Konjunktyvitas, nepatikslintas

Ligos aprašymas

Anatomija

Konjunktyvitas, nepatikslintas, yra liga, paveikianti akies konjunktyvą – ploną membraną, dengiančią akies baltymą ir vidinę vokų pusę. Ši membrana atlieka svarbias funkcijas, tokias kaip apsauga nuo infekcijų ir drėkinimas. Kai konjunktyvas uždegamas, tai gali paveikti regėjimo sistemą, sukeldamas diskomfortą ir galimas komplikacijas. Be to, uždegimas gali plisti į gretimas struktūras, pavyzdžiui, ašarų liaukas, sukeldamas ašarojimą ir kitus simptomus.

Ligos aprašymas

Konjunktyvitas, nepatikslintas, yra bendras akių sutrikimas, kuris gali pasireikšti įvairiais simptomais, įskaitant paraudimą, niežėjimą, ašarojimą ir gleivinės išskyros. Ši liga gali kilti dėl įvairių priežasčių, tačiau jos pobūdis dažnai lieka neaiškus, todėl ir yra pavadinta „nepatikslintu”. Konjunktyvitas gali turėti įtakos kasdieniam gyvenimui, nes sukelia diskomfortą ir regėjimo problemas, todėl svarbu jį tinkamai diagnozuoti ir gydyti.

Ligos priežastis

Konjunktyvito priežastys gali būti įvairios, įskaitant virusines ar bakterines infekcijas, alergines reakcijas, cheminius dirgiklius ar net fizinius sužalojimus. Dažniausiai pasitaikančios bakterinės infekcijos yra sukelti stafilokokų ar streptokokų, o virusinės – adenovirusų. Alerginis konjunktyvitas dažnai pasireiškia reaguojant į alergenus, tokius kaip žiedadulkės, dulkės ar gyvūnų plaukai. Cheminiai dirgikliai, tokie kaip dūmai ar chloras, taip pat gali sukelti konjunktyvito simptomus.

Rizikos faktoriai

  • Kontaktas su užsikrėtusiais asmenimis – konjunktyvitas gali lengvai plisti per tiesioginį kontaktą su užkrėstomis akimis arba per daiktus, kuriuos naudojo užsikrėtęs žmogus.
  • Alergijos – asmenys, turintys alergijų, yra labiau linkę į alerginį konjunktyvitą.
  • Silpna imuninė sistema – žmonės su susilpnėjusia imunine sistema yra labiau pažeidžiami infekcijų.
  • Bloga asmeninė higiena – reguliarus rankų plovimas ir akių higiena gali sumažinti infekcijų riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai konjunktyvito simptomai apima akies paraudimą, niežėjimą, ašarojimą, gleivinės išskyras ir diskomfortą akyje. Lengvi simptomai gali būti vos pastebimi, tačiau sunkesniais atvejais gali pasireikšti stiprus skausmas, jautrumas šviesai ir regėjimo sutrikimai.

Diagnostika

Konjunktyvito diagnozė paprastai remiasi klinikiniu tyrimu ir paciento anamneze. Oftalmologas gali atlikti akies tyrimą, kad įvertintų uždegimo laipsnį ir nustatytų, ar yra išskyrų, kurie gali padėti nustatyti infekcijos pobūdį. Kartais gali prireikti papildomų tyrimų, tokių kaip kultūros mėginiai, kad būtų galima nustatyti bakterijų ar virusų tipą.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo konjunktyvito priežasties. Virusinio konjunktyvito atveju dažniausiai skiriamas palaikomasis gydymas, pavyzdžiui, drėkinamieji akių lašai. Bakterinio konjunktyvito atveju gali būti skiriami antibiotikų lašai arba tepalai. Alerginio konjunktyvito gydymui dažnai naudojami antihistamininiai vaistai arba kortikosteroidai. Be to, svarbu laikytis geros akių higienos ir vengti dirgiklių, kad būtų išvengta simptomų pasikartojimo.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
arteritas
diagnostika
dispepsija
dusulys
granuliomatozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
medikamentinis
pacientas
rinokonjuktyvitas
sergamumas
sindromas
uždegimas
vargina
virusai

Rašyti komentarą