2 tipo cukrinis diabetas

Ligos aprašymas

Anatomija

2 tipo cukrinis diabetas tiesiogiai susijęs su kasos veikla, ypač su insulino gamyba ir jo poveikiu organizmui. Pagrindinis organas, paveiktas šios ligos, yra kasa, kuri gamina insuliną – hormoną, atsakingą už gliukozės kiekio reguliavimą kraujyje. Diabetas taip pat turi įtakos raumenų, kepenų ir riebalų audiniams, nes šie audiniai reaguoja į insuliną ir dalyvauja gliukozės metabolizme. Dėl insulino atsparumo, kuris yra pagrindinė 2 tipo diabeto ypatybė, organizmo ląstelės nebegebėja efektyviai pasisavinti gliukozės, o tai sukelia įvairias komplikacijas, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas bei inkstų problemas.

Ligos aprašymas

2 tipo cukrinis diabetas yra lėtai besivystanti metabolinė liga, kurios metu organizmas neefektyviai naudoja insuliną arba nebegamina pakankamai šio hormono. Dėl to gliukozės kiekis kraujyje pakyla, o tai gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Ši liga yra svarbi, nes ji ne tik veikia asmens gyvenimo kokybę, bet ir gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip aklumas, inkstų nepakankamumas, širdies ligos ir amputacijos. 2 tipo diabetas dažniausiai diagnozuojamas suaugusiems, tačiau vis dažniau pasitaiko ir vaikams bei paaugliams.

Ligos priežastis

Pagrindinės 2 tipo cukrinio diabeto priežastys yra insulino atsparumas ir sumažėjusi insulino gamyba. Insulino atsparumas gali būti susijęs su genetiniais veiksniais, nutukimu, fizinio aktyvumo stoka ir nesveika mityba. Kitos galimos priežastys apima uždegimines reakcijas organizme, hormonų disbalansą ir tam tikras ligas, kurios gali paveikti kasos funkciją. Be to, ilgalaikis stresas ir miego trūkumas taip pat gali prisidėti prie diabeto vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Nutukimas – didelis kūno svoris padidina insulino atsparumą.
  • Fizinio aktyvumo stoka – mažas fizinis aktyvumas gali prisidėti prie svorio augimo ir insulino atsparumo.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija gali padidinti riziką susirgti diabetu.
  • Amžius – vyresni nei 45 metų asmenys yra labiau linkę susirgti šia liga.
  • Piktybiniai gyvenimo įpročiai – rūkymas ir piktnaudžiavimas alkoholiu gali padidinti riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima padidėjusį troškulį, dažną šlapinimąsi, nuovargį, neryškų matymą, lėtai gyjančias žaizdas ir niežulį. Simptomai gali būti lengvi arba sunkūs, priklausomai nuo ligos stadijos ir individualių organizmo ypatumų. Kai kuriais atvejais liga gali būti besimptomė, kol atsiranda rimtų komplikacijų.

Diagnostika

2 tipo cukrinio diabeto diagnozė apima kelis tyrimus, tokius kaip gliukozės kiekio kraujyje matavimas. Dažniausiai naudojami tyrimai yra: 1. Fizinio gliukozės kiekio tyrimas, kuris matuoja gliukozės kiekį tuščiu skrandžiu.2. Gliukozės toleravimo testas, kuris nustato, kaip organizmas reaguoja į gliukozę.3. HbA1c tyrimas, kuris rodo vidutinį gliukozės kiekį kraujyje per pastaruosius tris mėnesius. Remiantis šiais tyrimais, gydytojas gali nustatyti, ar asmuo serga diabetu, ar ne.

Gydymas

2 tipo cukrinio diabeto gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pirmiausia, rekomenduojama keisti gyvenimo būdą, įskaitant sveikesnę mitybą, reguliarius fizinius pratimus ir svorio kontrolę. Medicininis gydymas gali apimti vaistus, kurie padeda organizmui geriau naudoti insuliną arba skatina kasą gaminti daugiau insulino. Naujoviškos terapijos galimybės gali apimti naujus vaistus, kurie veikia skirtingus metabolizmo aspektus, taip pat insulino terapiją, jei liga progresuoja. Reguliari medicininė priežiūra ir pacientų švietimas yra būtini norint valdyti ligą ir išvengti komplikacijų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
1 tipo cukrinis diabetas
2 tipo cukrinis diabetas
anomalinė glikemija
antrinis diabetas
cukrinis diabetas
diabetinė edukacija
diabetinė ketoacidozė
diabetinė makulopatija
diabetinė nefropatija
diabetinė neuropatija
dietinė terapija
inkstų komplikacija
insulino terapija
makroangiopatija
metabolinė disfunkcija
mikroangiopatija
mitybos terapija
nepatikslinta komplikacija
pirmo tipo cukrinis diabetas
retinopatija

Rašyti komentarą

POST TYPE:ligos