Peptinė opa, vieta nepatikslinta, nepatikslinta kaip ūminė ar lėtinė, be kraujavimo ar perforacijos

Ligos aprašymas

Anatomija

Peptinė opa dažniausiai pasireiškia skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinėje, tačiau gali paveikti ir kitus virškinimo trakto organus. Šie organai yra atsakingi už maisto virškinimą ir maistingųjų medžiagų įsisavinimą. Opos formavimasis paprastai vyksta gleivinėje, kuri yra apsaugota nuo skrandžio rūgšties, tačiau, kai ši apsauga yra pažeista, gali atsirasti opų. Dėl šios ligos gali sutrikti virškinimo procesai ir sukelti įvairių komplikacijų.

Ligos aprašymas

Peptinė opa yra lėtinė liga, kurios metu atsiranda žaizdos skrandžio arba dvylikapirštės žarnos gleivinėje. Ši liga gali būti ūminė arba lėtinė, priklausomai nuo simptomų trukmės ir pasikartojimo. Peptinės opos gali sukelti skausmą, diskomfortą ir kitus virškinimo sutrikimus. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip kraujavimas, perforacija ar net vėžys, jei nebus tinkamai gydoma.

Ligos priežastis

Pagrindinės peptinės opos priežastys yra infekcija su Helicobacter pylori bakterija, ilgalaikis nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimas, taip pat stresas ir netinkama mityba. Helicobacter pylori bakterija sukelia gleivinės uždegimą, o NVNU gali pakenkti gleivinei, sumažindami apsauginį sluoksnį. Kiti galimi mechanizmai apima skrandžio rūgšties perteklių arba genetinius veiksnius, kurie gali didinti opų atsiradimo riziką.

Rizikos faktoriai

  • Helicobacter pylori infekcija – šios bakterijos buvimas organizme labai padidina peptinės opos riziką.
  • Ilgalaikis NVNU vartojimas – tokie vaistai kaip ibuprofenas ar aspirinas gali sukelti gleivinės pažeidimus.
  • Rūkymas – tabako vartojimas gali sumažinti gleivinės atsparumą ir pabloginti gydymo procesą.
  • Stresas – emocinis ir fizinis stresas gali skatinti opų formavimąsi.
  • Neteisinga mityba – nesveika mityba, gausi riebalais ir prieskoniais, gali paskatinti virškinimo sutrikimus.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima pilvo skausmą, kuris dažnai jaučiamas viršutinėje pilvo dalyje, rėmenį, pykinimą, vėmimą, taip pat gali pasireikšti apetito praradimas. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir komplikacijos, tokios kaip kraujavimas, kuris gali sukelti vėmimą krauju arba juodąsias išmatas.

Diagnostika

Peptinė opa diagnozuojama remiantis simptomais, anamneze ir įvairiais diagnostiniais tyrimais. Dažniausiai atliekami endoskopiniai tyrimai, kurie leidžia vizualizuoti gleivinę ir, jei reikia, paimti biopsiją. Taip pat gali būti atliekami kraujo, išmatų tyrimai, siekiant nustatyti Helicobacter pylori buvimą, ir rentgeno tyrimai, naudojant kontrastines medžiagas.

Gydymas

Peptinės opos gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Medicininiai sprendimai dažniausiai apima protonų siurblio inhibitorius (PSI), kurie sumažina skrandžio rūgšties gamybą, ir antibiotikus, skirtus Helicobacter pylori eradikacijai. Be to, gali būti rekomenduojama vartoti antacidinius vaistus ir gleivinės apsaugos preparatus. Nemedicininiai sprendimai apima mitybos pokyčius, streso valdymą ir rūkymo atsisakymą. Naujausios terapijos galimybės taip pat apima naujų vaistų tyrimą, siekiant pagerinti gydymo efektyvumą ir sumažinti šalutinį poveikį.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
dispepsija
gastritas
gydymas
infekcija
infekcijos
insultas
išopėjimas
karščiavimas
kosulys
kraujavimas
kvėpavimas
lėtinė
ligos
opalige
pūslė
sindromas
skausmas
terapija
uždegimas

Rašyti komentarą

POST TYPE:ligos