Kodėl sergame peršalimo ligomis? Visi pagrindiniai faktoriai

2024-12-31 |

Kiekvienais metais, ypač atėjus rudeniui ir žiemai, padaugėja žmonių, sergančių peršalimo ligomis. Kadangi „peršalimu“ vadiname viršutinių kvėpavimo takų virusinę infekciją, kurią dažniausiai sukelia rinovirusai, galime tiksliau įvardinti, kas yra šių infekcijų sukėlėjai. Apie tai žinodami ir suprasdami, kas didina polinkį į ligas bei daro mus pažeidžiamais, galėsime geriau apsaugoti save ir kitus.

Pernelyg intensyvus kontaktas su sergančiuoju

Visų pirma – peršalimas yra virusas. Tai reiškia, kad tiesiog „peršalti“ neįmanoma. Jūs turite iš kažkokio šaltinio gauti užkratą ir tik tuo atveju, kai organizmas yra per silpnas apsiginti, žmogus suserga.

Nestebina ir faktas, kad tiesioginis kontaktas su peršalimo virusais yra pagrindinė užsikrėtimo priežastis. Šie virusai plinta oro lašeliniu būdu. Dažniausiai užkratas sklinda, kai užsikrėtęs asmuo kosėja ar čiaudi, arba per virusu užterštus paviršius.

Palietus veidą po sąlyčio su tokiais paviršiais, virusas pateks į jūsų organizmą ir jūs to net nepajusite. Reguliarus rankų plovimas ir artimo kontakto su užsikrėtusiais asmenimis vengimas yra labai svarbios prevencinės priemonės. Dėl to per pandemiją ir buvo tiek daug dėmesio skiriama rankų plovimui, kaukių nešiojimui bei kontaktų mažinimui.

Nusilpęs imunitetas

Nuo ligos jus saugo tik imuninė – organizmo gynybos, sistema.

Dėl susilpnėjusios imuninės sistemos sumažėja organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo infekcijų. Kokios priežastys lemia imuniteto susilpnėjimą? Jų yra daug, tačiau pagrindinėmis galime įvardinti šias:

  • Stresas. Nuolatinis stresas, įrodyta, kad yra pajėgus slopinti imuninės sistemos funkciją, todėl padidėja jūsų pažeidžiamumas.
  • Miego trūkumas. Jei per mažai ilsitės, imuninės sistemos atsakas į pavojus silpnėja, todėl virusams lengviau paimti viršų.
  • Prasta mityba. Jei jūsų dietoje trūksta pagrindinių maistinių medžiagų, tai tikrai gali susilpninti imunitetą.

Aplinka

Tam tikros aplinkos sąlygos „padeda“ virusams plisti ir padidina riziką susirgti.

Turbūt patys pastebite, jog peršalimo ligos dažniau pasitaiko šaltesniais mėnesiais. Visgi taip yra ne vien tik dėl temperatūros, bet labiau dėl to, kad žmonės daugiau laiko praleidžia uždarose patalpose. Tai palengvina virusų sklidimą iš vieno žmogaus organizmo į kitą.

Na ir dar vienas, daugelio užmirštas faktorius – mažas oro drėgnis. Dėl jo išsausėja nosies kanalai, tad jų gebėjimas „sugauti“ ir pašalinti virusus labai sumenksta.

Gėrimai tiesiai iš šaldytuvo

Turbūt kiekvienam iš mūsų vaikystėje mama yra sakiusi, kad nereikėtų gerti gėrimo tiesiai iš šaldytuvo, kad ir kaip skanu tai bebūtų.

Nors motiniško rūpesčio nepagrindžia mokslas, kadangi nėra tiesioginių įrodymų, jog peršalti įmanoma tik dėl to, kad išgėrėte šaltą gėrimą, visgi tam tikros racijos galima rasti. Geriant labai šaltus skysčius, kai esate sušilę, gali sudirginti gerklę, todėl ji tampa labiau pažeidžiama infekcijos.

Tad neskubėkite imti visko, ką siūlo šaldytuvai. Pigu ir skanu – dar ne viskas. Kai kada reikia neskubėti, pasimėgauti bei prisiminti tai, ką sakė mama.

Kokia yra geriausia peršalimo ligų prevencija?

Paruošėme 5 patarimus, kuriais vadovaudamiesi sumažinsite tikimybę sirgti peršalimo ligomis bei sumažinsite jų pačių rimtumą:

  • Rankas reguliariai plaukite su muilu ir vandeniu, ypač po buvimo viešose vietose ar prisilietimo prie paviršių viešose vietose.
  • Nelieskite akių, nosies ir burnos neplautomis rankomis.
  • Tam, kad sustiprintumėte imuninę sistemą, subalansuokite savo mitybą. Joje turi būti gausu vitaminų ir mineralų. Jei reikia, vartokite papildus bei vitaminus. Taip pat svarbu pakankamai miegoti (bent 7 val.), vengti lėtinio streso ir būti reguliariai fiziškai aktyviems.
  • Galiausiai, laikykitės saugiu atstumu nuo asmenų, kuriems pasireiškia peršalimo ligų simptomai. Nesidalinkite asmeniniais daiktais su jais.