Patarimai, kaip efektyviau gydyti alerginę slogą
Prasidėjus pavasariui ir pražydus augalams, padaugėja pacientų, kurių nusiskundimai susiję su nosies simptomais: sekrecija, užgulimu, niežėjimu ar / ir čiauduliu. Alerginis rinitas (sloga, AR) – tai jau minėti nosies simptomai, kurie pasireiškia alergenui sukėlus imunoglobulino E indukuotą nosies gleivinės uždegimą (1). Neretai jį lydi ir alerginis konjunktyvitas.
AR skirstomas į sezoninį ir nuolatinį. Sezoninį AR lengviau atskirti dėl staiga prasidedančių nosies simptomų, susijusių su tam tikrų įkvepiamų alergenų (pvz., žiedadulkių) atsiradimu aplinkoje konkrečiu metų laiku (2).
Šiandien AR gydymo vaistais pažanga yra akivaizdi, tačiau metodų išgydyti ir panaikinti AR paieškos vis dar tęsiasi. AR gydymą sudaro 3 pagrindiniai komponentai (3):
· aplinkos kontrolė ir alergenų vengimas;
· gydymas vaistais;
· imunoterapija.
Alergija yra neįprasta reakcija į aplinkoje esančias mums įprastas medžiagas: maisto produktus, augalų žiedadulkes, naminių gyvūnų kailį, buitines chemines medžiagas, vaistus ir kt. (4). Pagrindinis nusiskundimas, kuris verčia pacientus ieškoti pagalbos, yra gyvenimo kokybės pablogėjimas dėl nepakankamo kvėpavimo pro nosį, nuovargio, dėmesio ir koncentracijos stoka paūmėjus ligai. Tiek vaikai, tiek suaugusieji dažniausiai gydomi vaistais, nes imunoterapija tinka ne visiems, o aplinkos alergenų išvengti labai sunku.
Šiame straipsnyje aptariamos papildomos AR simptomų palengvinimo priemonės, taikant jas su vaistais nuo alergijos.
Šiuo metu alergologų draugijos rekomenduoja taikyti pakopinį AR gydymą (1 lentelė) (5). Juo remiantis, atitinkamai palengvėjus ar pasunkėjus skundams, rekomenduojama keisti vaistus, mažinti ar didinti jų kiekį ir dozes.
Taip vartodamas vaistus AR gydyti, pacientas galėtų tikėtis pakankamo gydomojo efekto. Deja, medikamentinis gydymas ne visuomet yra labai efektyvus, todėl ieškoma papildomų priemonių, galinčių palengvinti simptomus, sumažinti vartojamų medikamentų kiekį ir dozes ar net sumažinti komplikacijų (otito, sinusito) išsivystymo riziką dėl ilgalaikio nosies užgulimo. Taigi, norint palengvinti ligos simptomus ir tokiu būdu pagerinti pacientų gyvenimo kokybę gydant vaistais, papildomai pritaikomos nosies gleivinės priežiūros priemonės, kurių veiksmingumas tirtas klinikiniuose tyrimuose.
Grįžtant prie ligos etiopatogenezės, įkvepiami alergenai per uždegiminių reakcijų kaskadą inicijuoja organizmo alerginę reakciją, todėl atsiranda AR simptomai. Galima daryti išvadą, kad nosies gleivinė, būdama įkvepiamo alergeno aktyvaus veikimo zona, turi didelę reiškmę simptomams atsirasti. Jei nosies gleivinėje patekę alergenai užsilaiko, jie sukelia minėtas reakcijas ir simptomus.
Tinkama nosies gleivinės priežiūra sergant AR medikamentinio gydymo taikymas gali pagerinti paciento savijautą. Svarbi nosies gleivinės išsivalymo funkcija – gleivių transportą užtikrinantis mukociliarinis klirensas. Jis dažniausiai būna sutrikęs dėl lėtinio nosies gleivinės uždegimo (lėtinio sinusito, lėtinio rinito). Atliktame AR sergančių pacientų klinikiniame tyrime (6, 9) naudojant intranazalinį gliukokortikosteroidą su izotoniniu jūros vandeniu arba geriamąjį antihistamininį vaistą su hipertoniniu jūros vandeniu, nustatyta, kad: · papildomas hipertoninio jūros vandens naudojimas su geriamuoju antihistamininiu vaistu padeda efektyviau kontroliuoti AR simptomus;
· intranazalinio gliukokortikosteroido ir izotoninio jūros vandens panaudojimas padeda efektyviau mažinti AR simptomus (2 pav.).
Remiantis šiomis išvadomis, pacientams, kurie AR gydyti vartoja tik geriamuosius antihistamininius vaistus, jūros vandeniu, o jei pacientas vartoja intanazalinį gliukokortikosteroidą, – papildomai naudoti izotoninį jūros vandenį nosies gleivinės priežiūrai ir gydymo efektyvumui padidinti. Tokia rekomendacija galėtų būti naudinga lėtiniu AR sergančiam pacientui, siekiant padėti tinkamai pasirinkti jūros vandenį nosies gleivinės priežiūrai, atsižvelgiant į jau vartojamų vaistų tipą. Pavyzdžiui, dažnai tenka pastebėti, kad pacientui, vartojančiam intranazalinius gliukokortikosteroidus, nosies gleivinė tampa sausesnė. Todėl izotoninis jūros vanduo ir aliejiniai intranazaliniai preparatai palengvina nosies išvalymą (pagerina mukociliarinį klirensą) ir atlieka drėkinamąją funkciją. Paūmėjus AR ar esant sezoninei alerginei reakcijai (atsiradus vandeningoms išskyroms, paburkus gleivinei), hipertoninis jūros vanduo padeda sumažinti gleivinės paburkimą, kartu palengvina kvėpavimo funkciją.
Nosies plovimas, kaip papildoma gydomoji priemonė, nurodyta ūminio ir lėtinio rinosinusito gydymo gairėse (7). Tyrimų, kuriuose naudotas jūros vanduo nosies gleivinei plauti, išvadose taip pat nurodyta, kad:
· plaunant nosies gleivinę, sumažėja ir geriau kontroliuojami AR simptomai;
· sumažinamas vartojamų medikamentų kiekis;
· pagerinamas mukociliarinis klirensas (nosies gleivinės apsivalymo funkcija);
· tinkamai taikant pagalbinę AR gydymo priemonę, vaikai ir suaugusieji toleruoja gerai (8).
Gyd. Dovydas Gutmanas
Kauno klinikinė ligoninė