Miego apnėja
Anatomija
Miego apnėja yra liga, kuri tiesiogiai susijusi su kvėpavimo sistema ir žmogaus anatomija, ypač su viršutiniais kvėpavimo takais. Ši liga dažniausiai pasireiškia, kai kvėpavimo takai užsikemša miego metu, sukeldami trumpalaikius kvėpavimo sustojimus. Pagrindiniai organai, paveikti šios ligos, yra gerklė, nosis ir plaučiai. Užsikimšimas gali atsirasti dėl raumenų atsipalaidavimo gerklėje, kuris lemia kvėpavimo takų siaurėjimą arba visišką uždarymą. Be to, struktūriniai veiksniai, tokie kaip tonzilių arba adenoidų padidėjimas, gali dar labiau prisidėti prie kvėpavimo takų obstrukcijos.
Ligos aprašymas
Miego apnėja yra miego sutrikimas, kurio metu asmuo patiria pakartotinius kvėpavimo sustojimus arba pavėluotus kvėpavimus miego metu. Tai gali sukelti ne tik prastą miego kokybę, bet ir rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos, hipertenzija ir diabetas. Miego apnėja yra svarbi, nes ji gali turėti didelį poveikį žmogaus gyvenimo kokybei ir bendrai sveikatai. Dažniausiai pasitaiko dvi pagrindinės miego apnėjos formos: obstrukcinė miego apnėja, kuri yra labiausiai paplitusi, ir centrinė miego apnėja, kuri yra retesnė ir susijusi su nervų sistemos problemomis.
Ligos priežastis
Pagrindinės miego apnėjos priežastys gali būti įvairios. Obstrukcinė miego apnėja dažniausiai kyla dėl fizinių veiksnių, tokių kaip nutukimas, kuris gali padidinti riebalų kiekį aplink kaklą ir sukelti kvėpavimo takų užsikimšimą. Taip pat gali turėti įtakos anatomijos struktūros, pavyzdžiui, storas kaklas, didelės tonzilės ar nosies pertvaros išlinkimas. Centrinių miego apnėjų atveju priežastys gali būti neurologinės, pavyzdžiui, smegenų sužalojimai arba tam tikros ligos, kurios veikia nervų sistemą.
Rizikos faktoriai
- Nutukimas – didelis kūno svoris padidina riebalų kiekį aplink kaklą, kas gali sukelti kvėpavimo takų užsikimšimą.
- Amžius – vyresni žmonės dažniau patiria šią ligą, nes raumenys gerklėje su amžiumi silpnėja.
- Vyriška lytis – vyrai dažniau serga miego apnėja nei moterys.
- Genetiniai veiksniai – šeimos istorija gali didinti riziką susirgti šia liga.
- Alkoholio vartojimas – alkoholis gali dar labiau atsipalaiduoti gerklės raumenis, didindamas obstrukcijos riziką.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima garsų knarkimą, staigų kvėpavimo sustojimą miego metu, dažną nubudimą naktį ir nuovargį dienos metu. Kai kurie žmonės gali patirti galvos skausmus ryte, sausą burną ar gerklę, o kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir depresijos simptomai. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų, pavyzdžiui, nedidelio knarkimo, iki sunkių, kaip dažni kvėpavimo sustojimai, kurie gali sukelti miego trūkumą ir nuolatinį nuovargį.
Diagnostika
Miego apnėja diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais, paciento anamneze ir specialiais tyrimais. Dažniausiai naudojamas tyrimas yra polisomnografija, kuri yra miego studija, atliekama miego laboratorijoje. Šio tyrimo metu stebimi paciento kvėpavimo modeliai, širdies ritmas, deguonies lygis kraujyje ir kiti fiziologiniai rodikliai miego metu. Taip pat gali būti naudojami namų miego tyrimai, kurie gali būti paprastesni ir patogesni pacientui.
Gydymas
Miego apnėjos gydymas gali būti įvairus ir priklauso nuo ligos sunkumo. Lengvų atvejų atveju gali būti rekomenduojamos gyvenimo būdo pakeitimai, tokie kaip svorio metimas, alkoholio vartojimo ribojimas ir miego pozicijų keitimas. Vidutinio ir sunkaus laipsnio ligai gydyti dažnai skiriamos CPAP (nuolatinio teigiamo oro slėgio) mašinos, kurios padeda palaikyti atvirus kvėpavimo takus miego metu. Taip pat gali būti taikomos chirurginės intervencijos, jei yra anatominių sutrikimų, tokių kaip padidintos tonzilės. Naujausios terapijos galimybės apima tinklinius prietaisus, kurie stimuliuoja nervus, atsakingus už kvėpavimą, ir naujas vaistų terapijas, kurios gali padėti mažinti simptomus ir gerinti bendrą paciento sveikatą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas