazijos riziką.

Simptomai

  • Gimdos kaklelio displazija dažnai nesukelia jokių simptomų, todėl ji gali būti atrasta tik atliekant reguliarius ginekologinius tyrimus. Tačiau kai kuriais atvejais gali pasireikšti nenormalus kraujavimas iš makšties, skausmas lytinių santykių metu arba neįprastas makšties išskyros.

Diagnostika

Gimdos kaklelio displazija diagnozuojama atliekant Pap testą, kuris leidžia nustatyti nenormalius ląstelių pokyčius gimdos kaklelyje. Jei testas rodo anomalijas, gali būti atliekama kolposkopija – procedūra, kurios metu gydytojas naudoja specialų prietaisą, kad išsamiau apžiūrėtų gimdos kaklelį ir, prireikus, paimtų biopsiją, kad būtų galima atlikti histologinį tyrimą.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo displazijos laipsnio. Lengvos displazijos atveju gali būti rekomenduojama stebėti ir reguliariai tikrinti, kadangi daugelis atvejų gali išnykti savaime. Vidutinės ir sunkios displazijos atvejais gali prireikti gydymo, kuris apima chirurgines procedūras, tokias kaip konizacija (gimdos kaklelio audinio pašalinimas) arba lazerinė terapija. Be to, gali būti taikomos ir imunoterapijos strategijos, siekiant stiprinti organizmo atsaką į virusą. Svarbu, kad pacientės būtų informuotos apie galimus gydymo variantus ir jų pasekmes.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
displazija
dusulys
gimdos kaklelio displazija
granuliomatozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kvėpavimas
ligos
medikamentinis
paburkimas
sergamumas
sindromas
terapija
vaistai
vargina
vėžys
virusai

Rašyti komentarą