Chagas liga

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Chagas liga, dar žinoma kaip Amerikos trypanosomozė, yra parazitinė infekcija, kurią sukelia pirmuonys Trypanosoma cruzi. Ši liga turi didelį poveikį žmogaus anatomijai, ypač širdies ir virškinimo sistemoms. Pirmiausia, infekcija gali sukelti miokarditą, kuris pažeidžia širdies raumenį, dėl to gali išsivystyti širdies nepakankamumas. Be to, liga gali paveikti virškinimo sistemą, ypač stemplę ir storąją žarną, sukeldama jų išsiplėtimą ir funkcijos sutrikimus. Tai gali lemti rijimo problemas ar vidurių užkietėjimą.

Ligos aprašymas

Chagas liga yra lėtinė infekcija, kuri dažniausiai pasireiškia Pietų ir Centrinėje Amerikoje. Ji perduodama per užkrėstų blakių įkandimus, tačiau taip pat gali būti perduodama per kraują, organų transplantaciją ar iš motinos vaikui. Liga gali būti ūminė, kai simptomai pasireiškia per kelias savaites po užsikrėtimo, arba lėtinė, kuri gali trukti metų metus be simptomų, tačiau galiausiai sukelti rimtus sveikatos sutrikimus. Chagas liga yra svarbi, nes ji gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų ir yra didelė našta tam tikrų regionų sveikatos sistemoms.

Ligos priežastis

Chagas ligą sukelia parazitas Trypanosoma cruzi, kuris patenka į organizmą per užkrėstų blakių (Triatominae) įkandimus. Parazitas gali būti perduodamas ir per kraują, pavyzdžiui, per transfuzijas, arba per organų transplantacijas. Rizikos veiksniai apima gyvenimą ar keliones į endemines zonas, kuriose šios blakės yra paplitusios, taip pat sąlygas, kurios skatina blakių buvimą, pavyzdžiui, prastos sanitarinės sąlygos.

Rizikos faktoriai

  • Gyvenimas endeminėse teritorijose, kuriose paplitusios užkrėstos blakės.
  • Prastos sanitarinės sąlygos, kurios skatina blakių buvimą.
  • Kraujodaros procedūros, tokios kaip kraujo transfuzijos, nesilaikant saugumo standartų.

Simptomai

  • Ūminėje stadijoje liga gali pasireikšti karščiavimu, nuovargiu, raumenų skausmu, patinimu aplink įkandimo vietą ir limfmazgių padidėjimu. Lėtinėje stadijoje simptomai gali būti mažiau akivaizdūs, tačiau gali pasireikšti širdies ar virškinimo sistemos sutrikimai, tokie kaip širdies ritmo sutrikimai, krūtinės skausmas, rijimo sunkumai ir vidurių užkietėjimas.

Diagnostika

Chagas liga diagnozuojama naudojant kraujo tyrimus, kurie nustato parazito buvimą organizme. Dažniausiai naudojami serologiniai testai, kurie aptinka antikūnus prieš Trypanosoma cruzi. Kai kuriais atvejais gali prireikti specialių mikroskopinių tyrimų, kad būtų galima tiesiogiai aptikti parazitą kraujyje. Lėtinės stadijos atveju, kai simptomai jau pasireiškia, gali būti atliekami papildomi tyrimai širdies ir virškinimo sistemos funkcijoms įvertinti.

Gydymas

Chagas ligos gydymas apima antiparazitinius vaistus, tokius kaip benznidazolas ir nifurtimoksas, kurie yra veiksmingi ūminėje stadijoje. Lėtinėje stadijoje gydymas gali būti sudėtingesnis, nes vaistai gali būti mažiau veiksmingi ir skiriami simptomams valdyti. Be medicininių sprendimų, svarbu ir nemedicininiai sprendimai, tokie kaip gyvenimo būdo pokyčiai, mitybos gerinimas ir sveikatos stebėjimas. Naujųjų terapijų srityje vyksta tyrimai, siekiant rasti efektyvesnius gydymo būdus lėtinės Chagas ligos stadijai.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
bakterijos
diabetas
granuliomatozė
gydymas
infekcija
infekcijos
inkstai
insultas
karščiavimas
ligos
mėnesinės
paburkimas
pūslės
sergamumas
sindromas
šlapimas
šlaplė
terapija
virusai
virusas

Rašyti komentarą