Gausus šlapinimasis (poliurija)

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai

Anatomija

Gausus šlapinimasis, dar žinomas kaip poliurija, yra susijęs su šlapimo sistemos funkcijomis, ypač su inkstais, šlapimo pūslėmis ir šlapimo takais. Inkstai yra pagrindiniai organai, atsakingi už šlapimo gamybą, filtravimą ir skysčių balanso reguliavimą organizme. Poliurija gali paveikti inkstų gebėjimą koncentruoti šlapimą, todėl, kai šie organai neveikia tinkamai, per dieną gali būti išskiriama daugiau nei 3 litrai šlapimo. Taip pat gali būti paveikta šlapimo pūslė, kuri negali laikyti didelio kiekio šlapimo, sukeldama dažnesnį šlapinimąsi.

Ligos aprašymas

Poliurija yra būklė, kuriai būdingas padidėjęs šlapimo išsiskyrimas. Tai nėra liga pati savaime, o simptomas, galintis rodyti įvairias sveikatos problemas. Gausus šlapinimasis gali būti susijęs su skysčių, elektrolitų disbalansu, endokrininėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, arba inkstų ligomis. Ši liga yra svarbi, nes ji gali rodyti rimtas sveikatos problemas ir gali sukelti dehidrataciją, elektrolitų disbalansą ir kitas komplikacijas.

Ligos priežastis

Pagrindinės poliurijos priežastys apima endokrininės sistemos sutrikimus, tokius kaip cukrinis diabetas, kurio metu organizmas negali tinkamai apdoroti gliukozės, o tai sukelia didelį šlapimo kiekį. Taip pat gali būti priežasčių, susijusių su inkstų funkcija, pavyzdžiui, inkstų nesugebėjimas koncentruoti šlapimo. Kitos priežastys gali apimti vartojamus vaistus, tokius kaip diuretikai, arba per didelį skysčių vartojimą. Be to, tam tikros ligos, kaip pavyzdžiui, cistitas ar prostatos hiperplazija, taip pat gali sukelti poliuriją.

Rizikos faktoriai

  • Cukrinis diabetas – padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje gali sukelti poliuriją.
  • Inkstų ligos – inkstų sutrikimai gali paveikti šlapimo gamybą ir koncentraciją.
  • Vaistų vartojimas – diuretikai ir kiti vaistai gali padidinti šlapimo išsiskyrimą.
  • Skysčių perteklius – didelis skysčių vartojimas gali sukelti poliuriją.

Simptomai

  • Pagrindinis poliurijos simptomas yra padidėjęs šlapimo išsiskyrimas, dažnai viršijantis 3 litrus per dieną. Pacientai gali jausti nuolatinį norą šlapintis, įskaitant naktinį šlapinimąsi (nokturija). Kai kuriais atvejais gali pasireikšti dehidratacijos simptomai, tokie kaip troškulys, burnos džiūvimas, galvos skausmas ir nuovargis.

Diagnostika

Poliurijos diagnozė apima anamnezės surinkimą, fizinį tyrimą ir laboratorinius tyrimus. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti šlapimo tyrimus, kad nustatytų šlapimo kiekį ir sudėtį, taip pat kraujo tyrimus, kad įvertintų inkstų funkciją ir gliukozės lygį. Papildomi tyrimai, tokie kaip ultragarsas, gali būti atliekami siekiant įvertinti inkstų būklę ir struktūrą.

Gydymas

Poliurijos gydymas priklauso nuo jos priežasties. Jei poliuriją sukelia cukrinis diabetas, gydymas apims gliukozės lygio kontrolę per dietą, vaistus ir insulino terapiją. Inkstų ligoms gydyti gali prireikti vaistų, dietos pokyčių ir kartais net dializės. Nemedicininiai sprendimai gali apimti skysčių vartojimo reguliavimą ir gyvenimo būdo pokyčius. Naujausios terapijos galimybės gali apimti naujus vaistus, kurie padeda reguliuoti šlapimo gamybą ir gerinti inkstų funkciją.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
fistulektomija
fistulotomija
greitai progresuojantis nefritinis sindromas
inkstinė osteodistrofija
inkstinis necukrinis diabetas
inkstų biopsija
inkstų ligos
izoliuota proteinurija
ligos vystymasis
mezanginė proliferacija
minimalių pakitimų liga
nefektomija
nefritinis sindromas
nefrogeninė diabetes insipidus
nefrologija
osteomalacija
proktologija
šlapimo takų infekcija
šlapimo takų ligos

Rašyti komentarą