Elastinas
Tai – jungiamojo audinio fibrilinis baltymas, kuris įeina į elastinių savybių turinčių audinių sudėtį. Šie baltymai sudaro fibriles, kurios gali būti ištemptos kelis kartus didesniu atstumu negu jų pačių normalus ilgis, po to vėl susisukti ir sugrįžti į pradinę padėtį.
Atsipalaidavusios ir išsitempusios elastino fibrilės
Elastinas nėra taip paplitęs kaip kolagenas, bet didelių jo kiekių randama plaučiuose, didelėse arterijose, tampriuose raiščiuose. Mažesnių jo kiekių randama odoje, ausų kremzlėse ir kituose organuose. Elastinas daugiausiai sudarytas iš mažų nepolinių aminorūgščių – glicino, alanino ir valino. Jame yra daug prolino ir lizino, nedaug hidroksiprolino, tačiau nėra hidroksilizino. Elastinas yra sudarytas iš tropoelastino molekulių, sujungtų desmozino skersiniais ryšiais. Tropoelastiną sudaro viena polipeptidinė grandinė, kurios konformacija yra netvarkinga spiralė. Tropoelastine nėra skersinių ryšių, todėl jis tirpus. Elastine yra daug desmozino skersinių ryšių, todėl subrendęs elastinas yra netirpus ir ypač stabilus. Elastinui būdinga netvarkingos spiralės konformacija, todėl baltymas gali lengvai išsitempti, po to ir išsivynioti, atlikdamas fiziologines funkcijas.
Desmozino skersiniai ryšiai susidaro, kovalentiškai jungiantis vienos lizino molekulės liekanos aminogrupei su trimis allizino molekulių liekanomis, centre susidarant pirimidino žiedui. Dažniausiai tokiais skersiniais ryšiais sujungiamos keturios polipeptidinės grandinės, rečiau – dvi. Dėl desmozino skersinių ryšių susidarymo elastinas, skirtingai nuo kitų fibrilinių baltymų, gali temptis dviem kryptimis. Keturios polipeptidinės grandinės, sujungtos tarpusavyje, sudaro elastino monomerus, kurie toliau jungiasi desmozino skersiniais ryšiais, sudarydami lengvai tempiamą tinklą – elastino skaidulas (fibriles).
Desmozino skersiniai kovalentiniai ryšiai elastine
dezmozinas sujungia keturias polipeptidines grandines
Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė