Ichtiozė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Ichtiozė yra odos liga, kuri paveikia žmogaus epidermį, t. y. išorinį odos sluoksnį. Ši liga sukelia nenormalų keratinizacijos procesą, todėl odos ląstelės kaupsis ir sukurs storą, sausą, žvynuotą paviršių. Paveiktos odos sritys dažniausiai būna sausos, šiurkščios ir gali pasireikšti skausmu ar niežuliu. Ichtiozė gali paveikti bet kurią odos dalį, tačiau dažniausiai ji pasireiškia ant rankų, kojų, galvos ir kamieno. Ši liga taip pat gali turėti įtakos plaukų folikulams, o tai gali sukelti plaukų slinkimą ar jų struktūros pokyčius.

Ligos aprašymas

Ichtiozė yra genetinė liga, kurią sukelia nenormalus keratino baltymo gamybos procesas. Ši liga gali pasireikšti įvairiomis formomis, įskaitant įgimtą ichtiozę ir antrinę ichtiozę, kuri gali atsirasti dėl kitų ligų ar aplinkos veiksnių. Ichtiozė yra svarbi ne tik dėl jos fiziologinių pasekmių, bet ir dėl socialinių bei psichologinių aspektų, kuriuos patiria pacientai, turintys šią ligą. Dažnai pacientai jaučia diskomfortą ir socialinę izoliaciją dėl savo odos būklės.

Ligos priežastis

Ichtiozės priežastys gali būti įvairios, tačiau pagrindinė jų yra genetika. Ši liga dažnai yra paveldima autosominiu dominančiu būdu, todėl, jei vienas iš tėvų serga ichtioze, yra didesnė tikimybė, kad vaikas taip pat sirgs šia liga. Be genetinių faktorių, ichtiozė gali būti susijusi su kitomis ligomis, pavyzdžiui, keratoderma, arba gali atsirasti dėl aplinkos veiksnių, tokių kaip sausas klimatas ar tam tikrų cheminių medžiagų poveikis.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija ichtiozės atvejų gali padidinti riziką susirgti šia liga.
  • Aplinkos sąlygos – sausas oras, ekstremalios temperatūros ar cheminių medžiagų poveikis gali pabloginti simptomus.
  • Susijusios ligos – tam tikros odos ligos ar endokrininiai sutrikimai gali būti susiję su ichtiozės vystymusi.

Simptomai

  • Pagrindiniai ichtiozės simptomai apima sausą, žvynuotą odą, kuri gali niežėti ar būti skausminga. Priklausomai nuo ligos sunkumo, simptomai gali svyruoti nuo lengvo diskomforto iki sunkių odos pažeidimų, kurie gali sukelti infekcijas. Kai kuriais atvejais liga gali sukelti odos plyšimus, kraujavimą ar uždegimą.

Diagnostika

Ichtiozės diagnozė dažniausiai remiasi klinikiniu tyrimu ir odos biopsija. Dermatologas įvertina odos būklę, atsižvelgia į paciento anamnezę ir šeimos istoriją. Biopsijos metu paimama nedidelė odos dalis, kuri analizuojama mikroskopu, siekiant nustatyti keratinizacijos proceso pokyčius. Taip pat gali būti atliekami genetiniai tyrimai, siekiant patvirtinti paveldimą ligos pobūdį.

Gydymas

Ichtiozės gydymas yra individualus ir priklauso nuo ligos formos ir simptomų sunkumo. Gydymas gali apimti medicininius preparatus, tokius kaip vietiniai retinoidai, kurie padeda normalizuoti keratinizacijos procesą, bei drėkinamuosius kremus, kurie padeda sumažinti sausumą. Taip pat gali būti skiriami sisteminiai vaistai, tokie kaip acitretinas, esant sunkioms ligos formoms. Be to, svarbu laikytis sveikos gyvensenos principų, įskaitant tinkamą mitybą ir odos priežiūrą. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip biologiniai vaistai, dar tik pradedamos tirti, tačiau jos gali suteikti naujų vilčių pacientams, sergantiems sunkia ichtioze.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
angina
diagnostika
dusulys
granuliomatozė
ichtiozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligos
paburkimas
sergamumas
sindromas
uždegimas
vargina
virusai

Komentarai

2022-08-15 | Aldona
Aš Gimusi su šia liga ją nustatė ligoninėje gydytojas ligos forma 0.80.

Rašyti komentarą