Nudegimai, apimantys mažiau negu 10% kūno paviršiaus ploto

Ligos aprašymas

Anatomija

Nudegimai, apimantys mažiau negu 10% kūno paviršiaus ploto, dažniausiai paveikia odą, kuri yra didžiausias žmogaus organas. Oda susideda iš trijų sluoksnių: epidermio, dermos ir poodinio audinio. Nudegimai gali pažeisti bet kurį iš šių sluoksnių, priklausomai nuo nudegimo gylio ir intensyvumo. Lengvi nudegimai dažniausiai pažeidžia tik epidermį, sukelia paraudimą ir skausmą, o gilesni nudegimai gali paveikti dermą, sukeldami pūslėtumą ir ilgalaikį audinių pažeidimą. Dėl nudegimų gali būti paveikti ir kiti organai, ypač jei nudegimai yra didesni arba sukelia antrines komplikacijas, tokias kaip infekcijos.

Ligos aprašymas

Nudegimai yra odos pažeidimai, atsirandantys dėl aukštos temperatūros, chemikalų, elektros ar radiacijos poveikio. Nudegimai, apimantys mažiau negu 10% kūno paviršiaus ploto, paprastai yra klasifikuojami kaip pirmo laipsnio arba antro laipsnio nudegimai. Pirmo laipsnio nudegimai sukelia odos paraudimą ir skausmą, o antro laipsnio nudegimai gali sukelti pūslės ir didesnį skausmą. Ši liga yra svarbi, nes, nors ir atrodytų, kad nedideli nudegimai gali būti gydomi namuose, jie gali sukelti komplikacijų, ypač jei tinkamai neprižiūrimi, todėl būtina atkreipti dėmesį į jų gydymą ir priežiūrą.

Ligos priežastis

Pagrindinės nudegimų priežastys yra: aukšta temperatūra (karšti skysčiai, ugnis, saulės spinduliuotė), cheminiai agentai (rūgštys, šarmai), elektriniai sužalojimai (elektros srovės poveikis) ir radiacija (pvz., radioterapija). Mechanizmai, dėl kurių atsiranda nudegimai, gali apimti tiesioginį odos kontaktą su šaltiniu, kuris sukelia šilumos ar cheminius pažeidimus. Rizikos veiksniai, tokie kaip neatsargumas, netinkamas elgesys su ugnimi ar chemikalais ir netinkama apsauga saulėje, gali padidinti nudegimų tikimybę.

Rizikos faktoriai

  • Netinkama sauga dirbant su karštomis medžiagomis – tai gali sukelti atsitiktinius nudegimus.
  • Vaikų ir senjorų amžius – jie dažniau patiria nudegimus dėl sumažėjusios reakcijos ir atsargumo.
  • Alkoholio vartojimas – gali sumažinti atsargumą ir padidinti nudegimų riziką.

Simptomai

  • Pirmo laipsnio nudegimai dažniausiai pasireiškia odos paraudimu, skausmu ir jautrumu.
  • Antro laipsnio nudegimai gali sukelti pūslės, stiprų skausmą ir patinimą.
  • Simptomai gali svyruoti nuo lengvo odos paraudimo iki sunkių pūslėtumų, priklausomai nuo nudegimo gylio ir apimties.

Diagnostika

Nudegimų diagnozė dažniausiai grindžiama fiziniu tyrimu ir paciento anamneze. Gydytojas vertina nudegimo dydį, gylį ir simptomus. Kartais gali prireikti papildomų tyrimų, tokių kaip kraujo tyrimai, siekiant įvertinti bendrą sveikatos būklę, ypač jei yra įtarimų dėl infekcijos ar kitų komplikacijų. Dėl sunkių nudegimų gali prireikti specializuotų tyrimų, tokių kaip dermatologinės konsultacijos.

Gydymas

Nudegimų gydymas priklauso nuo jų tipo ir sunkumo. Pirmo laipsnio nudegimams dažnai pakanka namų gydymo, naudojant šaltus kompresus ir drėkinamuosius kremus. Antro laipsnio nudegimams gali prireikti medicininės priežiūros, kad būtų užtikrinta, jog pūslės nesusikaupia ir nesukelia infekcijos. Gali būti naudojami specialūs tvarsčiai ir antiseptiniai preparatai. Naujoviškos gydymo galimybės apima biologinius tvarsčius ir odos transplantacijas sunkiems nudegimams. Taip pat svarbu stebėti ir valdyti skausmą, naudojant analgetikus. Reabilitacija gali būti reikalinga, siekiant atkurti odos funkciją ir išvengti randų susidarymo.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
bėrimas
diabetas
diagnostika
dispepsija
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
ligoms
ligos
medikamentinis
paburkimas
sergamumas
sindromas
sutrikimai
vaistai
vargina
virusai

Rašyti komentarą

POST TYPE:ligos