Epidermio augimo faktoriaus receptorių inhibitorių efektyvumas
Klinikinis atvejis
Dr. Renatas Aškinis
Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Krūtinės chirurgijos ir onkologijos skyrius
Ligos istorija
2009 m. pabaigoje 65 m. amžiaus pacientė sukarščiavo, pradėjo varginti kosulys, tačiau į gydytojus kreipėsi tik 2010 metų spalio mėnesį. Įtarus plaučių uždegimą, pacientei skirtas antibakterinis, antipiretinis gydymas, tačiau būklė negerėjo. Ligonei atliktas krūtinės ląstos rentgeninis tyrimas, įtartas plaučių vėžys. Toliau tirti, diagnozės patikslinti ir gydyti ji siųsta į Vilniaus universiteto Onkologijos institutą (VUOI).
Onkologijos institute plaučių vėžio diagnozė buvo patvirtinta atlikus rentgeninį krūtinės ląstos tyrimą (1 a, b), krūtinės KT tyrimą (2 pav.). Atlikus naviko rezekciją, histologiniu tyrimu nustatyta plaučių adenokarcinoma – piktybinis liaukinis navikas (3, 4 pav.). Atlikus molekulinius tyrimus, nustatyta epidermio augimo faktoriaus receptorių mutacija 19 egzone (5 pav.). Tai buvo indikacija ligonę gydyti epidermio augimo faktoriaus receptorių inhibitoriumi – tą patį spalio mėn. ligonei skirtas gefinitibas. Vaistas buvo efektyvus, gydymo eiga sklandi. Ligonė iki šiol reguliariai lankosi pas onkologus ir subjektyviai jaučiasi gerai. Ligonė kasdien išgeria po 1 tabletę gefitinibo, kartą per mėnesį preparatas išrašomas valstybės kompensuojamųjų vaistų receptu. Pacientei periodiškai atliekami kontroliniai kraujo ir radiologiniai tyrimai. Neseniai atliktais radiologiniais tyrimais nustatyta, kad ligos progresavimo nėra, naviko atsakas į gydymą geras (6, 7 a, b pav.).
Apibendrinimas
Ligos eiga nuo tada, kai pacientei buvo skirtas gydymas gefitinibu, laikoma teigiama: plaučių navikas šiuo metu yra susitraukęs, stabilus, be progresavimo požymių. Ligonė toliau stebima ir šiuo vaistu gydoma Šiaulių onkologijos dispanseryje, nes reguliariai vykti į Vilnių jai nėra būtinybės. VUOI kontroliniai tyrimai atliekami kas 6 mėnesiai.
KOMENTARAS prie klinikinio
Prof. Saulius Cicėnas
VUOI Krūtinės chirurgijos ir onkologijos skyrius
Vilniaus universiteto Onkologijos instituto specialistai jau turi nemažai patirties gydant plaučių vėžį epidermio augimo faktoriaus receptorių inhibitoriais. Instituto onkologai dalyvauja keliuose tarptautiniuose daugiacentriuose klinikiniuose tyrimuose, vykdomuose daugiau kaip 120 šalių, kuriuose vertinamas šių vaistų veiksmingumas, saugumas ir toleravimas.
Su gefitinibu (Iressa) Vilniaus onkologai susipažino prieš 8 metus. Iš pradžių šio vaisto gaudavome nedaug, pabandyti, vėliau jis buvo registruotas ir pagaliau pradėtas kompensuoti. Galime pasidžiaugti, kad gydant Iressa mums pavyko pasiekti tikrai gerų rezultatų. Tiesa, pasitaikė ir atsparių šiam vaistui plaučio vėžio formų.
Šiuo metu pasaulyje ir toliau vykdomi intensyvūs tyrimai, kuriais siekiama nustatyti, kodėl gydant epidermio augimo faktoriaus receptorių inhibitoriais ateina laikas, kai navikas tampa nejautrus gydymui, ir plaučių vėžys ima progresuoti. Nustatyta, kad naviko atsparumą lemia kitų receptorių mutacijos, šios mutacijos yra veikiamos kitų mutacijų ir t. t.
2013 metų rudenį Sidnėjuje vykusiame XV Pasaulio onkologų kongrese buvo pristatyti naujausi epidermio augimo faktoriaus receptorių mutacijų tyrimai, aptarti ir išaiškinti plaučių vėžio atsparumo gydymui mechanizmai bei kiti dėsningumai. Nors naujieji vaistai išplitusio plaučių vėžio neišgydo, daugeliui ligonių jie labai pailgina gyvenimą, sukelia ilgalaikę piktybinio proceso remisiją.
Epidermio augimo faktoriaus receptorių inhibitoriais mes esame gydę apie 40 išplitusiu plaučių vėžiu sergančių ligonių, daugeliui jų pavyko navikinį procesą stabilizuoti ir pasiekti remisiją. Pacientui, sergančiam išplitusiu vėžiu, ne tik metai, bet ir keletas papildomų gyvenimo mėnesių yra labai didelis laimėjimas. Taip pat ir paciento šeimai, artimiesiems. Anksčiau mes, onkologai, džiaugdavomės, jei išplitusiu plaučių vėžiu sergančio asmens gyvenimą pavykdavo pratęsti keletu mėnesių. Dabar, taikydami naujausią gydymą, šių pacientų gyvenimą galime pailginti net keleriais metais. Pasaulyje, o ir pas mus, jau yra žmonių, kurie, sirgdami 4 stadijos plaučių vėžiu, gyvena 5 metus ar ilgiau. Deja, tokių sėkmingų atvejų gerokai mažiau negu gydymui atsparių, progresuojančių ligos formų.
Epidermio augimo faktoriaus receptorių inhibitoriai yra labai perspektyvi, daugeliu atvejų veiksminga išplitusio plaučių vėžio gydymo priemonė, tiesa, ne visi pacientai gali pakelti gydymą šiais vaistais. Kai matome, kad dėl sunkios būklės pacientas nebus pajėgus taip gydytis arba gydymas netgi pablogins būklę iki kritinės, tokiu atveju, suprantama, šių vaistų neskiriame. Bet jeigu manome, kad galėsime atkovoti bent keletą paciento gyvenimo mėnesių, – gydyti tikrai verta.