Stabligė

Ligos aprašymas
Video

Anatomija

Stabligė yra sunki infekcinė liga, kuri tiesiogiai veikia nervų sistemą. Jos sukėlėjas, Clostridium tetani, gamina toksiną, kuris pažeidžia nervų sistemas, ypač motorinius neuronus. Dėl to gali sutrikti raumenų kontrolė ir sukelti raumenų spazmus. Pagrindinės paveiktos anatomijos dalys yra centrinė nervų sistema, ypač nugaros smegenys, ir raumenys, kurie gali tapti pernelyg įtempti, sukeldami skausmą ir judėjimo ribojimus.

Ligos aprašymas

Stabligė yra sunki liga, kuri atsiranda, kai bakterijų toksinas patenka į organizmą, dažniausiai per žaizdas. Ši liga yra ypač pavojinga, nes sukelia raumenų spazmus, kurie gali paveikti kvėpavimo raumenis, todėl gali atsirasti kvėpavimo nepakankamumas. Stabligė yra svarbi dėl jos didelio mirtingumo lygio ir galimybės sukelti ilgalaikius neurologinius pažeidimus, net jei pacientas išgyvena. Prevencija skiepijant yra esminė, kad būtų išvengta šios ligos.

Ligos priežastis

Pagrindinė stabligės priežastis yra Clostridium tetani bakterijos toksino poveikis. Šios bakterijos dažniausiai randamos dirvožemyje, dulkėse ir gyvūnų išmatose. Toksinas patenka į organizmą per žaizdas, ypač gilias, užkrėstas arba uždaras. Kai kuriais atvejais, net ir mažos žaizdos gali sukelti ligą, jei jos yra užterštos bakterijomis. Be to, imuninės sistemos silpnėjimas, pavyzdžiui, dėl kitų ligų ar vakcinacijos trūkumo, gali padidinti riziką užsikrėsti.

Rizikos faktoriai

  • Žaizdos ir sužalojimai – gilios, užkrėstos žaizdos yra pagrindinis rizikos faktorius.
  • Vakcinos trūkumas – nepakankama imunizacija prieš stabligę didina užsikrėtimo riziką.
  • Imuninės sistemos silpnėjimas – žmonės, turintys silpną imuninę sistemą, yra labiau pažeidžiami.
  • Dirvožemio sąlygos – dirvožemis, kuriame gausu Clostridium tetani, didina riziką.

Simptomai

  • Pirmieji simptomai gali būti lengvi, pavyzdžiui, raumenų įtempimas ir skausmas. Vėliau gali pasireikšti sunkesni simptomai, tokie kaip traukuliai, kvėpavimo pasunkėjimas, karščiavimas ir raumenų spazmai. Stabligė gali sukelti mirtinus komplikacijas, jei nebus suteikta tinkama medicininė pagalba.

Diagnostika

Stabligės diagnozė dažniausiai remiasi klinikiniais simptomais, ypač raumenų spazmų buvimu. Gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą ir aptarti paciento medicinos istoriją, ypač žaizdų buvimą. Nėra specialių laboratorinių tyrimų, kurie patvirtintų stabligę, todėl diagnozė dažnai yra klinikinė.

Gydymas

Stabligės gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai sprendimai apima antitoksino injekcijas, antibiotikus ir raumenų relaksantus. Be to, pacientams gali prireikti intensyvios priežiūros, kad būtų užtikrinta kvėpavimo funkcija. Nemedicininiai sprendimai apima žaizdų valymą ir dezinfekavimą, taip pat skiepus, siekiant užkirsti kelią ligos pasikartojimui. Naujausios terapijos galimybės apima pažangias gydymo strategijas, tokias kaip imunizacija ir nauji vaistai, kurie gali padėti sumažinti simptomus ir pagerinti paciento būklę.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
angina
arteritas
diagnostika
dispepsija
granuliomatozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
mišria
paburkimas
pacientas
stabligė
vaistai
vargina
varpos
virusai

Rašyti komentarą