Odos abscesas (pūlinys), furunkulas (šunvotė) ir karbunkulas (piktvotė)

Ligos aprašymas

Anatomija

Odos abscesas, furunkulas ir karbunkulas yra odos ligos, susijusios su odos struktūra ir jos funkcijomis. Šios ligos paveikia epidermį, dermą ir poodinį audinį. Odos abscesas yra lokalizuotas pūlinys, kuris susidaro dėl bakterinės infekcijos ir sukelia uždegimą. Furunkulas, dar žinomas kaip šunvotė, yra gilus odos uždegimas, kuris apima plaukų folikulus ir aplinkinius audinius, o karbunkulas – tai kelių furunkulų grupė, susijusi su gilesniu audinių pažeidimu. Šios ligos gali paveikti bet kurią kūno dalį, tačiau dažniausiai pasitaiko ant veido, kaklo, pažastų ir sėdmenų.

Ligos aprašymas

Odos abscesas, furunkulas ir karbunkulas yra uždegiminiai procesai, kuriuos sukelia bakterinė infekcija, dažniausiai sukeliama Staphylococcus aureus. Šios ligos gali sukelti skausmą, diskomfortą ir estetinį nepatogumą. Jos yra svarbios, nes gali sukelti komplikacijų, tokių kaip bakteriemija, sepsis ar audinių nekrozė. Be to, šios ligos gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei, todėl svarbu jas diagnozuoti ir gydyti laiku.

Ligos priežastis

Pagrindinės odos absceso, furunkulo ir karbunkulo priežastys yra bakterinės infekcijos, dažniausiai sukeltos Staphylococcus aureus. Infekcija gali prasidėti, kai bakterijos patenka į odą per mažiausius sužeidimus, įbrėžimus ar įkandimus. Be to, kai kurie mechanizmai, tokie kaip užblokuoti plaukų folikulai, pernelyg didelis prakaitavimas ir sumažėjusi imuninė sistema, gali prisidėti prie šių ligų atsiradimo. Stresinės situacijos, mitybos trūkumai ir lėtinės ligos taip pat gali padidinti riziką susirgti.

Rizikos faktoriai

  • Silpna imuninė sistema – žmonės su silpna imunine sistema, pavyzdžiui, sergantys cukriniu diabetu ar Hiv, yra labiau linkę į šias infekcijas.
  • Prakaitavimas – didelis prakaitavimas ar odos drėgmė gali sukurti palankias sąlygas bakterijoms daugintis.
  • Odos sužalojimai – maži įpjovimai ir įbrėžimai gali būti įėjimo vartai bakterijoms.
  • Netinkama higiena – prasta asmeninė higiena gali padidinti infekcijos riziką.
  • Rūkymas – rūkymas gali sumažinti organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima skausmą, patinimą, paraudimą ir šilumą aplink pažeistą vietą. Odos abscesai dažnai pasireiškia kaip kietas, skausmingas guzas po oda, kuris gali būti užpildytas pūliais. Furunkulai gali sukelti stiprų skausmą ir gali būti matomi kaip raudoni, uždegę plaukų folikulai, o karbunkulai dažnai pasireiškia kaip didesni, skausmingi plotai, turintys kelis pūlinius.

Diagnostika

Odos abscesų, furunkulų ir karbunkulų diagnostika dažniausiai atliekama remiantis klinikiniu įvertinimu. Gydytojas apžiūri pažeistą vietą, atsižvelgia į simptomus ir paciento istoriją. Kartais gali būti reikalingi papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai, kad būtų įvertinta uždegimo būklė, arba pūlių kultūros, kad būtų nustatyta bakterijų rūšis ir pasirinkta tinkama antibiotikų terapija.

Gydymas

Gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Lengvi atvejai gali būti gydomi antibiotikais, kurie padeda kovoti su bakterijomis. Sunkesni atvejai, ypač jei abscesas yra didelis, gali reikalauti chirurginio drenažo, kad būtų pašalinti pūliai ir sumažintas uždegimas. Be to, gali būti taikomos papildomos terapijos, tokios kaip šilumos kompresai, kurie padeda sumažinti skausmą ir skatinti pūlių išsiskyrimą. Naujausios gydymo galimybės apima ir imunoterapiją bei naujus antibiotikus, kurie gali būti efektyvesni prieš atsparias bakterijas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
bakterijos
bėrimas
celiulitas
dermatitas
flegmona
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
ligos
mišria
paburkimas
pūlinys
sindromas
spuogai
uždegimas
virusai

Rašyti komentarą