Adenovirusinė infekcija

Ligos aprašymas
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Adenovirusinė infekcija yra virusinė liga, kuri daugiausia paveikia kvėpavimo takus, akis ir virškinimo sistemą. Adenovirusai gali sukelti uždegimus, kurie pažeidžia gleivines, esančias šiose sistemose. Kvėpavimo takų uždegimas gali sukelti bronchitą ir pneumoniją, o konjunktyvitas – akių uždegimą. Virškinimo sistemoje adenovirusai gali sukelti gastroenteritą, pasireiškiantį viduriavimu ir pilvo skausmu. Šie organai ir sistemos yra glaudžiai susiję su žmogaus imunine sistema, kuri kovoja su infekcijomis.

Ligos aprašymas

Adenovirusinė infekcija yra užkrečiama liga, kurią sukelia adenovirusai. Šie virusai gali sukelti įvairias klinikines formas, įskaitant kvėpavimo takų infekcijas, konjunktyvitą, gastroenteritą ir cistitas. Liga yra svarbi, nes ji gali paveikti bet kokio amžiaus žmones, ypač vaikus ir asmenis su susilpnėjusia imunine sistema. Adenovirusai yra atsparūs aplinkos sąlygoms, todėl infekcija gali plisti lengvai per oro lašelius, tiesioginį kontaktą ir užkrėstus paviršius.

Ligos priežastis

Pagrindinė adenovirusinės infekcijos priežastis yra adenovirusai, kurie priklauso virusų šeimai. Šie virusai gali patekti į organizmą per kvėpavimo takus, akies gleivinę arba virškinimo sistemą. Mechanizmai, leidžiantys virusui išplisti, apima oro lašelius, tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiais asmenimis ir užkrėstus paviršius. Be to, dviem svarbiais rizikos veiksniais laikomi susilpnėjusi imuninė sistema ir artimas kontaktas su užsikrėtusiais asmenimis.

Rizikos faktoriai

  • Mažas amžius – vaikai dažniau užsikrečia dėl silpnesnės imuninės sistemos.
  • Susilpnėjusi imuninė sistema – asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis, yra labiau linkę į infekcijas.
  • Artimas kontaktas su užsikrėtusiais asmenimis – tai padidina užsikrėtimo riziką, ypač kolektyvinėse aplinkose, tokiose kaip mokyklos ar darželiai.

Simptomai

  • Adenovirusinės infekcijos simptomai gali būti labai įvairūs. Lengvi simptomai apima sloga, gerklės skausmą, kosulį ir karščiavimą. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti bronchitas, pneumonija, konjunktyvitas, viduriavimas ir pilvo skausmas. Kai kuriais atvejais infekcija gali sukelti sunkius kvėpavimo sutrikimus, ypač vaikams ir asmenims su silpnesne imunine sistema.

Diagnostika

Adenovirusinės infekcijos diagnozė pagrįsta klinikiniu įvertinimu ir laboratoriniais tyrimais. Gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą, įvertinti simptomus ir, jei reikia, užsakyti laboratorinius tyrimus, tokius kaip tepinėliai iš gerklės ar nosies, kurie nustato adenovirusų buvimą. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai ir, esant reikalui, vaizdiniai tyrimai, pavyzdžiui, rentgeno nuotraukos, siekiant įvertinti plaučių būklę.

Gydymas

Adenovirusinės infekcijos gydymas paprastai yra simptominis, nes nėra specifinio antivirusinio gydymo. Pacientams rekomenduojama gerti daug skysčių, ilsėtis ir vartoti vaistus nuo skausmo bei karščiavimo, tokius kaip paracetamolis ar ibuprofenas. Sunkių atvejų atveju gali prireikti hospitalizacijos ir palaikomojo gydymo, pavyzdžiui, deguonies terapijos. Prevencinės priemonės, tokios kaip rankų higiena ir vakcinacija, gali padėti sumažinti infekcijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
adenovirusas
anatomija
bronchinė obstrukcija
ciklotimija
citomegalo virusinė pneumonija
fiziologija
genetinė liga
infekcija
kvėpavimo takų liga
liga
manija
nosocomialinė infekcija
plaučių obstrukcija
tuberkuliozė
urologija
virusai
virusas
virusinė infekcija
virusinė liga
virusinė pneumonija

Rašyti komentarą