Dermatofitozė, nepatikslinta

Ligos aprašymas

Anatomija

Dermatofitozė, nepatikslinta, yra grybelinė infekcija, kuri paveikia odą, plaukus ir nagus. Pagrindinės anatomijos struktūros, susijusios su šia liga, yra epidermis, dermis, plaukų folikulai ir nagai. Dermatofitai, kurie sukelia šią infekciją, dažniausiai pažeidžia epidermį, sukeldami odos uždegimą ir niežėjimą. Infekcija gali plisti į gilesnius odos sluoksnius, o taip pat paveikti plaukų ir nagų struktūras, sukeldama jų silpnėjimą ar net praradimą.

Ligos aprašymas

Dermatofitozė, nepatikslinta, yra grybelinė liga, kuri sukelia dermatofitų (grybų, kurie minta keratinu) infekcija. Ši liga gali pasireikšti įvairiose kūno vietose, dažniausiai ant odos, galvos odos ir nagų. Ji yra svarbi dėl savo plitimo potencialo, nes dermatofitai gali lengvai perduoti žmonėms ir gyvūnams. Liga gali sukelti diskomfortą, estetinį poveikį ir, jei nebus gydoma, gali sukelti rimtesnių komplikacijų.

Ligos priežastis

Dermatofitozės, nepatikslintos, priežastys yra susijusios su dermatofitų, tokių kaip Trichophyton, Microsporum ir Epidermophyton, infekcija. Šie grybai gali patekti į organizmą per pažeistą odą, o jų augimui palankios sąlygos yra drėgna ir šilta aplinka. Be to, ilgas kontaktas su užkrėstais asmenimis, gyvūnais ar daiktais, kurie gali būti užkrėsti, yra pagrindinis infekcijos šaltinis. Taip pat, sumažėjusi imuninių funkcijų veikla gali prisidėti prie ligos vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Asmenys, turintys silpną imunitetą, pvz., sergantys lėtinėmis ligomis, yra labiau linkę į dermatofitozę.
  • Žmonės, kurie dažnai lankosi viešose vietose, tokiose kaip baseinai ar sporto salės, taip pat turi didesnę riziką.
  • Asmenys, turintys odos pažeidimų ar žaizdų, yra labiau pažeidžiami infekcijai.
  • Nešvarios, drėgnos ir tamsios aplinkos, kuriose dermatofitai gali daugintis, taip pat didina riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai dermatofitozės simptomai apima odos niežėjimą, paraudimą ir lupimąsi. Infekcija gali sukelti pūslelių formavimąsi, o sunkesniais atvejais – odos uždegimą, skausmą ir pūlingas žaizdas. Galvos odos infekcijos gali sukelti plaukų slinkimą ir pleiskanas, o nagų infekcijos gali pasireikšti nagų storėjimu, spalvos pasikeitimu ir net nagų praradimu.

Diagnostika

Dermatofitozės diagnozė paprastai prasideda nuo klinikinio įvertinimo, kur gydytojas apžiūri paveiktas kūno vietas. Papildomi tyrimai, tokie kaip odos šveitimo analizė, mikroskopinis tyrimas ar kultūra, gali būti atliekami siekiant patvirtinti grybelinę infekciją. Šie tyrimai padeda nustatyti, kokio tipo dermatofitas yra atsakingas už infekciją, ir pasirinkti tinkamą gydymą.

Gydymas

Dermatofitozės gydymas gali būti medicininis ir nemedicininis. Medicininis gydymas dažniausiai apima antimycotinius vaistus, kurie gali būti skiriami vietiškai (tepalai, kremai) arba sisteminiu būdu (tabletės). Naujausios terapijos galimybės apima naujos kartos antimycotinius preparatus, kurie yra efektyvesni ir turi mažiau šalutinių poveikių. Nemedicininiai gydymo būdai apima geros higienos praktikos laikymąsi, drabužių ir avalynės dezinfekavimą, taip pat vengimą drėgnų aplinkų, kad būtų sumažinta infekcijos rizika.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
dermatitas
diagnostika
dispepsija
granuliomatozė
ichtiozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
ligos
paburkimas
sarkoidozė
sindromas
uždegimas
vargina
virusai

Rašyti komentarą