Kiaušidės piktybinis navikas
Anatomija
Kiaušidės piktybinis navikas yra liga, susijusi su moterų reprodukcine sistema, konkrečiai kiaušidėmis, kurios yra porinės lytinės liaukos, gaminančios kiaušialąstes ir lytinius hormonus, tokius kaip estrogenas ir progesteronas. Kiaušidės yra esančios dubens srityje, abiejose gimdos pusėse. Ši liga gali paveikti ir gretimus organus, tokius kaip gimda, kiaušintakiai ir netgi aplinkinius audinius. Piktybiniai navikai gali sukelti metastazes, plintančias į kitus organus, pavyzdžiui, kepenis ar plaučius, todėl svarbu suprasti šios ligos anatominius aspektus.
Ligos aprašymas
Kiaušidžių piktybinis navikas apibrėžiamas kaip nevaldomas ląstelių augimas, kuris gali sukelti navikų susidarymą kiaušidėse. Ši liga dažnai vystosi be ryškių simptomų ankstyvosiose stadijose, todėl ji gali būti diagnozuota vėlai. Piktybiniai navikai gali būti skirstomi į skirtingus tipus, įskaitant serozinius, mucinozinius ir endometrioidinius kiaušidžių vėžius. Kiaušidžių piktybinis navikas yra svarbus, nes jis yra viena iš pagrindinių moterų onkologinių ligų priežasčių ir gali sukelti sunkių sveikatos problemų, įskaitant mirtį, jeigu jis nebus gydomas laiku.
Ligos priežastis
Pagrindinės kiaušidžių piktybinio naviko priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau yra nustatyta keletas galimų veiksnių, kurie gali prisidėti prie jo vystymosi. Genetiniai veiksniai, ypač BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijos, gali žymiai padidinti riziką susirgti šia liga. Taip pat hormoniniai veiksniai, pavyzdžiui, estrogeno poveikis, gali turėti įtakos ligos atsiradimui. Kiti galimi mechanizmai apima lėtines uždegimines ligas, tokias kaip endometriozė, ir aplinkos veiksnius, tokius kaip cheminės medžiagos ar radiacija.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresnės moterys (dažniausiai virš 50 metų) yra labiau linkusios susirgti.
- Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezė, ypač jei buvo kiaušidžių ar krūties vėžio atvejų.
- Hormoniniai veiksniai – moterys, kurios niekada nebuvo nėščios, turi didesnę riziką.
- Menopauzė – vėlyva menopauzė gali padidinti riziką.
Simptomai
- Pradžioje ligos simptomai gali būti neaiškūs, tačiau vėliau gali pasireikšti pilvo skausmai, pūtimas, apetito praradimas, svorio kritimas, dažnas šlapinimasis ar sunkumai valgant. Kai kurie pacientai gali patirti ir nuovargį, nugaros skausmus ar menstruacijų sutrikimus. Simptomai gali skirtis nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos stadijos.
Diagnostika
Kiaušidžių piktybinio naviko diagnostika apima kelias procedūras. Pirmiausia atliekamas fizinis tyrimas, po kurio gali būti skiriami ultragarsiniai tyrimai, kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinis rezonansas (MR). Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti naviko žymenis, tokius kaip CA-125, kuris gali padėti įvertinti ligos buvimą. Galiausiai, norint patvirtinti diagnozę, gali prireikti audinio biopsijos.
Gydymas
Kiaušidžių piktybinio naviko gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir tipo. Dažniausiai taikomas chirurginis gydymas, kurio metu pašalinamos kiaušidės ir aplinkiniai audiniai. Po operacijos gali būti skiriama chemoterapija, siekiant sunaikinti likusias vėžio ląsteles. Neseniai pasirodė ir naujų terapijų, tokių kaip imunoterapija ir taikinių terapija, kurios gali būti efektyvios gydant pažengusias ligos formas. Be to, pacientams gali būti pasiūlyta psichologinė parama ir paliatyvioji priežiūra, siekiant pagerinti gyvenimo kokybę gydymo metu.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas