Tinkama nosies priežiūra mažina peršalimo ligų tikimybę
Peršalimo ligos yra neišvengiamos – jas sukelia įvairūs sukėlėjai, kurių gausu mūsų aplinkoje, o sergantieji dar labiau juos platina užkrėsdami vis kitus žmones. Peršalimo ligų gydymui, profilaktikai būtinas kasdienis dėmesys ir tinkama nosies ertmės priežiūra. Apie tai kalbamės su LSMU MA Pulmonologijos ir imunologijos klinikos doc. Jūrate Staikūniene.
Peršalimo ligų sezonas permainingas – gyventojus vis labiau vargina viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Ką gydytojas turėtų priminti pacientams jų pirminei ir antrinei profilaktikai?
Reikėtų suvokti, kad peršalimo ligos yra neišvengiamos – jas sukelia virusai, kurių gausu mūsų aplinkoje, o sergantieji dar labiau juos platina užkrėsdami vis kitus žmones. Paprastai suaugusiesiems – keturis, o mažiems vaikams – net ir 8 kartus per metus susirgti peršalimo ligomis laikoma normaliu peršalimo ligų dažniu. Peršalimo liga dažniausiai yra nesunkios eigos, paprastai pasireiškia sloga, gerklės skausmu ir bendru negalavimu – gali pakilti temperatūra, kamuoti silpnumas, prakaitavimas. Gripas – jau sunkesnė liga, kuri grasina komplikacijomis, kaip antai: bronchitu, plaučių uždegimu, širdies ir kraujagyslių sistemos (pvz., miokarditu), sąnarių uždegimu, artritu ir nervų sistemos pažeidimais. Peršalimo ligas sukelia daugybė virusų, kurie dažnai „atidaro vartus“ bakterijoms, galinčioms sukelti rimtas peršalimo ligų komplikacijas: pūlingą ausų uždegimą, anginą, sinusitą, pneumoniją. Kaip išvengti šių ligų? Pirmiausia būtina grūdinti organizmą, sportuoti, tinkamai maitintis, pakankamai miegoti ir vengti lėtinio streso, kontakto su sergančiaisiais, peršalimo ligų protrūkio metu nesilankyti masinio susibūrimo vietose – prekybos centruose, teatruose, koncertų salėse.
Iki šiol tarsi neišsiugdėme patyrimo, kad profilaktikai ir gydymui vienodai svarbu nosies ertmės gleivinės priežiūra. Kodėl vis dažniau apie tai kalbama tik dabar?
Šiandien žinoma, kad lėtinis kvėpavimo takų uždegimas išsivysto sergant alergine sloga, rinosinusitu, astma. Tada organizmo ląstelės yra pasiruošusios priimti virusus. Todėl iš tiesų labai svarbi kasdienė priežiūra. Jeigu virusas greitai pašalinamas, kol jis patenka į ląstelę ir joje įsitvirtina, kad ir plaunant nosies ertmę ir rankas ar nusišnypščiant, galima gerokai sumažinti ligų atvejų. Suprantama, tokiais atvejais būtinas kompleksinis gydymas. Kokios vaistų grupės ir kokia gydymo trukmė yra rekomenduojama šiems pacientams? Derėtų žinoti, jog temperatūrą reikia mažinti tik tada, jeigu ji aukštesnė nei 38 laipsnių. Kai ligonis jaučia silpnumą arba vadinamuosius kaulų skausmus, būklei palengvinti vartojami vaistai nuo skausmo ir uždegimo. Negalima perdozuoti vaistų, skirtų slogai gydyti, juos vartoti patariama ne ilgiau kaip 5 dienas, nes gali išsivystyti medikamentinė sloga, tada be specialių vaistų neišsiversime. Slogai gydyti dažnai vartojami vietiniai ir geriamieji nosies gleivinę sutraukiantys vaistai. Būtina laikytis poilsio režimo, gerti daug šiltų skysčių, maitintis visaverčiu maistu. Greičiau pasveikti bei palengvinti simptomus padeda didelės vitamino C dozės, ežiuolių preparatai. Tačiau pastarųjų metų mokslinėse diskusijose gausu palaikančios nuomonės, kad didesnės nei 500 mg dozės vitamino C yra tik apkrova inkstams, bet ne nauda.
Ar yra klinikinių tyrimų, pagrindžiančių jūros vandens veiksmingumą gydant įvairios kilmės rinosinusitą ar kitas ligas?
Jau įrodyta, kad plauti nosies ertmę yra veiksminga sergantiesiems rinosinusitu. Kochrano duomenų analizė rodo, kad vartojant vien tik jūros vandenį veiksmingai sumažėja lėtinio rinosinusito simptomai. Dauguma peršalimą sukeliančių virusų patenka į žmogaus organizmą oro lašiniu būdu, t. y. Jie įkvepiami kartu su oru. Nosies gleivinė – paviršinis imunitetas arba apsauginis barjeras, kurioje išsiskiria uždegimo mediatoriai – histaminas ir kiti. Esant nosies gleivinės uždegimui, svarbu nustumti gleives į nosiaryklę, nes nosies gleivėse būna užsilaikę infekcijų sukėlėjai, kurie sukelia vietinį uždegimą, dėl to dar labiau sutrinka mukociliarinis klirensas – nosies gleivinės valymosi funkcija. Tai viena teorijų, kodėl nosies gleivinės plovimas yra efektyvus gydant ūmines ar lėtines nosies ir prienosinių ančių ligas. Reikėtų įprasti plauti nosį taip, kaip yra įprasta valyti dantis. Hipertoniniai vandenys ne tik drėkina, bet ir veikia osmosiškai (gerina sekreto, bakterijų, virusų, alergenų pašalinimą). Taip pat manoma, kad veikia antiseptiškai, didina gleivinės atsparumą fiziniams ir infekciniams dirgikliams, alergenams, stiprina gleivinės kapiliarus, mažina sekreciją ir kraujavimą.
Ar namuose pasigamintas hipertoninis druskos tirpalas pasižymi tokiu pačiu veiksmingumu kaip ir medicininiai purškiamieji preparatai?
Reikėtų su namuose pasigamintu tirpalu elgtis atsargiai, nes sunku paruošti reikiamą jo koncentraciją, nors iš esmės hipertoninis tirpalas gali būti tinkamas. Tenka priminti, jog kai kuriais atvejais gali pakenkti gleivinei, todėl patikimiau vartoti tuos preparatus, kuriuos galima įsigyti vaistinėse. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad efektyviausi hipertoniniai buferiniai druskų tirpalai, kaip antai vandenyno vandens be konservantų ir stabilizatorių. Vartojami su tam tikrais prietaisais (purkštuvais) druskų tirpalai yra tinkami bei efektyvūs suaugusiesiems ir vaikams, nėščioms ir maitinančioms moterims. Nėščios ir maitinančios moterys prieš vartojimą visada turi pasitarti su gydytoju. Svarbu ir tai, kad vandenyno vanduo nesukelia sisteminio nosies gleivinės vazospazmo, todėl neblogėja gleivinės kraujotaka, rikošetu nesustiprėja uždegimas ir nėra jokios medikamentinio rinito tikimybės.
Kiek nosies ertmės priežiūra turėtų trukti?
Sergant peršalimo ligomis reikėtų nosies ertmę plauti jūros vandeniu nuolat. Tokia terapija taikoma keletą kartų per dieną, kol pasiekiamas pagerėjimas. Ji gali tikti visiems pacientams, sergantiems rinosinusitu. Dėl ilgalaikio vartojimo būtina pasitarti su specialistais.
Ar rinosinusitai linkę kartotis vėl užklupus peršalimo sezonui? Kaip to būtų galima išvengti?
Virusai sukelia sinusitą, kuris gydomas kaip ir sloga. Virusinio sinusito specialiai gydyti nereikia. Pavojingiausia, kai išsivysto bakterinės sinusito komplikacijos, tada jau gali prireikti antibiotikų. Siekiant išvengti ligos komplikacijų, reikia atitinkamai gydytis, šiltai rengtis, vengti kontakto su sergančiaisiais. Ypač svarbu vėdinti patalpas (nevėdinamose patalpose kaupiasi bakterijos), dažnai plauti rankas.
Kalbino R. Pečeliūnienė
LT/QUI /2014/16