Degeneracinės nervų sistemos ligos, nepatikslintos

Ligos aprašymas

Anatomija

Degeneracinės nervų sistemos ligos, nepatikslintos, dažniausiai paveikia centrinę nervų sistemą, kurią sudaro smegenys ir nugaros smegenys. Šios ligos sukelia neuronų, kurie yra nervų ląstelės, degeneraciją, todėl sutrinka jų funkcijos. Dėl to gali būti pažeistos įvairios smegenų sritys, atsakingos už judėjimą, atmintį, kalbą ir emocijas. Išsivysčius ligai, gali būti paveikti ir periferiniai nervai, kurie perduoda signalus tarp centrinės nervų sistemos ir kūno raumenų, taip pat pojūčių organų.

Ligos aprašymas

Degeneracinės nervų sistemos ligos, nepatikslintos, apima įvairias būkles, kurių metu progresyviai nyksta nervų ląstelės. Šios ligos gali pasireikšti skirtingais simptomais ir eiga, tačiau bendras bruožas yra nuolatinis nervų sistemos funkcijų prastėjimas. Liga yra svarbi, nes ji gali smarkiai paveikti žmogaus gyvenimo kokybę, sukelti negalią ir sumažinti gyvenimo trukmę. Dažnai šios ligos yra lėtinės ir progresyvios, todėl reikalauja nuolatinės priežiūros ir gydymo.

Ligos priežastis

Degeneracinės nervų sistemos ligos gali kilti dėl įvairių priežasčių, įskaitant genetinius veiksnius, aplinkos poveikį ir amžiaus faktorių. Genetiniai defektai gali sukelti tam tikras ligas, pavyzdžiui, Huntingtono ligą. Aplinkos veiksniai, tokie kaip toksinai, gali prisidėti prie neuronų pažeidimo. Taip pat amžius yra svarbus rizikos faktorius, nes dauguma degeneracinių ligų pasireiškia vyresniems žmonėms, kai natūraliai mažėja nervų ląstelių regeneracija.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – šeiminė anamnezė gali padidinti riziką susirgti tam tikromis degeneracinėmis ligomis.
  • Aplinkos veiksniai – ilgalaikis kontaktas su tam tikromis chemikalijomis ar toksinais gali padidinti ligos išsivystymo riziką.
  • Amžius – vyresni žmonės yra labiau linkę sirgti degeneracinėmis ligomis, nes su amžiumi sumažėja nervų ląstelių funkcionalumas.
  • Gyvenimo būdas – nesveika mityba, fizinio aktyvumo stoka ir psichologinis stresas gali prisidėti prie ligos vystymosi.

Simptomai

  • Simptomai gali labai skirtis priklausomai nuo ligos tipo, tačiau dažniausiai pasireiškia judėjimo sutrikimai, tokie kaip tremoras, raumenų silpnumas ir koordinacijos praradimas. Taip pat gali pasireikšti kognityviniai sutrikimai, atminties praradimas, kalbos sutrikimai ir emocinės problemos, pavyzdžiui, depresija. Ligai progresuojant, simptomai gali tapti sunkesni ir labiau riboti kasdienę veiklą.

Diagnostika

Degeneracinių nervų sistemos ligų diagnostika dažnai apima išsamią anamnezę, neurologinį tyrimą ir vaizdinius tyrimus, tokius kaip MRT (magnetinio rezonanso tomografija) arba CT (kompiuterinė tomografija). Taip pat gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, siekiant išsiaiškinti galimas kitas ligas, kurios gali sukelti panašius simptomus. Neurologai gali naudoti specialius testus, kad įvertintų paciento motorines ir kognityvines funkcijas.

Gydymas

Degeneracinių nervų sistemos ligų gydymas gali būti įvairus, įskaitant medicininius ir nemedicininius sprendimus. Medicininis gydymas gali apimti vaistus, kurie padeda valdyti simptomus, tokius kaip skausmas, raumenų spazmai ar psichologiniai sutrikimai. Taip pat gali būti taikomos naujausios terapijos galimybės, tokios kaip genų terapija ar ląstelių terapija, kurios yra tiriamos kaip potencialūs gydymo metodai. Nemedicininiai sprendimai apima fizinę terapiją, ergoterapiją ir psichologinę paramą, kurie padeda pacientams prisitaikyti prie pokyčių ir gerinti gyvenimo kokybę.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alzheimerio liga
ambliopija
degeneracija
degeneracinės ligos
demenicija
diabetinė retinopatija
frontotemporalinė demencija
huntingtono liga
neurodegeneracija
neurodegeneracinė liga
optinė nervo atrofija
parkinsono liga
psichiatrija
sisteminė terapija
smegenų atrofija
vaskulinė demencija
vizualinė funkcija

Rašyti komentarą