2 tipo cukrinis diabetas su kraujotakos komplikacija
Anatomija
2 tipo cukrinis diabetas su kraujotakos komplikacijomis yra liga, kuri tiesiogiai veikia endokrininę sistemą, ypač kasą, kuri gamina insuliną. Insulinas yra hormonas, būtinas gliukozės metabolizmui organizme. Dėl šios ligos sutrinka insulino veiksmingumas, todėl padidėja gliukozės kiekis kraujyje. Be to, ši liga turi įtakos kraujotakos sistemai, ypač mažoms kraujagyslėms, kurios aprūpina audinius deguonimi ir maistinėmis medžiagomis. Dėl ilgalaikio aukšto gliukozės lygio gali kilti komplikacijų, tokių kaip aterosklerozė, kurios gali paveikti širdį ir kraujagysles, taip pat inkstus, akis ir nervų sistemą.
Ligos aprašymas
2 tipo cukrinis diabetas yra lėtinė metabolinė liga, kuriai būdingas insulino atsparumas ir nepakankama insulino sekrecija. Ši liga dažniausiai pasireiškia suaugusiems, tačiau vis daugiau atvejų fiksuojama ir vaikams, ypač dėl nutukimo. Kraujotakos komplikacijos, tokios kaip periferinė arterinė liga, insultas ir širdies ligos, yra dažnos ir gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip amputacijos ar net mirtis. Dėl šios priežasties 2 tipo cukrinis diabetas yra svarbi visuomenės sveikatos problema, reikalaujanti ankstyvos diagnostikos ir efektyvaus gydymo.
Ligos priežastis
Pagrindinės 2 tipo cukrinio diabeto priežastys apima genetinius veiksnius, gyvenimo būdo pasirinkimus, tokius kaip netinkama mityba, fizinio aktyvumo stoka ir nutukimas. Insulino atsparumas gali būti sukeltas riebalų kaupimosi pilvo srityje, kuris daro įtaką insulino veikimui. Be to, hormoniniai pokyčiai, tokie kaip nėštumas, taip pat gali prisidėti prie ligos vystymosi. Kiti mechanizmai, galintys skatinti diabetą, apima uždegimą ir oksidacinį stresą, kurie gali pažeisti ląsteles ir audinius.
Rizikos faktoriai
- Nutukimas – padidina insulino atsparumą ir gliukozės kiekį kraujyje.
- Fizinis neaktyvumas – mažina organizmo gebėjimą naudoti insuliną efektyviai.
- Genetika – šeimos istorija gali padidinti riziką susirgti šia liga.
- Amžius – vyresni žmonės dažniau serga 2 tipo diabetu.
- Netinkama mityba – didelis cukraus ir sočiųjų riebalų vartojimas gali prisidėti prie ligos vystymosi.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima nuolatinį troškulį, dažną šlapinimąsi, nuovargį, neryškų matymą, lėtai gydomas žaizdas ir kartais svorio kritimą. Kai kuriais atvejais simptomai gali būti lengvi arba visai nebūti, todėl liga gali būti diagnozuota vėliau, kai jau išsivysto komplikacijos.
Diagnostika
2 tipo cukrinis diabetas diagnozuojamas atliekant kraujo tyrimus, kurie parodo gliukozės lygį. Dažniausiai naudojami tyrimai yra gliukozės koncentracijos kraujyje matavimas nevalgius, gliukozės tolerancijos testas ir HbA1c testas, kuris parodo vidutinį gliukozės lygį per pastaruosius tris mėnesius. Svarbu anksti nustatyti ligą, kad būtų galima pradėti gydymą ir užkirsti kelią komplikacijoms.
Gydymas
2 tipo cukrinio diabeto gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pradžioje rekomenduojama keisti gyvenimo būdą, įskaitant sveiką mitybą ir reguliarų fizinį aktyvumą. Jei šie pakeitimai nepakankami, gali būti skiriami vaistai, tokie kaip metforminas, kuris padeda sumažinti gliukozės kiekį kraujyje. Neseniai pasirodė naujos terapijos galimybės, įskaitant GLP-1 receptorių agonistus ir SGLT2 inhibitorius, kurie gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir sumažinti širdies ir kraujagyslių komplikacijų riziką. Reguliarus sveikatos patikrinimas ir komplikacijų stebėjimas yra būtini užtikrinant efektyvų gydymą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas