Perioralinis dermatitas (perioralinis odos uždegimas)
Anatomija
Perioralinis dermatitas yra odos liga, kuri daugiausiai paveikia veido sritį, ypač aplink burną. Ši liga dažnai pasireiškia kaip uždegimas, kuris veikia epidermį – išorinį odos sluoksnį. Dėl šios ligos pažeidžiama odos struktūra ir funkcija, todėl gali sutrikti barjerinė funkcija, leidžianti mikroorganizmams ir alergenams patekti į odą. Perioralinis dermatitas taip pat gali paveikti poodinį audinį, sukeldamas uždegimą ir paraudimą, todėl yra svarbu atkreipti dėmesį į šios ligos anatominį kontekstą.
Ligos aprašymas
Perioralinis dermatitas yra lėtinė odos liga, kuri dažniausiai pasireiškia moterims, ypač jauniems suaugusiems. Ji gali pasireikšti kaip raudonos, iškilios dėmės, spuogai ar pustulės, esančios aplink burną, nosį ir kartais akis. Ši liga yra svarbi, nes gali sukelti psichologinį diskomfortą, sumažinti gyvenimo kokybę ir paveikti socialinį gyvenimą. Dėl šios ligos simptomų, tokių kaip niežėjimas ir deginimas, žmonės gali tapti socialiai izoliuoti, todėl būtina ieškoti gydymo galimybių.
Ligos priežastis
Pagrindinės perioralinio dermatito priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad jos gali būti susijusios su keliomis faktorių grupėmis. Viena iš galimų priežasčių yra ilgalaikis kortikosteroidų naudojimas, kuris silpnina odos barjerą. Be to, odos mikrobiomos disbalansas, alerginės reakcijos į kosmetiką ar dantų pastas, taip pat hormonų svyravimai gali prisidėti prie ligos vystymosi. Kiti veiksniai, tokie kaip stresas, karštis, drėgmė ir tam tikri maisto produktai, taip pat gali turėti įtakos ligos paūmėjimui.
Rizikos faktoriai
- Ilgalaikis kortikosteroidų vartojimas – šie vaistai gali sukelti odos plonėjimą ir uždegimą.
- Hormoniniai pokyčiai – menstruacijų ciklas arba nėštumas gali paveikti odos būklę.
- Naudojamos kosmetikos sudėtis – tam tikros sudedamosios dalys gali sukelti alergines reakcijas.
- Stresas – emocinė įtampa gali pabloginti odos būklę.
Simptomai
- Pagrindiniai perioralinio dermatito simptomai apima raudonas, iškilias dėmes aplink burną, kurios gali būti niežtinčios ar deginančios. Taip pat gali pasireikšti pustulės, spuogai ar sausumas. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, o kai kuriems pacientams gali pasireikšti ir uždegiminiai procesai aplink akis.
Diagnostika
Perioralinio dermatito diagnozė dažniausiai remiasi klinikiniais požymiais ir paciento anamneze. Dermatologas atlieka vizualinį odos tyrimą, siekdamas nustatyti būdingas dėmes ir simptomus. Papildomi tyrimai, tokie kaip odos biopsija, gali būti atliekami siekiant išskirti kitas odos ligas, tačiau dažniausiai diagnozė yra nustatoma remiantis simptomais ir ligos istorija.
Gydymas
Perioralinio dermatito gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Medicininiu požiūriu, dažniausiai skiriami topiniai vaistai, tokie kaip antibiotikai (pvz., metronidazolas) ir retinoidai. Taip pat gali būti rekomenduojami geriamieji antibiotikai sunkiems atvejams. Nemedicininiai sprendimai apima odos priežiūros produktų keitimą, vengiant dirginančių medžiagų ir kortikosteroidų. Neseniai taip pat buvo tiriamos naujos terapijos galimybės, tokios kaip lazerių naudojimas ir fototerapija, kad būtų sumažintas uždegimas ir pagerinta odos būklė.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas